کاشت مو

ریزش مو بعد از کاشت مو تا چه زمانی ادامه دارد؟

آیا موهای کاشته شده می‌ریزند؟ این یک سوال پرتکرار است که تقریبا تمام زیباجویان با دلهره و نگرانی از ما می‌پرسند. ریزش موی کاشته شده یکی از عوارض شایع بعد از پیوند مو با انواع متدهای کاشت مو است که در تمام افرادی که پیوند مو انجام می‌دهند، اتفاق می‌افتد. علت ریزش مو بعد از کاشت شوکی است که به فولیکول‌ها وارد می‌شود و آن‌ها را در فاز استراحت فرو می‌برد.  این اتفاق کاملا طبیعی است و جایی برای نگرانی ندارد، بنابراین با صبر و حوصله باید این پروسه را طی کرد و از دستکاری ناحیه مورد نظر خودداری نمود.

به زودی دوره ریزش مو پس از کاشت مو به پایان می‌رسد و افراد شاهد رویش ضعیف موها در ناحیه کاشت شده خواهند بود. کلینیک پوست و مو رز در این مقاله به بررسی دلایل ریزش مو بعد از کاشت مو می‌پردازد و می‌گوید که مدت زمان ریزش و رویش مجدد مو بعد از کاشت چقدر خواهد بود.

ریزش مو بعد از کاشت مو

زیباجویان اغلب پس از انجام عمل کاشت مو، ادامه ریزش مو را گزارش می‌کنند و ابراز نگرانی می‌نمایند. توجه به این نکته مهم است که این اتفاق یک امر بسیار طبیعی است و روش واکنشی بدن در پاسخ به ضربه‌ای می‌باشد که در طی روش کاشت مو به آن وارد گشته است. جالب اینجاست که هرچه ریزش مو شدیدتر باشد، احتمال آن که پس از کاشت، تراکم موها افزایش یابد، بیشتر است. به خاطر داشته باشید که “از دست دادن موها” یا “شوک ریزش مو بعد از کاشت مو” بخشی طبیعی از روند ترمیم مو بعد از کاشت است و نشان دهنده آسیب دائمی به موها نیست؛ اگرچه این امر اجتناب ناپذیر است، اما موقتی است و به زودی دوره ریزش مو پس از کاشت مو به پایان می‌رسد.

رویش موهای جدید زمان می‌برد و این سرعت در افراد مختلف متفاوت است زیرا موهای هر شخصی نسبت به سایرین با سرعت‌های مختلف رشد می‌کند.

دلایل ریزش مو بعد از کاشت مو

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش sut

علت ریزش مو بعد از کاشتن مو

موها دارای یک چرخه رشد هستند که به 3 مرحله تقسیم می‌شوند: مرحله رشد، مرحله انتقال و مرحله استراحت. مرحله استراحت زمانی است که ریشه موها دچار ریزش می‌شوند و زمانی شروع می‌شود که حین کاشت مو، به موها ضربه وارد شود. دو عامل مهم دیگری که باعث ریزش موی کاشته شده می‌شود، قطع جریان خونرسانی به فولیکول‌ها و همچنین تماس آن‌ها با مواد بی‌حس کننده است. صرف نظر از اینکه کاشت مو با کدام یک از روش‌های FUT یا FUE و زیر مجموعه‌های آن‌ها (انواع روش‌های میکروگرافت، SUT، نئوگرافت و …) انجام می‌شود، این روش می‌تواند روی پوست سری که دچار طاسی شده و موهای اطراف آن (که هیچگاه ریزش نکرده‌اند) اثر آسیب زا داشته باشد که در نتیجه، گرافت‌های پیوند زده شده و موهای طبیعی روی سر را تحریک کرده و موجب ریزش موقتی آن‌ها می‌شود.

این اتفاق را با نام افلوویوم (effluvium) می‌شناسند و گاهی اوقات نیز در زبان عامیانه به آن شوک مو گفته می‌شود. پس از طی دوره ریزش مو پس از کاشت مو یا همان افلوویوم، موهای فرد در طی 2 ماه آینده شروع به رشد می‌کنند و نگرانی‌ها را به پایان خواهند رساند.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fit

علت ریزش مو پس از پیوند فولیکولی مو

مدت زمان ریزش و رویش مجدد مو

دوره ریزش مو پس از کاشت معمولا حدود 1 الی 3 هفته پس از عمل کاشت مو شروع خواهد شد. در واقع فولیکول‌های کاشته شده و موهای طبیعی خود فرد به مدت 1 تا 2 هفته در محل خود باقی می‌مانند و سپس در این دوره به مرحله استراحت وارد می‌شوند و سپس ریزش موها را شروع می‌کنند. این رخداد شوکه کننده می‌تواند تا 12 هفته (تقریبا 3 ماه یا بیشتر) طول بکشد و در نهایت موهای جدید شما در 8 الی 12 ماه آینده در جای مشخص شده خود شروع به رشد می‌نمایند. برای کنترل این ریزش و کمک به رویش مجدد موها، پزشکان غالبا نکات مراقبتی و تقویتی خاصی را پیشنهاد می‌دهند که برخی از آن‌ها شامل موراد زیر می‌باشد:

  1. استفاده از ماینوکسیدیل

داروی ماینوکسیدیل یا Rogaine رشد مو را افزایش داده و موهای ظریف را تیره و ضخیم می‌کند؛ مدت زمانی که این دارو نیازدارد تا اثرات خود را بروز دهد، حدود 4 الی 6 ماه خواهد بود. به طور خاص، روگاین در افراد کمتر از 30 سال که حدود 5 سال است که دچار ریزش مو شده‌اند، موثرتر شناخته شده است و عوارض جانبی آن، مختصر اعلام شده.

  1. استفاده از فیناستراید

فیناستراید با اتصال به آنزیم 5-Alpha Reductionase کمک به تولید DHT در بدن می‌کند تا رشد ریزش موی مردانه را قطع کند. این دارو اگر به طور منظم استفاده شود، می‌تواند در حدود 3 ماه، نتایج قابل مشاهده‌ای را ایجاد کند. از عوارض جانبی آن در آقایان می‌توان به کاهش میل جنسی اشاره کرد.

  1. تزریق PRP ی پی آر پی

پی آر پی مخفف پلاسمای غنی از پلاکت است که با استفاده از نمونه خونی خود فرد به دست می‌آید. تحقیقات نشان داده‌اند که اگر بعد از کاشت مو، پی آر پی به پوست سر تزریق شود، علاوه بر اینکه میزان ریزش مو کاهش می‌یابد، بعد از رشد موها نیز، نتیجه پرتراکم‌تری را شاهد خواهیم بود.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش FUT

دوره زمانی ریزش مو بعد پیوند مو

جدول انتظارات پس از کاشت مو

انتظارات پس از کاشت مو تغییرات ناحیه کاشت مو تغییرات ناحیه بانک مو
روز اول بعد از کاشت مو در صورت صلاحدید پزشک، زدودن خون و پوسته‌های سر با شامپو بچه یا هر محلولی که پزشک توصیه کرده باشد مواردی که ممکن است تجربه شوند: احساس بی حسی، سوزش و درد.
سه روز بعد از انجام کاشت مو عدم خونریزی نواحی کاشت شده، ایجاد قرمزی، سوزش و تورم نسبی کاهش نسبی درد و سوزش
هفت روز بعد از انجام کاشت مو نوک زدن مو در کف سر، کاهش چشمگیر قرمزی، سوزش و تورم پوست تا حد زیادی درد و سوزش و سایر علائم آزار دهنده در این قسمت از بین می‌رود
14 روز بعد از انجام کاشت مو افراد با دیدن ریزش موهای کاشته شده دچار وحشت می‌شوند، اما این وضعیت نشان دهنده درست پیش رفتن درمان است. در صورت داشتن زخم باز یا بخیه در پست سر یا بدن، این ناحیه شروع به بهبود و بخیه شروع به جذب شدن می‌کند.
30 روز پس از انجام کاشت مو فاز استراحت فولیکولی. در این مرحله افراد با نهایت تعجب خواهند دید که هیچ مویی در نواحی کاشت شده وجود ندارد. این حالت نیز طبیعی است و با گذشت زمان اصلاح خواهد شد. فرد هیچ درد یا سوزش یا تورمی نخواهد داشت. با این حال باید به بهداشت این منطقه به خوبی رسیدگی کند تا دچار عفونت نشود.
5 ماه بعد از انجام کاشت مو موها از فولیکول‌های تازه کاشته شده جوانه می‌زنند. گرچه نازک و کم رنگ هستند اما بسیار دلگرم کننده خواهند بود. بهبودی حداکثری منطقه بانک مو. رفع احتمال بروز عفونت
9 ماه بعد از انجام کاشت مو موها شروع به ضخیم شدن می‌کنند. رنگ آن‌ها به موهای دیگر شبیه تر می‌شود. بهبود کامل منطقه بانک مو از لحاظ ظاهری
10 ماه بعد از انجام کاشت مو مراجعه به پزشکی که کاشت مو را انجام داده است، جهت بررسی روند رویش مو معاینه منطقه بانک مو از لحاظ ترمیم بافتی
1 سال بعد از انجام کاشت مو شروع به افزایش تراکم موی سر بهبود کامل منطقه کاشت مو
2 سال بعد از انجام کاشت مو پر شدن کامل ناحیه کاشت شده از موهای طبیعی خود شخص بهبود کامل منطقه کاشت مو

برای اطلاع از هزینه کاشت مو با مشاوین ما تماس حاصل فرمایید.

4/5 (2 نظر)

منبع
nyhairlossbernsteinmedicaltreatmentroomslondonhassonandwong

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام من ۳ماه پیش کاشت مو انجام دادم بعد ازهفته ی دوم نصف بیشترش ریخته وهنوز درنیومده امکان داره درنیاد؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره رایگان واتساپ