کاشت مو

شرایط سنی مناسب برای کاشت مو

ریزش مو و سایر مشکلات مرتبط با آن از جمله کچلی و پیسی بسیاری از زنان و مردان در جهان را تحت تاثیر قرار داده است، یکی از راه حل های قطعی و اثبات شده برای حل این مشکل عمل زیبایی کاشت مو است. طبق مطالعات انجام شده، از هر سه مرد یکی از ریزش مو یا طاسی مردانه رنج می برد. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که کچلی و ریزش مو بیشتر و بیشتر به دلایل محیطی مانند رژیم غذایی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر به وجود می آید، بنابراین تعداد افرادی که از ریزش مو رنج می برند روز به روز بیشتر می شود و روش های قطعی تری مانند عمل زیبایی کاشت مو از محبوبیت بالاتری برخوردار خواهند بود.

اینفوگرافیک سن مناسب کاشت مو

مشاوره واتساپ مشاوره تلفنی رایگان – 02148679

یکی از نشانه­‌های زیبایی ظاهر، داشتن موهایی پرپشت و خوش حالت است. اما متاسفانه هستند مردان و زنانی که در سنین جوانی دچار ریزش مو می­‌شوند. این مشکل زیبایی ظاهر شخص را تحت تاثیر قرار داده و از همه مهم‌تر اعتماد به نفس فرد را کاهش می­‌دهد. در این زمان جستجو برای بهترین روش جایگزین نمودن موهای از دست رفته شروع می­شود. کاشت مو بهترین روش برای افرادی است که موهای خود را از دست داده‌­اند؛ اما سن مناسب برای کاشت مو چه زمانی است؟ آیا می­‌توان بلافاصله با شروع ریزش مو، پیوند انجام داد؟ یکی از مهمترین موضوعاتی که در مورد پیوند وجود دارد سن مناسب برای کاشت مو است که در حقیقت بسیار هم اهمیت دارد! بسیاری از مردم همواره این دغدغه را دارند که بهترین سن برای کاشت مو در چه سنی است؟ آیا تاثیرات منوط به انجام پیوند در سن مناسب است؟

زمان مناسب برای کاشت مو

یکی از سوالات رایج بین جوانانی که دچار ریزش مو شده‌اند این است که چرا کاشت مو باید در زمان مشخص انجام شود؟ برآورد شده است که دو سوم مردان در طول زندگی خود دچار طاسی می‌شوند. طاسی یا کاهش حجم مو می‌تواند افراد را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد با این حال رخداد آن برای آقایان در اوایل بیست سالگی می‌تواند بسیار نگران کننده باشد. یکی از راه‌های درمانی موثر برای جبران طاسی سر، کاشت مو می‌باشد که این متد تا به الان نتایج خارق العاده‌ای را برجای گذاشته است.

سن مشخصی برای کاشت مو وجود ندارد با این حال یک بازه سنی کلی از نظر پزشکان وجود دارد که معتقدند اگر پیوند مو در این سنین انجام گیرد، نتیجه آن رضایت بخش خواهد بود. اگرچه کاشت مو بر روی افراد بالای 18 سال قابل انجام است، اما توصیه می‌شود که تا 25 سالگی پیوند مو انجام نگیرد زیرا پروسه ریزش مو هنوز ثابت نشده است. همچنین به دلیل ایجاد برخی بیماری‌ها (مانند فشار خون شدید، مشکلاتی قلبی و …) در افراد بالای 65 سال، حداکثر سن توصیه شده برای کاشت 65 سالگی می‌باشد. بدین وسیله از متقاضیان پیوند مو دعوت می‌شود که برای دریافت مشاوره از آقای دکتر رضا روحانی پزشک حاذق کلینیک پوست و مو رز به مرکز ما واقع در شهر تهران مراجعه نمایند.

حداقل سن کاشت مو

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش sut

کاندید مناسب برای انجام عمل زیبایی پیوند مو

کاشت طبیعی مو شامل برداشتن فولیکول مو از ناحیه بانک مو (اهدا کننده) و پیوند آن به منطقه کچلی می‌باشد. باید توجه داشته باشید که هرکسی که دچار ریزش مو است، کاندیدای خوبی برای متد زیبایی کاشت و ترمیم مو نمی‌باشد. برخی ملاحظات وجود دارند که باعث می شود همه نتوانند این روش را برای درمان ریزش موی خود به کار ببرند. برخی از این موارد عبارت هستند از:

  1. به طور معمول آقاینی که ریزش موی آن‌ها در مقیاس نوروود (Norwood Scale) فراتر از کلاس 3 یا بالاتر است و صورتی که الگوی ریزششان تثبیت شده باشد، کاندید مناسبی برای پیوند موی طبیعی خواهند بود.
  2. اگر ریزش موهای فرد به مدت پنج سال پیشرفت نکرده است، احتمالاً کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت موی طبیعی هستند.
  3. فرد باید انتظارات واقع گرایانه‌ای از روند کاشت و پیوند مو داشته باشد و بداند که این پروسه نیازمند صبر و شکیبایی است. اینجا است که سن مناسب برای عمل کاشت مو مهم به نظر می­‌رسد.
  4. تمام خانم‌ها و آقایانی که سنی بالاتر از 25 سال دارند و ریزش موهایشان متوقف شده است.
 

شرایط سنی مناسب برای کاشت مو

بهترین بازه سنی برای کاشت مو بهترین زمان برای پیوند مو، فاصله سنی بین 25 تا 50 سال است.
نقش سن در موفقیت کاشت مو
  1. آمادگی بدن برای پیوند مو
  2. قوی بودن فولیکول‌ها
  3. مشخص شدن الگوی طاسی سر و انجام کاشت موی موفقیت‌آمیز
کاشت مو در دوران بلوغ چون در دوران بلوغ هنوز الگوی ریزش مو مشخص نشده و اختلالات هورمونی همچنان در بدن وجود دارد، لذا کاشت مو در این زمان توصیه‌ نمی‌شود.
کاشت مو برای افراد مسن بعد از 50 سال، قوای بدن و به ویژه فولیکول‌ها ضعیف می‌شود به همین دلیل شاید کاشت مو به نتیجه مطلوب نرسد.

شرایط سنی مناسب برای کاشت مو

بهترین سن برای انجام عمل زیبایی کاشت مو

یکی از بزرگترین دغدغه‌های زندگی هر فردی از دست دادن موهای خود است و این موضوع درست زمانی آغاز می‌شود که برای اولین بار تعداد زیادی تار مو را بر روی برس و شانه خود مشاهده می کند. پیوند مو باید فقط در افراد بالای 25 ساله‌ای انجام شود که ریزش موهایشان تثبیت شده است. افرادی که این شرط را ندارند ابتدا باید با مصرف داروهای ریزش مو مانند فیناستراید یا ماینوکسیدیل ریزش موهای خود را تثبیت کنند. هیچکس دوست ندارد موهای خود را از دست بدهد اما درست زمانی که این اتفاق در اوج دوران جوانی رخ دهد می‌تواند منجر به کاهش شدید اعتماد به نفس وی گردد و او را به فکر کاشت موی طبیعی می‌اندازد.

متخصصین کلینیک پوست و مو رز به طور معمول بهترین سن برای انجام عمل زیبایی کاشت مو را بین 30 تا 45 سالگی می‌دانند و دلیل این انتخاب این است که الگوی ریزش مو یا الگوی طاسی در این سن به خوبی مشخص شده و به راحتی توسط ایپلنت مو قابل درمان خواهد بود. اگر عمل زیبایی کاشت مو خیلی زودتر یا دیر تر انجام شود ممکن است نتیجه مورد نظرتان را به دست نیاورید و این بر میزان ناامیدی شما می‌افزاید.

تاثیرات کاشت مو در زمان مناسب

یک عمل جراحی موفق کاشت مو بستگی به برنامه ریزی مناسب دارد به همین دلیل است که ملاقات با پزشک متخصص برای درک اینکه آیا الگوی طاسی شما برای پیوند مو مناسب است یا نه مهم می‌باشد. بسیاری از زیباجویان به محض شروع ریزش مو تصمیم به انجام پیوند مو (hair transplant) می‌گیرند در حالی که ممکن است بهترین گزینه برای آن‌ها نباشد. اگرچه موهای پیوند شده از نظر ژنتیکی در برابر طاسی مقاوم هستند، اما موهای طبیعی روی سر هنوز هم می‌توانند بر پیشرفت ریزش مو تاثیر داشته باشند. اگر این متد زیبایی خیلی زود انجام شود، ممکن است نتایج به خطر بیفتد یا رضایت بخش نباشد. پس اگر شرایط ذکر شده را ندارید بهتر است کمی بیشتر صبر کنید تا تمام شرایط برای انجام این متد شگفت انگیز مهیا شود.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fit

آیا کاشت مو محدودیت سنی دارد؟

با توجه به این که یک کاشت مو باعث زیبایی فرد می شود، هر فردی در هر سنی ممکن است به این عمل علاقه نشان دهد اما افراد باید بدانند که انجام این عمل زیبایی سن مشخصی دارد البته باید اشاره شود که این عمل زیبایی در هر سنی قابل انجام است اما پزشکان توصیه می‌کنند که آن را در سنین مشخصی انجام دهند. بیشتر متخصصان پیوند مو در ترجیح می دهند كه روی افراد بین 30 تا 45 سال انجام شود؛ این بازه زمانی بسیار ایده آل است چرا که در آن زمان ریزش موی سر فرد تثبیت شده است و می‌توان با خیال راحت کاشت مو را انجام داد. باید در نظر داشته باشیم که کاشت مو در بیماران زیر 30 سال ممکن است در کوتاه مدت جواب دهد اما پس از آن چون ممکن است فرد مجددا دچار ریزش مو شود به احتمال زیاد باید دوباره این عمل را تکرار کند.

کاشت موهای زیر 30 سال

دلیل ویژه و نگران کننده‌ای وجود ندارد که باعث ریزش مو در جوانان شود و در واقع می‌تواند علل آن در چند مورد خلاصه شود. ریزش مو در مردان اغلب به دلیل دی هیدروتستوسترون طی بیماری به نام آلوپسی آندروژنیک (طاسی الگوی مردانه) شروع شده و در اثر مسائلی مانند استرس شدت آن افزایش یابد. پزشکان و کارشناسان کارکشته در زمینه کاشت مو اعتقاد دارند که سن مناسب برای کاشت مو بعد از 30 سالگی و همزمان با تثبیت الگوی ریزش مو است. در افراد زیر 30 سال، انتظارات در مورد نتیجه یک درمان زیبایی شناسی ممکن است به سمت ایده آل پیش برود و نتیجه زیبایی داشته باشد اما باید گفته شود که این نتیجه چندان واقع بینانه و قابل استناد نیست.

در این حالت احتمالاً نتیجه این است که یک عمل پیوند مو مجدد باید سال‌ها بعد دوباره تکرار شود. چندین تئوری وجود دارد که می‌گوید ریزش مو زودرس در اثر داشتن یک سبک زندگی ناسالم ایجاد می‌شود. زندگی بی‌تحرک، کاهش فعالیت در بیرون از منزل، استرس‌های مداوم، مصرف غذاهای فرآوری شده، پرتودرمانی و امواج الکترومغناطیسی از جمله عواملی هستند که می‌توانند باعث ریزش مو در سنین پایین شوند. اگر زیر 30 سال سن داشته باشید و دچار ریزش مو شوید ممکن است ژنتیکی باشد. به اعضای خانواده خود نگاه کنید و ببینید که آیا آنها طاسی دارند. از همه مهمتر، دریابید که موهایشان وقتی سن شما بودند در چه حدی بوده. از طرف دیگر، اگر کسی در خانواده شما تجربه مشابهی نداشته باشد، به احتمال زیاد به دلیل عوامل شیوه زندگی دچار ریزش مو شده‌اید.

چگونه از ریزش مو در سنین پایین جلوگیری کنیم

بر هیچ کس پوشیده نیست که ریزش مو در سنین پایین می‌تواند بر اعتماد به نفس افراد تأثیر منفی بگذارد و همچنین احساس نگرانی و استرس آن‌ها را افزایش دهد. خوشبختانه، چند گزینه وجود دارد که می‌توان از آن‌ها در جهت پیشگیری و درمان ریزش مو کمک گرفت. اگر کمتر از 30 سال سن دارید، بهتر است از گزینه‌های دارویی و متدهای غیر جراحی موثر بر ریزش مو را امتحان کنید. مواردی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید از جمله داروهایی هستند که در کاهش میزان ریزش مو نمایش خوبی را به اجرا گذاشته‌اند و همچنین از نظر FDA (سازمان غذا و دارو) تایید شده‌اند. برای دریافت این موارد باید از یک متخصص پوست و مو کمک بگیرید. مصرف این داروها تا تا زمانی که آمادگی انجام عمل کاشت مو را داشته باشید باید ادامه داشته باشد.

چرا نباید در سنین قبل از 30 سالگی مو کاشت؟

برای یک جوان 20 ساله که احساس می‌کند موهایش می‌ریزد، پیوند مو در اوایل ممکن است یک گزینه خوب به نظر برسد و روشی است که می‌تواند موهای پرپشتی را به او هدیه بدهد. درست است که هر فولیکول مویی که طی ایمپلنت مو کاشته شود، به شرط مراقبت منظم دائمی خواهد بود. با این حال طی 10 سال آینده و با افزایش سن وی ممکن است ریزش موهای او شروع به پیشرفت کند و نتیجه کاشت موی او را شدیدا تحت تاثیر قرار دهد و متأسفانه نتیجه این اتفاق ظاهر غیر طبیعی خواهد بود و درمان مجدد پیوند ضروری می‌شود که هزینه اضافی را به دنبال خواهد داشت.

5/5 (1 نظر)

منبع
birminghamdermatologyclinichshairclinic

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ