کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز

  • Info@roz-clinic.com
  • 02144067005
شستشوی صورت بعد از تزریق بوتاکس

شستشوی صورت بعد از تزریق بوتاکس چگونه است؟

تزریق بوتاکس روشی است که به منظور جلوگیری و یا از بین بردن چین و چروک صورت کاربرد دارد. در این روش ماده ای که به پوست تزریق می شود روی ماهیچه های صورت اثر می گذارد.

ماده ای که در تزریق بوتاکس به کار برده می شود در واقع باعث کشیده شدن ماهیچه ها می شود و پس از دفعات متعدد تزریق، ماهیچه ها به صورت موقتی فلج می شوند که در این صورت احتمال ظاهر شدن مجدد چین و چروک عملا از میان برداشته می شود.

تزریق بوتاکس درمان قطعی برای خلاصی از چین و چروک و رسیدن به ظاهری جوان تر برای افرادی است که کرم های ضد چروک برایشان کارساز نبوده است. کرم های ضد چروک معمولا برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک و یا برای درمان چین و چروک بسیار خفیف در افراد کم سن کاربرد دارد. در افراد با سن بالا که پوست شان دیگر قابل ترمیم با روش های ضعیف نبوده و همچنین برای چین و چروک عمیق قطعا تزریق بوتاکس بهترین راه حل خواهد بود.

تزریق بوتاکس در مدت زمانی کمتر از نیم ساعت بدون هیچ گونه بیهوشی یا بی حسی انجام می گیرد. این روش یک درمان قطعی بوده که نتایج اولیه تا 3 الی 5 روز بعد از جلسه ی تزریق قابل رویت خواهد بود ولی برای دیدن نتایج کامل حدود 14 روز زمان لازم است.

اقدامات لازم بعد از تزریق بوتاکس

یکی از مهمترین مراحلی که در مورد تمامی عمل های زیبایی و درمانی وجود دارد مسائل مربوط به مراقبت های بعد از آن است که می تواند موجب شود تا نتایج دست خوش تغییراتی گردد، این موضوع در مورد تزریق بوتاکس نیز وجود دارد و انجام مراقبت هایی جهت رسیدن به نتایج مطلوب لازم و ضروری است. در دوره های زمانی مختلف بعد از تزریق بوتاکس با توجه به اینکه در مرحله ی متفاوتی از بهبود هستید مراقبت های مورد نیاز هم متفاوت خواهد بود.

1- روز اول پس از تزریق بوتاکس

در روز اول تزریق بوتاکس ممکن است کمی تورم و کبودی در ناحیه ی تزریق مشاهده کنید. می توانید با تغییر حالات چهره با حرکت دادن عضلات صورت بدون هیچ گونه تماس، تمرین های سبکی داشته باشید.

در روز اول بوتاکس باید از انجام موارد زیر خودداری کنید:

  1. مالش یا ماساژ صورت
  2. دراز کشیدن تا حداقل 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس
  3. انجام تمرین های سنگین
  4. مصرف دارو های مسکن
  5. مصرف دخانیات و مشروبات الکلی
  6. حمام آب گرم
  7. سولاریوم

2- روز دوم تزریق بوتاکس

48 ساعت بعد از تزریق بوتاکس ممکن است در برخی موارد تورم و کبودی هنوز هم ادامه داشته باشد اما قطعا خفیف تر خواهد بود. در روز دوم بوتاکس انتظار نمی رود که نتایج بهبودی قابل لمس باشد.

روز دوم هم تمرین های سبک ماهیچه های صورت را ادامه دهید. اگر سفر پروازی داشته باشید هم از روز دوم هیچ مانعی وجود نداشته و خطری به همراه نخواهد دشت.

3- روز سوم تزریق بوتاکس

روز سوم تزریق بوتاکس انتظار می رود که کبودی و تورم تا میزان زیادی کاهش یافته و یا شاید کاملا از بین رود.

شما ممکن است تغییراتی در ماهیچه های صورت حس کنید اما از لحاظ ظاهری شاید هنوز تغییر چندانی مشاهده نکنید.

 

اقدامات لازم بعد از تزریق بوتاکس

 

4- روز 4 تا 6 بعد از تزریق بوتاکس

در این بازه زمانی بعد از جلسه ی تزریق بوتاکس، شما شروع به دیدن نتایج خواهید کرد. این نتایج ممکن است به صورت احساس آرامش در ماهیچه های صورت و صاف و هموار شدن چین وچروک باشد.

5- روز هفتم تزریق بوتاکس

از روز هفتم جوان تر شدن چهره تان کاملا قابل لمس خواهد بود.

از روز هفتم به بعد هیچ گونه محدودیتی در مورد اقدام به هر نوع عمل دیگری که با اعمال فشار روی صورت انجام می گیرد، نخواهید داشت.

6- 14 روز بعد از تزریق بوتاکس

تا 2 هفته بعد از تزریق بوتاکس نتایج تزریق کاملا قابل مشاهده خواهد بود یعنی به چهره ای جوان و صاف که انتظارش را داشتید خواهید رسید.

وضعیت بهبودی تان تا 14 روز بعد از تزریق کامل خواهد شد پس اگر مشکلی در مورد تجربه ی تزریق بوتاکس تان داشتید یا هر گونه سوالی در مورد تاثیر بوتاکس داشتید، می توانید وقت معاینه توسط پزشک تان را بعد از این تعیین کنید زیرا تا قبل از روز 14 ام نتایج تزریق کامل و قطعی نمی شود.

آیا بعد از تزریق بوتاکس شستشوی صورت ممکن است؟

یکی از سوالات متداولی که همواره در مورد تزریق بوتاکس مطرح می شود این است که پس از تزریق بوتاکس بلافاصله می توان به شستشوی صورت پرداخت یا خیر؟

نکته ای که وجود دارد این است که فارغ از شستشو و آب زدن به صورت و ناحیه تزریق بوتاکس باید توجه شود که مواره شستشوی صورت با مالش و فشار همراه است که ممکن است خطرناک بوده و موجب جابجایی بوتاکس در صورت و بافت شود.

در کل  تزریق بوتاکس تاثیر چندانی در بهداشت و مراقبت صورت ندارد و بیشتر باید و نباید های بعد از تزریق بوتاکس برای روز اول است. بهتر است روز اول از شستشوی صورت خودداری کنید اما در صورت نیاز می توانید با حرکات ملایم و آب ولرم صورت خود را بشویید.

از اعمال فشار و مالش پوست صورت هنگام شستشو به خصوص در روز های اول بعد از تزریق بوتاکس دوری کنید زیرا با اینکه اثر بخشی بوتاکس را تحت تاثیر قرار نخواهد داد اما ممکن است موجب التهاب در نواحی تزریق شود.

دوش گرفتن و حمام بعد از تزریق بوتاکس

دوش گرفتن بعد از تزریق بوتاکس یکی دیگر از سوالات متداول مراجعه کنندگان می باشد. در واقع دوش گرفتن و حمام کردن بعد از تزریق بوتاکس هیچ مانعی ندارد و مشکلی که وجود دارد در مورد دمای آب است.

حرارت آب هنگام دوش گرفتن موجب افزایش جریان خون در ناحیه ی صورت می شود؛ با افزایش جریان خون در زیر پوست ممکن است ماده ی بوتاکس کمی حرکت کرده و به ناحیه ای دیگر منتقل شود که این مورد، شما را از نتایج مورد انتظار دور کرده و ظاهری غیر طبیعی ایجاد خواهد کرد.

برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی توصیه می شود با آب ولرم یا در صورت امکان آب سرد دوش بگیرید. همچنین توصیه می شود مدت زیادی را در وان حمام سپری نکنید و در صورت نیاز تنها یک دوش سرپایی بگیرید. نشستن در سونای بخار هم تاثیرات منفی در نتایج تزریق بوتاکس خواهد داشت.

البته رعایت موارد گفته شده تا 24 ساعت بعد از botox injection ضروری هستند و برای روز های بعدی حمام آب گرم نیز بلامانع خواهد بود.

اگر نیاز داشتید که روز اول تزریق بوتاکس دوش بگیرید باید حداقل 6 ساعت تا بعد از تزریق صبر کنید. علاوه بر دمای آب، هرگونه فشار در نواحی نزدیک ناحیه ی تزریق نیز در ساعات اولیه می تواند تاثیرات منفی داشته باشد.

هنگام شستشوی مو فشاری که بر پوست سر اعمال می شود ممکن است پوست صورت را نیز تحت تاثیر قرار دهد. با در نظر گرفتن حساسیت پوست صورت بلافاصله بعد از بوتاکس، برای یک دوش ولرم نیز باید چند ساعت صبر کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Button
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ