لیزر موهای زائد

آیا امکان رشد دوباره موهای زائد بعد از لیزر وجود دارد؟

لیزر موهای زائد یک روش درمانی است که با استفاده از یک پرتو نور متمرکز (لیزر) موهای زائد تمام قسمت‌های بدن را طی چند جلسه منظم، از بین می‌برد. در طی این روش درمانی، نوری منتشر می‌شود که توسط رنگدانه‌های (ملانین) موجود در مو جذب می‌گردد. لیزر موهای زائد تقریباً در هر منطقه از بدن، به جز پلک یا نواحی اطراف چشم امکان پذیر می‌باشد. یکی از سوالات رایج در مورد لیزر موها، رشد مجدد موها بعد از لیزر است. نحوه ریزش مو بعد از لیزر به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مثلا رنگ مو، نوع پوست، وجود اختلالات هورمونی و بیماری‌هایی همچون PCOS در خانم‌ها در موفقیت لیزر موهای زائد و رویش مجدد مو بعد از لیزر تأثیر بسزایی می‌گذارند. اصل اساسی این است که رنگدانه های مو باید توانایی جذب اشعه لیزر را داشته باشند. یعنی اشعه ساطع شده از دستگاه لیزر باید ضمن جلوگیری از آسیب به پوست فرد، فقط به فولیکول مو برسد.

به این ترتیب است که برگشت موهای زائد بعد از لیزر به حداقل میزان خود خواهد رسید. البته توجه به این نکته لازم است که لیزر باعث از بین رفتن مادام العمر تمام موها نخواهد شد و برخی از آن‌ها مجددا با ظاهری نرم و نازک‌تر باز خواهند گشت. کلینیک پوست و مو رز در این مقاله به شما می‌گوید که آیا بعد از لیزر مو دوباره رشد می‌کند؟

آیا امکان رشد دوباره موهای زائد بعد از لیزر وجود دارد؟

 

چه فاکتورهایی در ریزش مو زائد بعد از لیزر تاثیر دارند؟

برخی سوالات رایج مانند آیا بعد از لیزر دوباره مو رشد می‌کند و چه عللی باعث رشد مجدد آن‌ها می‌شود، جز سوالات چالش برانگیز این روش درمانی است. در زیر به برخی از علل رویش مجدد موها بعد از لیزر اشاره می‌کنیم:

 1. وجود اختلالات هورمونی (افرادی که دچار اختلالات هورمونی باشند دیرتر و کمتر ریزش مو را تجربه می‌کنند؛ مثلا خانم‌هایی که تستسترون (هورمون مردانه) بالایی دارند، مبتلایان به تنبلی تخمدان، اختلالات غده تیروئید و… دیرتر دچار ریزش مو می‌شوند.
 2. ضخامت مو (موهای ضخیم و تیره زودتر می‌ریزند)
 3. ناحیه مورد نظر برای لیزر (مثلا ناحیه بیکینی از مناطق دیگر دیرتر ریزش مو بعد از لیزر را تجربه می‌کند)
 4. سن افراد (افراد زیر 18 سال مجاز به انجام لیزر مو زائید نیستند زیرا نتیجه عکس و اختلالات مختلف را به همراه خواهد داشت).

مطالب بیشتر: عوارض لیزر موهای زائد

چرا پس از لیزر موها دوباره رشد می‌کنند؟

چرا پس از لیزر موها دوباره رشد می‌کنند؟

در جواب این سوال که می‌گوید آیا بعد از لیزر موها دوباره رشد می‌کند باید بگوییم بله! و این رشد مجدد عمدتا به دلیل چرخه رشد موها است. مراحل رشد مو به شرح زیر است:

 1. آناژن: مرحله رشد مو
 2. کاتاژن: مرحله انتقالی
 3. تلوژن: فاز استراحت مو
 4. اگزوژن: مرحله ریزش موها

لیزر موهای زائد با تحت تاثیر قرار دادن ملانین موجود در فولیکول‌های موی موجود در زیر پوست و ریشه کار می‌کند و به همین دلیل است که فقط می‌تواند موها را در طول فاز آناژن (مرحله 1) هدف قرار دهد. از این جهت زیباجویان برای رسیدن به هدف خود یعنی حذف موثر موهای زائدشان باید بین جلسات درمانی خود فاصله‌ای حدودا 1 ماهه ایجاد کنند.

مطالب بیشتر: هزینه لیزر موهای زائد

رویش مجدد مو بعد از لیزر

رویش مجدد مو بعد از لیزر یک مسئله نگران کننده برای زیباجویان است و بسیاری از این افراد دوست دارند بدانند که آیا با پایان جلسات درمانیشان مجددا شاهد رویش مو خواهند بود یا خیر؟ به نکات زیر توجه کنید:

رویش مجدد مو بعد از لیزر بدن

در طول جلسه‌های درمانی با لیزر، موها یکی در میان در خواهند آمد و به عبارتی تقریبا 15 درصد موها در هر جلسه از بین می‌روند. بعضی از این موها رشد مجدد دارند که بیشترشان موهایی هستند که هنوز به طور کامل پرتو را دریافت نکرده‌اند. بنابراین هنگامی که دوره درمانی به پایان رسید، ممکن است سال‌ها شاهد رشد مجدد موهایتان نباشید. اشعه‌های ساطع شده از دستگاه لیزر موهای زائد ممکن است نتایج دائمی یا بسیار طولانی مدت ایجاد کند و با گذشت زمان، هر مویی که دوباره رشد کند باید بسیار کم رنگ، نازک و ریز باشد.

رشد مجدد موهای صورت

لیزر موهای زائد صورت به طور معمول تاثیرات مادام العمر ندارد اما ممکن است آثاری طولانی مدت داشته باشد. برخی از افراد گزارش می‌کنند که پس از 10 سال یا بیشتر مویی بر روی بدنشان درنیاورده‌اند و از این بابت کامل راضی هستند. اما برخی دیگر زودتر رشد مجدد را تجربه می‌کنند و برای حذف آن‌ها ممکن است لازم باشد دوباره به درمان با لیزر بپردازند.

آیا نتیجه لیزر موهای زائد دائمی می باشد؟

چرا بعد از لیزر موها دوباره رشد می‌کند؟

همانطور که اشاره شد لازم است برای داشتن نتیجه کامل و موثر، تعداد جلسات لیزر تکمیل شود. تعداد جلسات بستگی به میزان گستردگی موهای زائد، ضخامت مو، پاسخدهی بدن به اشعه لیزر و برگزاری منظم جلسات لیزر دارد. معمولا این تعداد بین 8 الی 12 جلسه می‌باشد. رشد مجدد موها بعد از لیزر نیز تحت تاثیر همین عوامل قرار خواهد گرفت و علت آن می‌تواند وجود سطح بالای هورمون تستسترون باشد. توجه داشته باشید که اشعه لیزر فولیکول‌های مو را به فاز استراحت برای طولانی مدت می‌فرستد و بالاخره یک روز این فولیکول‌ها از فاز استراحت خارج شده و مجددا چرخه رشد خود را آغاز می‌کنند. در این زمان است که شما باید دوباره برای لیزر موهای خود اقدام کنید.

مطالب بیشتر: لیزر موهای زائد و نازایی

جلوگیری از رشد موهای زائد بعد از لیزر

در طی هر جلسه لیزر به طور واقع بینانه  15٪  از فولیکول‌های مو در مرحله آناژن مرحله رشد مو، از بین خواهند رفت و این جلسات تا زمانی که همه موها از بین بروند باید ادامه داشته باشد؛ به همین دلیل است که چندین جلسه برای از بین رفتن آن‌ها لازم است. تقریبا 90% موهای زائد پس از تکمیل جلسات لیزر به طور دائمی از بین می‌روند البته عواملی وجود دارند که می‌توانند در جهت رشد مجدد موهای زائد فعالیت کنند مانند اختلالات هورمونی و … . اشاره به این نکته نیز مهم است که معمولا پس از 6 ماه یا 1 سال پس از آخرین جلسه لیزر موهای زائد لازم است که یک مرتبه جلسه شارژ انجام دهید؛ البته این مورد نیز بستگی به پاسخدهی بدن شما به اشعه خواهد داشت. به هر صورت شما می‌توانید جهت جلوگیری از رویش مجدد موها بعد از لیزر موارد زیر را مد نظر بگیرید:

 1. از کندن موها اجتناب کنید: کندن و اپیلاسیون موها پس از انجام لیزر می‌تواند باعث رشد سریعتر موها شود. برای جلوگیری از این اتفاق مهم است که از ریشه درآوردن موهای ناحیه تحت درمان در بین جلسات درمانی خودداری کنید. این کار می‌تواند تاثیر لیزر موهای زائد را به کمترین سطح ممکن برساند. با این حال باید بدانید که شیو کردن موها با تیغ یک بخش مهم از روند درمان است که شما نباید آن را نادیده بگیرید.
 2. تعداد دفعات شیو کردن بدنتان را کاهش دهید: از نظر علمی هنوز ثابت نشده است که آیا شیو کردن مکرر بعد از لیزر در افزایش رشد و تعداد آن‌ها موثر است یا خیر. با این حال توصیه می‌شود که پس از لیزر موهای زائد تعداد دفعات تیغ کردن نواحی تحت درمان را کاهش دهید.
 3. اختلالاتی هورمونی خود را درمان کنید: برخی از افراد ممکن است دچار اختلال در سطوح هورمونی بدن خود باشند. اختلالات هورمونی موثر از سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، اختلالات تیروئید (مانند کم کاری تیروئید)، افزایش هورمون DHI، مصرف داروها و مکمل‌های هورمونی ورزشی و … می‌توانند موجب افزایش پتانسیل تولید مو در بدن حتی بعد از لیزر موهای زائد شود.
 4. پوست خود را مرطوب کنید: پوست خشک بیشتر مستعد تحریک شدن است. پوست خود را پس از هر جلسه لیزر با استفاده از لوسیون مرطوب کننده، نرم و مرطوب کنید، مگر اینکه منع مصرف داشته باشید. انجام این روش‌ها به طور منظم می‌توانند به کندی رشد مو کمک کرده و پوست شما را صاف و لطیف نگه دارند.

مطالب بیشتر: لیزر موهای زائد بالای لب

چه میزان پس از لیزر موهای زائد موهای از بین رفته رشد خواهند کرد؟

همانطور که گفته شد درمان زیبایی لیزر موهای زائد بر روی ملانین موجود در فولیکول‌های مو تاثیر می‌گذارد به طوری که بعد از رویش مجدد موهای زائد، از تعداد فولیکول‌های مو تا حدی کاسته می‌شود. طبق بررسی‌های انجام شده علمی و تجربی بر روی افراد تحت درمان با لیزر موهای زائد مشخص شده است که به طور معمول بعد از اولین جلسه لیزر حدود 10 تا 25 درصد از موهای زائد در حال رشد کاسته می‌شود. علاوه بر آن موهای رشد کرده پس از انجام درمان زیبایی لیزر موهای زائد مانند قبل نیست و نازک‌تر و ضعیف‌تر خواهند بود. تعداد فولیکول‌های کاسته شده بعد از انجام درمان زیبایی لیزر موهای زائد به موارد مختلفی بستگی دارد که در پایین به برخی از آن ها اشاره شده است:

 1. نوع پوست و نوع موهای زائد شما: همانطور که گفته شد درمان زیبایی لیزر موهای زائد بر روی هر پوست و مویی نتیجه متفاوتی دارد. در صورتی که شما پوست روشن و موهای ضخیم و تیره‌ای داشته باشید با بالاترین میزان تاثیر و ریزش مو مواجه خواهید شد. اما در صورتی که پوستتان تیره باشد یا موهای نازک و روشن (به خصوص کرک مانند) داشته باشید، کمترین میزان ریزش مو را شاهد خواهید بود.
 2. رعایت مراقبت‌های مهم قبل و بعد از انجام لیزر: انجام نکات مراقبتی قبل و بعد از انجام لیزر کمک می‌کند تا نتیجه لیزر ماندگارتر باشد و شما دیرتر شاهد مشاهده رویش مجدد موهای زائدتان باشید. مواردی مانند عدم انجام اپیلاسیون و وکس، طبیعی نمودن سطح هورمون‌های بدن و انجام منظم جلسات لیزر از جمله موارد مراقبتی مهمی است که شما می‌توانید آن‌ها را انجام دهید.
 3. تعداد جلسات رفع موهای زائد: یکی از مهمترین عوامل در ریزش حداکثری موهای زائد انجام تمامی جلسات لیزر به صورت منظم است. بعد از پایان جلسات لیزر خواهید دید که میزان ریزش موهایتان بالای 90% است. در واقع انجام هر جلسه لیزر به طور منظم موجب افزایش ماندگاری نتایج نسبت به جلسه قبل می‌شود.

مطالب بیشتر: لیزر موهای زائد صورت

برای رفع دائمی موهای زائد چند جلسه لیزر موهای زائد نیاز است؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای این که نتیجه کاملی از درمان زیبایی لیزر موهای زائد بگیرید برای هر فرد بسته به پاسخ بدنش و وضعیت سلامتی عمومیش متفاوت است. برای مثال همانطور که گفته شد اگر موهای تیره و ضخیمی داشته باشید انجام درمان زیبایی لیزر موهای زاید نتیجه بهتری نسبت به موهای روشن، بلوند، قرمز و یا مایل به خاکستری می‌گذارد. بنابراین در صورت داشتن موهای تیره تر و ضخیم به تعداد جلسات کمتری برای انجام درمان زیبایی لیزر موهای زائد نیاز پیدا می‌کنید. البته علاوه بر نوع پوست و موهای زائد شما، دلیل رشد موهای زائد هم در تعداد جلسات درمان زیبایی لیزر موهای زاید و در نتیجه رفع موهای زاید تاثیر دارد. برای مثال حذف موهای زائد زیر چانه بر اثر عدم تعادلی هورمونی با درمان زیبایی لیزر موهای زائد ممکن است به تعداد جلسات بیشتری نسبت حذف موهای زائد ناحیه زیربغل نیاز داشته باشد. در پایین به برخی از این عوامل رشد موهای زائد اشاره شده است.

 1. وراثت
 2. عدم تعادل هورمونی
 3. بیماری هایی که باعث ایجاد رشد نا به جای موهای زائد می شوند
 4. عوارض جانبی برخی از داروهای خاص
 5. استفاده بیش از حد روش های موقتی حذف مو مانند اپیلاسیون، موچین شدن، کرم های موبر و شیو کردن

به طور کلی زیباجویانی که وضعیت بدنی سالم بدون اختلالات هورمونی و پرمویی وراثتی دارند برای از بین بردن کامل موهای زائد به 2 تا 6 لیزر درمانی نیاز خواهند داشت. اما با توجه به بررسی‌های انجام گرفته توسط پزشکان متخصص زیبایی هر فردی که اختلالات ذکر شده را داشته باشد نیاز به انجام 6 تا 12 جلسه درمان دارند تا نتیجه مورد نظرشان را به دست آورند. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که پس از اولین درمان حدود 10 تا 25 درصد کاهش مو را مشاهده کنید و با ادامه درمان، موهای بیشتر و بیشتری می‌ریزند و متوجه خواهید شد که رشد آن‌ها کندتر ادامه می‌یابد.

لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی رز

کلینیک تخصصی پوست و موی رز با در برداشتن کادر پزشکی مجرب آماده ارائه تمامی خدمات مراقبت از زیبایی با استفاده از جدیدترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات روز دنیا در شهر تهران است. شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از هزینه لیزر می‌توانید با مشاورین کلینیک تخصصی رز به صورت کاملا رایگان از طریق شماره  02148679 در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید از طریق پیام رسان واتس اپ به شماره 09052106009 تمامی سوالات خود در این رابطه و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید و یا به صورت حضوری از راهنمایی‌های پزشک ارزشمند آقای دکتر رضا روحانی بهره کافی ببرید.

2.2/5 (5 نظر)

منبع
deepbluemedspacurehealthline

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر
  لطفا میشه راهنمایی کنید
  هرکی حرفی میزنه به ما
  جلسات لیزر مثلا ۶ یا ۸ جلسه باشه
  این جلسات به خیر وخوشی تمام شد
  موها اون مقدار که شما گفتین ۸۰دیا ۹۰ درصد از بین میره
  باید تا آخر عمر مثلا یک مدت یبار بیاییم برای شارژ ؟؟؟
  و اگر ۶ یا ۸ جلسه تمام شد و دیگ نیاییم برای لیزر دوباره مثل اول برمیگرده مو؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *