تزریق ژل

راهنمای شست و شوی صورت بعد از تزریق ژل لب

در دنیای کنونی انواع درمان های زیبایی بین جوامع جا افتاده بوده و بسیاری از مردم برای افزایش زیبایی خود از آنها استفاده می کنند که یکی از این درمان های زیبایی تزریق ژل خواهد بود. اما تزریق فیلر چیست و چه کاربردهایی دارد؟ بسیاری از زنان از حجم لب های خود ناراضی بوده و به دنبال راهی برای افزایش حجم آنها خواهند بود که در این صورت به آنها تزریق ژل پیشنهاد خواهد شد. تزریق ژل که توسط پزشکان ماهر انجام خواهد شد، توسط ماده ای به نام هیالورونیک یا HA ساخته می شود که به طور طبیعی در بدن یافت و تولید خواهد شد. HA یک ماده زیبایی بسیار مفید می باشد که قادر است 1000 برابر وزن خود را در آب حفظ کند.

از هیالورونیک اسید موجود در مواد تزریق ژل نه تنها برای افزایش حجم لب ها استفاده می شود، بلکه در بالا بردن گونه ها و از بین بردن چین و چروک صورت نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اما شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا می توان پس از تزریق فیلر به لب ها صورت خود را شست؟ در این مقاله سعی شده است تا به تعدادی از سوالات مربوط به شستشوی صورت پس از تزریق ژل به لب ها پاسخ داده شود.

آیا شستشوی صورت بعد از ژل لب امکان پذیر است؟

آیا شستشوی صورت بعد از ژل لب امکان پذیر است؟

اگر شما قصد تزریق ژل به لب یا سایر نقاط صورتتان را داشته باشید یا اخیرا این کار را انجام داده‌اید احتمالا باید توصیه‌های ضد و نقیضی را در مورد شست و شوی صورت بعد از تزریق ژل لب شنیده باشید و ندانید که واقعا باید چه کاری انجام دهید. در مورد این که آیا می‌توان بعد از تزریق ژل لب صورت را شست یا نه باید بگوییم بله اما شرط دارد! همانطور که می‌دانید فیلرها توسط سوزن‌های نازکی وارد نواحی همچون لب‌ها به منظور حجم دهی و یا اصلاح فرم عضو مورد نظر می‌شود. ورود سوزن علاوه بر وارد کردن یک ماده خارجی (که البته با بدن انسان سازگار است)، موجب باز شدن یک مسیر به داخل بافت می‌شود و آن را مستعد عفونت و البته التهاب می‌نماید.

شستشوی صورت بعد از تزریق ژل لب

شستشوی صورت می‌تواند عوامل عفونی که شامل میکروب‌های مستقر بر روی پوست است را به داخل بافت مورد نظر بکشاند و آغازگر عفونت‌های جزئی و یا شدید گردد. به طور کلی حدود چند روز طول خواهد کشید تا بدن شما بتواند به طور طبیعی ژل را در نقاط مورد نظر تثبیت کند و احتمال بروز هرگونه خطر جانبی را به حداقل میزان خود برساند. طبیعی است که در طی این مدت نباید هیچ فشار مستمر و زیادی به این نواحی وارد شود زیرا ممکن است منجر به پخش مواد تزریق شده در نقاط دیگر بافت گردد و حاصل تزریق ژل لب را به خطر بیاندازد. همانطور که می‌دانید هنگام شستشوی صورت به قسمت‌های مختلف فشار وارد می‌شود، به همین علت تمام پزشکان توصیه می‌کنند که زیباجویان تا حد امکان از فشار آوردن، ماساژ و شستن صورت خود حداقل تا 6 ساعت بعد از تزریق فیلر پرهیز کنند تا خطرات محتمل کم شود. بعد از گذشت حداقل 6 ساعت بعد از تزریق ژل خواهید توانست به آرامی با آب و صابون محل انجام تزریق فیلر را شستشو داده و صورت خود را تمیز کنید. در حالت کلی مدت زمانی که نباید آب به محل تزریق برسد بین 6 الی 24 ساعت خواهد بود.

اولین زمان برای شستن صورت حداقل 6 ساعت تا 24 ساعت صبر کنید تا جای سوزن در لب بهبود یابد زیرا در اثر شستن صورت، میکروب‌ها از محل سوزن، به بافت لب نفوذ خواهند کرد.
نحوه شستن صورت
 1. از آب ولرم استفاده شود
 2. به لب فشار نیاورید.
 3. از شوینده ملایم برای شستن صورت استفاده کنید.
شنا کردن بعد از تزریق ژل لب حداقل یک روز صبر کرده و سپس به استخر بروید.

شنا کردن بعد از تزریق ژل لب

بسیاری از افراد درباره شنا کردن بعد از تزریق ژل لب سوال می‌پرسند. همانطور که اشاره کردیم، بعد از تزریق ژل هیچگونه فشار مضاعفی نباید به صورت وارد شود و مشخص است که شنا کردن بدون فشار آوردن آب به تمامی نواحی بدن (به ویژه صورت) امکان پذیر نیست. بنابراین همان طور که شستن صورت تا 6 ساعت بعد از تزریق فیلر توصیه نمی‌شود، شنا کردن و یا نشستن در سونا و جکوزی را نیز باید تا 6 ساعت بعد از تزریق ژل متوقف کرد. شاید فکر کنید که با انجام تزریق ژل، فعالیت‌های خود را محدود کرده‌اید اما این پرهیزات موقتی هستند و فقط باید کمی صبر کنید تا نقاط تزریق شده کاملا بهبود یابند. سپس خواهید توانست صورت و لب‌های خود را شسته و یا شنا نمایید بدون این که خطری متوجه شما و یا نتایج تزریق فیلرتان باشد.

نکات مهم و ضروری جهت شستن صورت بعد از تزریق ژل لب

همواره بعد از انجام متدهای مراقبت از زیبایی و پوستی نکات و دستورالعمل‌هایی وجود دارد که توسط پزشک متخصص به زیباجویان گوشزد خواهد شد و بهتر است تا حد امکان این دستورات را انجام داده تا به نتایج دلخواه خود رسید. از جمله نکات مهم و ضروری جهت شستن صورت بعد از تزریق ژل لب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. برای شستن صورت و یا لب‌های خود پس از تزریق فیلر بهتر است حداقل 6 ساعت صبر کنید و سپس اقدام به شستن لب‌های خود نمایید.
 2. می‌توانید از آب و مقداری صابون برای شستن صورت و لب خود پس از تزریق ژل استفاده نمایید. مواد شوینده قوی برای شست شوی صورت در هفته اول تزریق فیلر مناسب نیستند.
 3. دقت کنید که در هنگام شستن فشاری به لب‌ها وارد نکنید.
 4. از آب ولرم برای شستن صورت و لب خود استفاده کنید. آب بسیار سرد یا بسیار گرم می‌تواند موجب تغییر محل ژل و یا گلوله گلوله شدن آن در لب شود.

از دیگر مراقبت‌های پس از تزریق فیلر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تا زمانی که تورم و قرمزی وجود دارد، از قرار گرفتن در مقابل آفتاب شدید مانند سولاریوم و یا سرمای زیاد و انجام فعالیت‌هایی مانند اسکی و یا پیاده روی طولانی خودداری نمایید.
 2. اگر از آسپرین و یا هر داروی رقیق کننده خون استفاده می‌نمایید، آگاه باشید که ممکن است باعث افزایش کبودی و خونریزی در محل تزریق ژل شود.
 3. مشروبات الکلی ممکن است باعث افزایش موقت قرمزی، کبودی یا تورم در محل تزریق شود، بنابراین تا 10 روز پس از تزریق ژل از مصرف آن‌ها پرهیز کنید.
 4. تا 14 روز پس از تزریق از هر نوع لایه برداری صورت، ساییدگی میکرودرم یا ماساژ خودداری کنید.

آیا شستن صورت بعد از تزریق ژل لب خطرناک است؟

به طور کلی تزریق ژل به نواحی مختلف صورت و بدن یک روش ایمن و کم تهاجمی در نظر گرفته می‌شود که با مراجعه به مراکز زیبایی معتبر و انجام آن توسط پزشکان آموزش دیده و با تجربه، احتمال دچار شدن به عوارض جانبی جدی و خطرناک ناشی از آن به نزدیک صفر می‌رسد. البته برای نداشتن عوارض دردسر سازی همچون: کبودی‌های گسترده، آسیب شدید به بافت لب، تغییر شکل ناموزون بافت لب، نکروزه شدن و عفونت‌های خطرناک، رعایت دستورالعمل‌های توصیه شده توسط زیباجو نیز بسیار حائز اهمیت است. به این ترتیب می‌توان گفت که اگر 24 ساعت صبر کنید و آب به صورتتان نزنید، داروهای تجویزی پزشک را به موقع مصرف کنید و تا 24 ساعت از مصرف لوازم آرایش خودداری کنید، می‌توانید از عوارض ذکر شده در امان بمانید.

شاید تعجب کنید که شستن صورت بعد از ژل لب چه ربطی به استفاده از لوازم آرایش دارد؟ لوازمی مانند رژ لب‌ها و یا لوسیون‌های سنگینی که قدرت جذب کم  یا متوسط دارند، باعث پر شدن مسیرهایی می‌شوند که در اثر ورود سوزن به لب ایجاد شده‌اند و همین کافی است تا میکروب‌های روی پوست و یا مواد شیمیایی موجود در این محصولات آرایشی در این مسیرها گیر بیفتند و سپس توسط آب رقیق شده و وارد بافت داخلی لب‌ها شوند. پرواضح است که ورود مواد خارجی باعث واکنش سیستم ایمنی بدن می‌شود و علاوه بر التهاب، موجب شروع عفونت و تورم و کبودی نیز خواهد شد.

4/5 (1 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره رایگان واتساپ