کاشت مو

ریزش مو بعد از کاشت مو تا چه زمانی ادامه دارد؟

آیا موهای کاشته شده می‌ریزند؟ این یک سوال پرتکرار است که تقریبا تمام زیباجویان با دلهره و نگرانی از ما می‌پرسند. ریزش موی کاشته شده یکی از عوارض شایع بعد از پیوند مو با انواع متدهای کاشت مو است که در تمام افرادی که پیوند مو انجام می‌دهند، اتفاق می‌افتد. علت ریزش مو بعد از کاشت شوکی است که به فولیکول‌ها وارد می‌شود و آن‌ها را در فاز استراحت فرو می‌برد.  این اتفاق کاملا طبیعی است و جایی برای نگرانی ندارد، بنابراین با صبر و حوصله باید این پروسه را طی کرد و از دستکاری ناحیه مورد نظر خودداری نمود.

به زودی دوره ریزش مو پس از کاشت مو به پایان می‌رسد و افراد شاهد رویش ضعیف موها در ناحیه کاشت شده خواهند بود. کلینیک پوست و مو رز در این مقاله به بررسی دلایل ریزش مو بعد از کاشت مو می‌پردازد و می‌گوید که مدت زمان ریزش و رویش مجدد مو بعد از کاشت چقدر خواهد بود.

ریزش مو بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو چه اتفاقی می افتد؟ زیباجویان اغلب پس از انجام عمل کاشت مو، ادامه ریزش مو را گزارش می‌کنند و ابراز نگرانی می‌نمایند. توجه به این نکته مهم است که این اتفاق یک امر بسیار طبیعی است و روش واکنشی بدن در پاسخ به ضربه‌ای می‌باشد که در طی روش کاشت مو به آن وارد گشته است. جالب اینجاست که هرچه ریزش مو شدیدتر باشد، احتمال آن که پس از کاشت، تراکم موها افزایش یابد، بیشتر است. به خاطر داشته باشید که “از دست دادن موها” یا “شوک ریزش مو بعد از کاشت مو” بخشی طبیعی از روند ترمیم مو بعد از کاشت است و نشان دهنده آسیب دائمی به موها نیست؛ اگرچه این امر اجتناب ناپذیر است، اما موقتی است و به زودی دوره ریزش مو پس از کاشت مو به پایان می‌رسد.

رویش موهای جدید زمان می‌برد و این سرعت در افراد مختلف متفاوت است زیرا موهای هر شخصی نسبت به سایرین با سرعت‌های مختلف رشد می‌کند.

دلایل ریزش مو بعد از کاشت مو

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش sut

علت ریزش مو بعد از کاشتن مو

موها دارای یک چرخه رشد هستند که به 3 مرحله تقسیم می‌شوند: مرحله رشد، مرحله انتقال و مرحله استراحت. مرحله استراحت زمانی است که ریشه موها دچار ریزش می‌شوند و زمانی شروع می‌شود که حین کاشت مو، به موها ضربه وارد شود. دو عامل مهم دیگری که باعث ریزش موی کاشته شده می‌شود، قطع جریان خونرسانی به فولیکول‌ها و همچنین تماس آن‌ها با مواد بی‌حس کننده است. صرف نظر از اینکه کاشت مو با کدام یک از روش‌های FUT یا FUE و زیر مجموعه‌های آن‌ها (انواع روش‌های میکروگرافت، SUT، نئوگرافت و …) انجام می‌شود، این روش می‌تواند روی پوست سری که دچار طاسی شده و موهای اطراف آن (که هیچگاه ریزش نکرده‌اند) اثر آسیب زا داشته باشد که در نتیجه، گرافت‌های پیوند زده شده و موهای طبیعی روی سر را تحریک کرده و موجب ریزش موقتی آن‌ها می‌شود.

این اتفاق را با نام افلوویوم (effluvium) می‌شناسند و گاهی اوقات نیز در زبان عامیانه به آن شوک مو گفته می‌شود. پس از طی دوره ریزش مو پس از کاشت مو یا همان افلوویوم، موهای فرد در طی 2 ماه آینده شروع به رشد می‌کنند و نگرانی‌ها را به پایان خواهند رساند.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fit

علت ریزش مو پس از پیوند فولیکولی مو

مدت زمان ریزش و رویش مجدد مو

دوره ریزش مو پس از کاشت معمولا حدود 1 الی 3 هفته پس از عمل کاشت مو شروع خواهد شد. در واقع فولیکول‌های کاشته شده و موهای طبیعی خود فرد به مدت 1 تا 2 هفته در محل خود باقی می‌مانند و سپس در این دوره به مرحله استراحت وارد می‌شوند و سپس ریزش موها را شروع می‌کنند. این رخداد شوکه کننده می‌تواند تا 12 هفته (تقریبا 3 ماه یا بیشتر) طول بکشد و در نهایت موهای جدید شما در 8 الی 12 ماه آینده در جای مشخص شده خود شروع به رشد می‌نمایند. برای کنترل این ریزش و کمک به رویش مجدد موها، پزشکان غالبا نکات مراقبتی و تقویتی خاصی را پیشنهاد می‌دهند که برخی از آن‌ها شامل موراد زیر می‌باشد:

 1. استفاده از ماینوکسیدیل

داروی ماینوکسیدیل یا Rogaine رشد مو را افزایش داده و موهای ظریف را تیره و ضخیم می‌کند؛ مدت زمانی که این دارو نیازدارد تا اثرات خود را بروز دهد، حدود 4 الی 6 ماه خواهد بود. به طور خاص، روگاین در افراد کمتر از 30 سال که حدود 5 سال است که دچار ریزش مو شده‌اند، موثرتر شناخته شده است و عوارض جانبی آن، مختصر اعلام شده.

 1. استفاده از فیناستراید

فیناستراید با اتصال به آنزیم 5-Alpha Reductionase کمک به تولید DHT در بدن می‌کند تا رشد ریزش موی مردانه را قطع کند. این دارو اگر به طور منظم استفاده شود، می‌تواند در حدود 3 ماه، نتایج قابل مشاهده‌ای را ایجاد کند. از عوارض جانبی آن در آقایان می‌توان به کاهش میل جنسی اشاره کرد.

 1. تزریق PRP ی پی آر پی

پی آر پی مخفف پلاسمای غنی از پلاکت است که با استفاده از نمونه خونی خود فرد به دست می‌آید. تحقیقات نشان داده‌اند که اگر بعد از کاشت مو، پی آر پی به پوست سر تزریق شود، علاوه بر اینکه میزان ریزش مو کاهش می‌یابد، بعد از رشد موها نیز، نتیجه پرتراکم‌تری را شاهد خواهیم بود.

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش FUT

دوره زمانی ریزش مو بعد پیوند مو

مراقبت های بعد از کاشت مو

برای اطمینان از صحت پروسه بهبودی باید دستورالعمل‌های بعد از کاشت مو را دنبال کنید و از خود و پوست سر خود در طول دوره‌های تعیین شده مراقبت نمایید. بهترین نکات مراقبتی پس از کاشت مو به شرح زیر است:

 1. چند روز اول پس از ایمپلنت

شما بلافاصله پس از پیوند مو مستقیماً به خانه خواهید گشت و نیاز به بستری شدن ندارید اما استراحت چند روزه برای تسریع بهبودی ضروری است. در این چند روز زخم‌های روس سرتان را نخارانید و در صورت خشک شدنشان آن‌ها را نکنید. در این مدت لازم است که از هر گونه فعالیت شدید مانند بدنسازی خم شدن، بلند کردن یا فعالیت جنسی خودداری کنید. همچنین از گرما، سرما یا تعریق که ممکن است در بهبودی اختلال ایجاد کنند خودداری کنید، بنابراین ماندن در داخل خانه برای چند روز ارجح است. اگر مجبورید از خانه بیرون بروید از یک کلاه گشاد ضد تعریق استفاده کنید. سر خود را تا زمانیکه پزشکتان اجازه دهد نشویید و از مصرف آسپرین، الکل و بستنی خودداری کنید. علاوه بر آن بینی خود را خیلی محکم باد نکنید (عمل تخلیهد بینی) زیرا ممکن است باعث خونریزی در محل زخم شود.

 1. استایل خواب مناسب داشته باشید

با خوابیدن بصورت نیمه عمودی از ایجاد یا افزایش تورم خودداری کنید، این مدل خوابیدن فشار مضاعف روی محل کاشت را کاهش می‌دهد.

 1. مدیریت درد و تورم

تورم در ناحیه پیوند در هفته اول طبیعی است که البته با مصرف داروهای ضدالتهاب و استفاده از کمپرس یخ که روی پیشانی قرار می‌گیرند تسکین می‌یابد. به منظور کاهش حداکثری تورم خوب است که کمپرس را هر دو ساعت یکبار به مدت پانزده دقیقه روی نواحی مورد نظر قرار دهید. همچنین برای کاهش تورم و درد لازم است که در سه شب اول پس از پیوند مو، سر خود را حداقل 45 درجه بالاتر از بدن قرار داده و بخوابید. در این زمان از بالش‌های دور گردنی استفاده کنید یا به پهلو یا روی یک صندلی راحت بخوابید تا فشار از محل پیوند جلوگیری شود. پزشک می‌تواند برای کاهش درد شما داروهای ضد درد یا مسکن را تجویز کند.

 1. عفونت

در حالی که بروز عفونت ناشی از کاشت مو نادر است با این حال باید حداقل دو هفته مراقب باشید تا از ورود خاک، گرد و غبار، عرق یا باکتری به ناحیه زخم جلوگیری کنید. ناحیه پیوند شده را لمس نکنید و خراش ندهید و قرمزی، تورم و درد را به پزشک خود گزارش دهید. لازم است در این مدت داروهای آنتی بیوتیکی که پزشکتان تجویز نموده را مصرف نمایید.

 1. مدیریت فعالیت‌ها، کار و ورزش

شما می‌توانید یک یا چندد روز پس از کاشت به سر کار خود بازگردید مگر اینکه لازمه شغل شما انجام فعالیت‌های شدید، بلند کردن اجسام سنگین، محیط‌های گرد و غبار و یا استفاده از کلاه ایمنی باشد. بهتر است در روزهای اولیه پس از ایمپلنت از رفتن به سونای خشک یا بخار، جکوزی و قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید و طولانی خودداری کنید.

 1. لایه برداری پوست سر

خارش یا سوزش در ناحیه اهدا کننده را می‌توان با محلول نمک استریل استاندارد یا با ژل مخصوص مانند آلوئه ورا تسکین داد. پوسته‌های سر ممکن است پس از هفت تا ده روز شروع به ریزش از محل ایمپلنت کنند. از جراح خود بخواهید یک کرم نرم کننده برای شما تجویز کند تا اذیت‌های لایه برداری پوست سرتان را کاهش دهد.

 1. شستن مو

بعد از سه تا چهار روز می‌توانید اولین شستشوی موی خود را با استفاده از یک شامپوی ملایم و با ریختن آب به آرامی روی ناحیه انجام دهید. موها را چنگ نزنید بلکه به آرامی با نوک انگشتان نرم شامپو را بمالید و در آخر با استفاده از حوله پنبه‌ای نرم و تمیز، کاملاً خشک کنید. حداقل در ماه اول پس از کاشت موی طبیعی، مستقیما زیر دوش قرار نگیرید و و برای خشک کردن سرتان فقط از حوله استفاده کنید (عدم استفاده از سشوار).

 1. کوتاه کردن و حالت دادن به مو

کوتاه کردن مو با قیچی بعد از سه ماه بدون مشکل است و توجه داشته باشید که قبل از شش ماه از تیغ استفاده نکنید. هنگام شانه کردن موها مراقب باشید که ریشه‌ها را هدف قرار ندهید و بازهم تاکید می‌کنیم که حداقل برای چند هفته از سشوار پرهیز کنید. پس از بهبود کامل سر و پایان فاز استراحت موهای کاشته شده می‌توانید موهای خود را فر کنید، حالت دهید یا رنگ نمایید.

چه زمانی ریزش مو پس از کاشت غیر طبیعی است ؟

تقریبا تمام افرادی که ایمپلنت انجام می‌دهند متوجه خواهند شد که چند روز بعد از کاشت مو موها میریزد و این رویداد آن‌ها را بسیار مضطرب می‌کند. به طور کلی ریزش موهای کاشته شده دو تا سه هفته بعد از پیوند طبیعی است و این اتفاق راه را برای رشد موهای جدید باز می‌کند. اما در شرایط زیر ممکن است این ریزش خطرناک تلقی شود:

 1. ریزش موها پس از انجام فعالیت جنسی یا انجام یک کار سنگین
 2. ریزش موها با شروع علائم عفونت (مانند التهاب، خروج چرک از زخم‌ها، تورم و قرمزی و سوزش زیاد در سر)
 3. ریزش مو پس از وارد شدن یک ضربه سنگین به سر
 4. ریزش مو همراه با خونریزی زیاد و درد

راهکارهای تقویت مو بعد از پیوند مو

راهکارهای موثر تقویت مو بعد از کاشت مو

ریختن موهای کاشته شده در بازه 1 الی 3 هفته بعد از کاشت طبیعی است اما اگر بعد از این زمان بازهم شاهد این اتفاق بودید لازم است که هرچه سریعتر برای تقویت موهایتان اقدام کنید. راهکارهای متفاوتی از سمت پزشکان برای تقویت موهای کاشته شده ارائه می‌شود که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. از داروهای تقویتی که توسط پزشکتان تجویز شده است استفاده کنید. این داروها می‌توانند شامل ماینوکسیدیل، فیناستراید، مولتی ویتامین و بسیاری از داروهای تقویت کننده دیگر باشند.
 2. به منظور تقویت هرچه بیشتر ساقه و ریشه‌های مو می‌توانید روغن‌های زیتون، کرچک یا بادام تلخ را زیر نظر و با تایید پزشکتان به پوست سر خود بمالید؛ این روغن‌ها به شما کمک می‌کنند تا نتایج خوبی از کاشت مویتان بگیرید.
 3. پس از کاشت مو باید حداقل ده روز از فعالیت‌های خود اجتناب کنید و در عوض رژیم سالم غذایی برای خود تهیه ببینید.

روش های دارویی برای کاهش ریزش مو پس از کاشت

از جمله سوالات پرتکرار زیباجویان این است که آیا ریزش مو پس از کاشت طبیعی است یا خیر؟ همانطور که در بالا نیز برایتان شرح دادیم، ریزش مو پس از 1 الی 3 هفته طبیعی است و بعد از آن خیر. علاوه بر مراقبت‌های خانگی، روش‌های دارویی نیز می‌توانند به کاهش ریزش موی شما پس از کاشت کمک کنند که نیازمند صلاحدید و دستور پزشک است. هیچ‌گاه بدون مشورت با پزشکتان هیچ دارویی را قطع یا شروع نکنید زیرا می‌تواند تاثیرات منفی روی نتیجه پیوند مویتان بگذارند. استفاده از مولتی ویتامین‌ها، ماینوکسیدیل، داروهای پروتئینی مخصوص و … از جمله این موارد می‌باشند.

جدول انتظارات پس از کاشت مو

کاشت موی طبیعی از جمله تکنیک‌های موثر و پرطرفداری می‌باشد که با رضایت حداکثری زیباجویان در سراسر دنیا همراه بوده است. دوره نقاهت و رشد مجدد مو پس از ایمپلنت، نسبتا طولانی است (حدود 2 سال) که صبر و شکیبایی متقاضیان را می‌طلبد. در این دوران اتفاقات مختلفی در انتظار سر و موهای افراد می‌باشد که هریک را باید با دقت و هوشیاری مدیریت نمود تا به نتیجه ایده آل رسید. در ادامه جدول انتظارات پس از کاشت مو را می‌بینید.

انتظارات پس از کاشت مو تغییرات ناحیه کاشت مو تغییرات ناحیه بانک مو
روز اول بعد از کاشت مو در صورت صلاحدید پزشک، زدودن خون و پوسته‌های سر با شامپو بچه یا هر محلولی که پزشک توصیه کرده باشد مواردی که ممکن است تجربه شوند: احساس بی حسی، سوزش و درد.
سه روز بعد از انجام کاشت مو عدم خونریزی نواحی کاشت شده، ایجاد قرمزی، سوزش و تورم نسبی کاهش نسبی درد و سوزش
هفت روز بعد از انجام کاشت مو نوک زدن مو در کف سر، کاهش چشمگیر قرمزی، سوزش و تورم پوست تا حد زیادی درد و سوزش و سایر علائم آزار دهنده در این قسمت از بین می‌رود
14 روز بعد از انجام کاشت مو افراد با دیدن ریزش موهای کاشته شده دچار وحشت می‌شوند، اما این وضعیت نشان دهنده درست پیش رفتن درمان است. در صورت داشتن زخم باز یا بخیه در پست سر یا بدن، این ناحیه شروع به بهبود و بخیه شروع به جذب شدن می‌کند.
30 روز پس از انجام کاشت مو فاز استراحت فولیکولی. در این مرحله افراد با نهایت تعجب خواهند دید که هیچ مویی در نواحی کاشت شده وجود ندارد. این حالت نیز طبیعی است و با گذشت زمان اصلاح خواهد شد. فرد هیچ درد یا سوزش یا تورمی نخواهد داشت. با این حال باید به بهداشت این منطقه به خوبی رسیدگی کند تا دچار عفونت نشود.
5 ماه بعد از انجام کاشت مو موها از فولیکول‌های تازه کاشته شده جوانه می‌زنند. گرچه نازک و کم رنگ هستند اما بسیار دلگرم کننده خواهند بود. بهبودی حداکثری منطقه بانک مو. رفع احتمال بروز عفونت
9 ماه بعد از انجام کاشت مو موها شروع به ضخیم شدن می‌کنند. رنگ آن‌ها به موهای دیگر شبیه تر می‌شود. بهبود کامل منطقه بانک مو از لحاظ ظاهری
10 ماه بعد از انجام کاشت مو مراجعه به پزشکی که کاشت مو را انجام داده است، جهت بررسی روند رویش مو معاینه منطقه بانک مو از لحاظ ترمیم بافتی
1 سال بعد از انجام کاشت مو شروع به افزایش تراکم موی سر بهبود کامل منطقه کاشت مو
2 سال بعد از انجام کاشت مو پر شدن کامل ناحیه کاشت شده از موهای طبیعی خود شخص بهبود کامل منطقه کاشت مو

برای اطلاع از هزینه کاشت مو با مشاوین ما تماس حاصل فرمایید.

2.8/5 (13 نظر)

منبع
nyhairlossbernsteinmedicaltreatmentroomslondonhassonandwong

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. سلام من ۳ماه پیش کاشت مو انجام دادم بعد ازهفته ی دوم نصف بیشترش ریخته وهنوز درنیومده امکان داره درنیاد؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مشاوره رایگان واتساپ