لیزر موهای زائد

آیا امکان رشد دوباره موهای زائد بعد از لیزر وجود دارد؟

لیزر موهای زائد یک روش درمانی است که با استفاده از یک پرتو نور متمرکز (لیزر) موهای زائد تمام قسمت‌های بدن را طی چند جلسه منظم، از بین می‌برد. در طی این روش درمانی، نوری منتشر می‌شود که توسط رنگدانه‌های (ملانین) موجود در مو جذب می‌گردد. لیزر موهای زائد تقریباً در هر منطقه از بدن، به جز پلک یا نواحی اطراف چشم امکان پذیر می‌باشد. یکی از سوالات رایج در مورد لیزر موها، رشد مجدد موها بعد از لیزر است. نحوه ریزش مو بعد از لیزر به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مثلا رنگ مو، نوع پوست، وجود اختلالات هورمونی و بیماری‌هایی همچون PCOS در خانم‌ها در موفقیت لیزر موهای زائد و رویش مجدد مو بعد از لیزر تأثیر بسزایی می‌گذارند. اصل اساسی این است که رنگدانه های مو باید توانایی جذب اشعه لیزر را داشته باشند. یعنی اشعه ساطع شده از دستگاه لیزر باید ضمن جلوگیری از آسیب به پوست فرد، فقط به فولیکول مو برسد.

به این ترتیب است که برگشت موهای زائد بعد از لیزر به حداقل میزان خود خواهد رسید. البته توجه به این نکته لازم است که لیزر باعث از بین رفتن مادام العمر تمام موها نخواهد شد و برخی از آن‌ها مجددا با ظاهری نرم و نازک‌تر باز خواهند گشت. کلینیک پوست و مو رز در این مقاله به شما می‌گوید که آیا بعد از لیزر مو دوباره رشد می‌کند؟

چه فاکتورهایی در ریزش مو زائد بعد از لیزر تاثیر دارند؟

برخی سوالات رایج مانند آیا بعد از لیزر دوباره مو رشد می‌کند و چه عللی باعث رشد مجدد آن‌ها می‌شود، جز سوالات چالش برانگیز این روش درمانی است. در زیر به برخی از علل رویش مجدد موها بعد از لیزر اشاره می‌کنیم:

 • وجود اختلالات هورمونی (افرادی که دچار اختلالات هورمونی باشند، دیرتر و کم تر ریزش مو را تجربه می‌کنند. مثلا خانم‌هایی که تستسترون (هورمون مردانه) بالایی دارند.
 • ضخامت مو (موهای ضخیم و تیره زودتر می‌ریزند)
 • ناحیه مورد نظر برای لیزر (مثلا ناحیه بیکینی از مناطق دیگر دیرتر ریزش مو بعد از لیزر را تجربه می‌کند)
 • سن افراد (افراد زیر 18 سال مجاز به انجام لیزر مو زائید نیستند زیرا نتیجه عکس و اختلالات مختلف را به همراه خواهد داشت).

 

مطالب بیشتر: عوارض لیزر موهای زائد

چرا پس از لیزر موها دوباره رشد می‌کنند؟

در جواب این سوال که می‌گوید آیا بعد از لیزر موها دوباره رشد می‌کند باید بگوییم بله. و این رشد مجدد عمدتا به دلیل چرخه رشد موها است. مراحل رشد مو به شرح زیر است:

 1. آناژن: مرحله رشد مو
 2. کاتاژن: مرحله انتقالی
 3. تلوژن: فاز استراحت مو
 4. اگزوژن: مرحله ریزش موها

لیزر موهای زائد با بخار نمودن موهای موجود در زیر پوست و ریشه کار می‌کند. به همین دلیل است که فقط می‌تواند موها را در طول فاز آناژن (مرحله 1) هدف قرار دهد. به همین دلیل است که برای رسیدن به هدف حذف موهای زائد، جلسات درمانی باید از یکدیگر فاصله داشته باشند.

 

مطالب بیشتر: هزینه لیزر موهای زائد

رویش مجدد مو بعد از لیزر

رویش مجدد مو بعد از لیزر بدن: در طول جلسه‌های درمانی با لیزر موها یکی در میان در خواهند آمد. بعضی از این موها رشد مجدد دارند، اما بیشتر آنان موهایی هستند که هنوز به طور کامل پرتو را دریافت نکرده‌اند. هنگامی که دوره درمانی به پایان رسید، ممکن است سال‌ها شاهد رشد مجدد نباشید. در بدن، لیزر موهای زائد ممکن است نتایج دائمی یا بسیار طولانی مدت ایجاد کند. با گذشت زمان، هر مویی که دوباره رشد کند باید بسیار کم رنک، نازک و ریز باشد.

رشد مجدد موهای صورت: لیزر موهای زائد صورت به طور معمول دائمی نیست اما ممکن است طولانی مدت باشد. برخی از افراد گزارش می‌کنند که پس از 10 سال یا بیشتر مویی نخواهند داشت. اما برخی دیگر زودتر رشد مجدد را تجربه می‌کنند و برای حذف آن‌ها ممکن است لازم باشد دوباره به درمان با لیزر بپردازند.

آیا نتیجه لیزر موهای زائد دائمی می باشد؟

چرا بعد از لیزر موها دوباره رشد می‌کند؟

همانطور که اشاره شد، لازم است برای داشتن نتیجه کامل و موثر، تعداد جلسات لیزر تکمیل شود. تعداد جلسات بستگی به میزان گستردگی موهای زائد، ضخامت مو، پاسخدهی بدن به اشعه لیزر و برگزاری منظم جلسات لیزر دارد. معمولا این تعداد بین 8 الی 12 جلسه می‌باشد. رشد مجدد موها بعد از لیزر نیز تحت تاثیر همین عوامل قرار خواهد گرفت. علت آن می‌تواند وجود سطح بالای هورمون تستسترون باشد.

 

مطالب بیشتر: لیزر موهای زائد و نازایی

جلوگیری از رشد موهای زائد بعد از لیزر

در طی هر جلسه لیزر به طور واقع بینانه  15٪  از فولیکول‌های مو در مرحله آناژن مرحله رشد مو، از بین خواهند رفت. این جلسات تا زمانی که همه موها از بین بروند باید ادامه داشته باشد. به همین دلیل است که چندین جلسه برای از بین رفتن آن‌ها لازم است. تقریبا 90% موهای زائد پس از تکمیل جلسات لیزر به طور دائمی از بین می‌روند. البته عواملی وجود دارند که می‌توانند در جهت رشد مجدد موهای زائد فعالیت کنند. مانند اختلالات هورمونی و… اشاره به این نکته نیز مهم است که معمولا پس از 6 ماه یا 1 سال پس از آخرین جلسه لیزر موهای زائد، لازم است که یک مرتبه جلسه شارژ انجام دهید. البته این مورد بستگی به بدن شما خواهد داشت. به هر صورت شما می‌توانید جهت جلوگیری از رویش مجدد موها بعد از لیزر موارد زیر را مد نظر بگیرید:

 • از کندن و تراشیدن موها اجتناب کنید: کندن و تراشیدن موها پس از انجام لیزر برای لیزر می‌تواند باعث رشد سریعتر موها شود. برای جلوگیری از این اتفاق، مهم است که از لمس ناحیه تحت درمان در بین جلسات درمانی خودداری کنید. این کار ممکن است برای برخی از زیباجویانی که می‌خواهند پوستشان صاف و بدون مو باشد ناخوشایند جلوه کند. با این حا، این کار یک بخش مهم از روند درمان است که شما نباید آن را نادیده بگیرید.
 • پوست تحریک شده را تسکین دهید: پس از انجام یک جلسه لیزر درمانی، دیدن کمی قرمزی یا لکه پوستی دور از انتظار نیست. شما می‌توانید این مشکل را از طریق استفاده از کرم یا لوسیون‌های سرد پوست برطرف کنید. کمپرس خنک نیز می‌تواند باعث بسته شدن منافذ و آرام شدن تحریکات شوند.
 • از آفتاب دور بمانید: پوست ممکن است بعد از انجام لیزر درمانی تا مدتی حساس باشد. این امر در صورت قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید، پوست را به خصوص مستعد هایپر پیگمنتیشن (ایجاد لکه بر پوست) می‌کند. تغییر رنگ و لکه های ناشی از تابش نور خورشید بسیار ناخوشایند است. هنگام بیرون رفتن از خانه حتما از دامن یا شلوار بلند استفاده کنید. اگر قصد پوشیدن شلوارک یا لباس کوتاه را دارید می توانید ضد آفتاب بزنید. ضد آفتاب را با حداقل SPF 50 برای بهترین پوشش دهی انتخاب کنید.
 • پوست خود را مرطوب کنید: پوست خشک بیشتر مستعد تحریک شدن است. پوست خود را پس از هر جلسه لیزر با استفاده از لوسیون مرطوب کننده، نرم و مرطوب کنید، مگر اینکه منع مصرف داشته باشید. انجام این روش‌ها به طور منظم می‌توانند به کندی رشد مو کمک کرده و پوست شما را صاف و لطیف نگه دارند.

 

مطالب بیشتر: لیزر موهای زائد بالای لب

لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی رز

کلینیک تخصصی پوست و موی رز با در برداشتن کادر پزشکی مجرب و حضور آقای دکتر رضا روحانی آماده ارائه تمامی خدمات مراقبت از زیبایی با استفاده از جدیدترین و پیشرفته‌ترین تحهیزات روز دنیا در شهر تهران است. شماعزیزان می‌توانید جهت رزرو نوبت و یا پرسیدن سوالات و ابهامات خود و دریافت مشاوره با کلینیک ما تماس حاصل بفرمایید.

چه میزان پس از لیزر موهای زائد موهای از بین رفته رشد خواهند کرد؟

همانطور که گفته شد درمان زیبایی لیزر موهای زائد بر روی ریشه موهای زائد تاثیر می گذارد و بطوریکه بعد از رویش مجدد موهای زائد بعد از انجام درمان زیبایی از بین بردن موهای زاید از تعداد فولیکول های موهای زائد رشد کرده تا حدی کاسته می شود.

تعداد فولیکول های موهای زائد کاسته شده بعد از انجام درمان زیبایی لیزر موهای زائد به موارد مختلفی بستگی دارد که در پایین به برخی از آن ها اشاره شده است.

 1. نوع پوست و نوع موهای زائد شما. همانطور که گفته شد درمان زیبایی لیزر موهای زائد بر روی هر پوست و مویی نتیجه متفاوتی دارد.
 2. مراقبت هایی که قبل و بعد از انجام درمان زیبایی لیزر انجام می دهید. انجام نکات مراقبتی قبل و بعد از انجام لیزر کمک می کند تا نتیجه لیزر ماندگار تر باشد و شما دیر تر شاهد مشاهده رویش مجدد موهای زائدتان شوید.
 3. تعداد جلساتی که درمان زیبایی رفع موهای زاید انجام داده اید. بعد از انجام درمان زیبایی لیزر در هر جلسه نتیجه آن ماندگار تر و بیشتر از جلسه قبل است.

اما در کل طبق بررسی های انجام شده بر افراد تحت درمان زیبایی لیزر موهای زائد قرار گرفته شده مشخص شده که به طور معمول بعد از اولین لیزر 10 تا 25 درصد از تعداد موهای زائد در حال رشد کاسته می شود. موهای رشد کرده پس از انجام درمان زیبایی لیزر موهای زاید هم با توجه به تاثیر درمان زیبایی لیزر موهای زاید مانند قبل نیستند و نازک تر و ضعیف تر از جلسه قبلی درمان زیبایی لیزر می شوند.

 

مطالب بیشتر: لیزر موهای زائد صورت

برای رفع دائمی موهای زائد چند جلسه لیزر موهای زائد نیاز است؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای این که نتیجه کاملی از درمان زیبایی لیزر موهای زائد بگیرید برای هر فردی بسته به تاثیر آن بر هر فرد متفاوت است. برای مثال همانطور که گفته شد اگر موهای تیره و ضخیمی داشته باشید انجام درمان زیبایی لیزر موهای زاید نتیجه بهتری نسبت به موهای روشن، بلوند، قرمز و یا مایل به خاکستری بر روی شما می گذارد.

بنابراین در صورت داشتن موهای تیره تر و ضخیم به تعداد جلسات کمتری برای انجام درمان زیبایی لیزر موهای زائد نیاز پیدا می کنید. البته علاوه بر نوع پوست و موهای زائد شما، دلیل رشد موهای زائد هم در تعداد جلسات درمان زیبایی لیزر موهای زاید و در نتیجه درمان زیبایی رفع موهای زاید تاثیر دارد. برای مثال حذف موهای زائد زیر چانه بر اثر عدم تعادلی هورمونی با درمان زیبایی لیزر موهای زائد ممکن است به تعداد جلسات بیشتری نسبت حذف موهای زائد ناحیه زیربغل نیاز داشته باشد. در پایین به برخی از این عوامل رشد موهای زائد اشاره شده است.

 1. وراثت
 2. عدم تعادل هورمونی
 3. بیماری هایی که باعث ایجاد رشد نا به جای موهای زائد می شوند
 4. عوارض جانبی برخی از داروهای خاص
 5. استفاده بیش از حد روش های موقتی حذف مو مانند اپیلاسیون، موچین شدن، کرم های موبر و شیو کردن

اما با توجه به بررسی های انجام گرفته توسط پزشکان متخصص زیبایی معمولا برای هر فردی انجام 6 تا 8 جلسه درمان زیبایی لیزر موهای زائد کافی است تا نتیجه مورد نیاز را از انجام درمان زیبایی از بین بردن موهای زاید به دست آورند.

2.7/5 (3 نظر)

منبع
deepbluemedspacurehealthline

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر
  لطفا میشه راهنمایی کنید
  هرکی حرفی میزنه به ما
  جلسات لیزر مثلا ۶ یا ۸ جلسه باشه
  این جلسات به خیر وخوشی تمام شد
  موها اون مقدار که شما گفتین ۸۰دیا ۹۰ درصد از بین میره
  باید تا آخر عمر مثلا یک مدت یبار بیاییم برای شارژ ؟؟؟
  و اگر ۶ یا ۸ جلسه تمام شد و دیگ نیاییم برای لیزر دوباره مثل اول برمیگرده مو؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ