کاشت مو

رابطه زناشویی بعد از کاشت مو چگونه است؟

در روزهای پس از کاشت مو برای داشتن بهترین نتیجه در آینده، باید تمامی مراقبت‌های توصیه شده را مو به مو اجرا کرد. در صورت انجام نکات مراقبتی، می‌توان به داشتن موهای پرپشت، قوی و بدون ریزش امیدوار بود. در مقاله‌های قبلی به نحوه مراقبت از محل کاشت مو یا همان ناحیه “گیرنده” اشاره شده است. یکی از سوالات پر تکرار افرادی که کاشت مو انجام داده‌اند این است که آیا می‌توانند بعد از این روش رابطه جنسی داشته باشند؟ کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز در این مقاله به سوال شما پاسخ خواهد داد. یکی از کارهایی که تا مدتی پس از کاشت مو باید تا مدتی از آن دوری کرد، رابطه جنسی است. اما آیا علت آن یک جواب منطقی و علمی است؟

پزشک شما ممکن است بعد از اتمام عمل کاشت توصیه کند که پس از کاشت مو، حدود 3 روز تا 1 هفته رابطه جنسی برقرار نکنید. در وهله اول شاید این موضوع برای افراد مسخره و بی معنی باشد. آن‌ها نمی‌دانند که برقراری رابطه جنسی چه ربطی به کاشت مو دارد. باید بدانید همانطور که به شما توصیه می شود در 2 هفته اول پس از کاشت مو، ورزش خود را محدود کنید، همین موضوع را باید در مورد رابطه جنسی نیز رعایت کنید. فشار خون انسان در حین رابطه جنسی افزایش می یابد و ممکن است خطر خونریزی از نواحی سر افزایش یابد. با این حال، هنوز مطالعات گسترده تری در مورد آزمایش این فرضیه صورت نگرفته است. بزرگترین نگرانی این است که در اواسط گرم شدن و سنگین شدن رابطه، گرافت‌های تازه پیوند شده مو سر به طور تصادفی مورد اصابت قرار گرفته و از محل پیوند خود خارج شوند.

 

برای اطلاع از هزینه کاشت مو با مشاورین ما در بخش کلینیک پوست و موی رز تماس حاصل فرمایید

خط ویژه: 02148679

 

مطالب بیشتر: بی حسی بعد از کاشت مو

 

تاثیرات کاشت مو بر روابط زناشویی

در ابتدا برای این که بدانید عمل زیبایی کاشت مو طبیعی چه تاثیراتی می تواند بر روی رابطه زناشویی داشته باشد بهتر است درباره چگونگی انجام عمل جراحی پیوند مو طبیعی اطلاعاتی کسب کنید. کاشت مو به دو روش انجام می پذیرد در ابتدا عمل جراحی پیوند مو به روش FUT بیشتر متداول بود که به این صورت انجام می گرفت که پزشک متخصص در ابتدا بانک مو را که متناسب با موهای اطراف محلی که قرار است پیوند مو طبیعی انجام شود انتخاب می شود، برمی گزیند.

سپس برشی در حد 6 تا 8 اینچ بر ناحیه بانک بو ایجاد می کند و پوست آن قسمت را جدا می کند. بعد از آن پزشک متخصص زیبایی برای انجام عمل زیبایی کاشت مو فولیکول های مو را از پوست جدا شده خارج می کند.

سپس با سوزن مخصوص عمل زیبایی کاشت مو که بسیار ریز و کوچک است سوراخ هایی در ناحیه ای که قرار است عمل جراحی پیوند مو طبیعی انجام شود ایجاد می کند و فولیکول های مو خارج شده را به آن ناحیه پیوند می زند. عمل جراحی کاشت مو به روش FIT که روش دیگر عمل جراحی پیوند مو است، روشی جدیدتر است که به دلیل کم خطر بودن نسبت به روش قدیمی عمل جراحی پیوند مو به روش  FUT رواج پیدا کرده است. تفاوت عمل زیبایی کاشت مو به روش FIT با روش قدیمی عمل جراحی پیوند مو به روش FUT تنها در ای است که در عمل جراحی پیوند مو به روش FIT دیگر احتیاج به ایجاد برش و جدا کردن پوست نیست و فولیکول های مو به صورت مستقیم از بانک مو استخراج می شود.

بعد از انجام عمل جراحی کاشت مو معمولا توصیه می شود که تا مدتی به انجام فعالیت های شدید، ورزش های سنگین و فعالیت های که فشار خون شما را بالا می برد نپردازید تا با عوارض عمل جراحی پیوند مو مواجه نشوید.

تاثیرات کاشت مو بر روابط زناشویی

مطالب بیشتر: بهترین فصل کاشت مو

 

تاثیرات جانبی کاشت مو بر زندگی زناشویی

عمل زیبایی کاشت مو معمولا با برخی عوارض جانبی موقتی همراه است که بعد مدت کوتاهی بهبود پیدا می کنند مانند کبودی و تورم که در صورتی که نکات مراقبتی را رعایت کنید زمان بهبودی تورم و کبودی ناشی از انجام عمل جراحی پیوند مو طبیعی را می توانید کمتر کنید. اما اگر نکاتی مراقبتی کاشت مو را رعایت نکنید ممکن است حتی زمان بهبودی کبودی و تورم حاصل از انجام عمل جراحی پیوند مو افزایش یابد. یکی از مهم ترین نکات این است که همانطور که گفته شد از انجام فعالیت هایی که فشار خون شما را بالا می برد پرهیز کنید.

بالا رفتن فشار خون می تواند باعث افزایش کبودی و تورم حاصل از انجام عمل زیبایی کاشت مو طبیعی شود و زمان بهبودی کبودی و تورم حاصل عمل  جراحی پیوند مو طبیعی را طولانی تر می کند. معمولا در چند روز اول بعد از انجام عمل جراحی کاشت مو هنوز کامل موهای پیوند زده شده در جای خود ثابت نشده اند و در صورتی که شما به انجام فعالیت هایی مانند داشتن رابطه زناشویی بپردازید ممکن است باعث تغییر در نتیجه عمل جراحی شوید.

از جمله از این تغییرات منفی این است که ممکن است به دلیل ثابت نشدن موهای پیوند زده شده در طی عمل زیبایی کاشت مو از ناحیه ای پیوند زده شده جدا شود که باعث می شود مجددا در آن ناحیه مویی نداشته باشید.

 

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش dhi

 

چرا رابطه جنسی تا مدتی پس از کاشت مو ممنوع است؟

اولین دوره مراقبتی شما پس از کاشت مو به طور مستقیم بر نتیجه این روش تأثیر می‌گذارد. بنابراین، شما باید طبق دستورالعمل‌های پزشک خود در طی دوره نقاهت پس از کاشت مو عمل کنید. یکی از این دستورالعمل‌ها در مورد رابطه جنسی شما است. اگرچه بسیاری از مردم از پرسیدن این سوال خجالت می‌کشند، اما دلایل مختلفی برای منع رابطه جنسی پس از کاشت مو وجود دارد.

عمل پیوند مو

اگرچه نسبتاً متفاوت از سایر روش‌های جراحی است، اما نباید فراموش کرد که کاشت مو یک عمل به حساب می‌آید. بنابراین، مانند سایر عمل‌های جراحی، دوران نقاهت کاشت مو نیز باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. افرادی که به تازگی این روش را انجام داده‌اند باید از انجام کارهای خسته کننده دور باشند. این کار دلایل مختلفی دارد. مهمترین دلیل آن، این واقعیت است که کارهای خسته کننده در افزایش فعالیت قلب نقش موثری دارند. این بدان معناست که انجام رابطه جنسی پس از کاشت مو نه تنها پیوندهای کاشته شده بلکه سلامت عمومی شما را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

تغییر فشار خون

سطح هورمون های ترشح شده در بدن در هنگام مقاربت جنسی تغییر می‌کند. در نتیجه این تغییرات هورمونی، در میزان جریان خون و فشار خون نیز تغییراتی اتفاق می‌افتد. داشتن رابطه جنسی پرشور باعث افزایش فشار خون می‌شود. در نتیجه این ممکن است پیوندهای تازه کاشته شده یکی یکی شل شده و با فشار از پوست ناحیه گیرنده خارج شوند. این بدان معنی است که افزایش فشار خون می‌تواند باعث مرگ پیوندهای فولیکولی مو شود.

تغذیه گرافت

در اولین هفته پس از کاشت مو، بسیار مهم است که میزان جریان خون در پوست سر در حد طبیعی باقی بماند. زیرا هرگونه تغییر در این مورد ممکن است باعث تغذیه ناکافی پیوندهای فولیکولی مو شود. کاملا بدیهی و ثابت شده است که سرعت جریان خون در هنگام مقاربت جنسی افزایش می‌یابد. این میزان افزایش یافته، وظیفه تأمین انرژی ماهیچه‌هایی را دارد که در حین مقاربت جنسی به طور ویژه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، ممکن است پیوندها در حین رابطه جنسی خوب تغذیه نشوند. در نتیجه تغذیه ناکافی و نامناسب فولیکول‌های تازه پیوند خورده، ممکن است مرگ در انتظارشان باشد. بنابراین نتیجه اصلا خوبی از کاشت مو نخواهید دید.

 

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش fue

 

جراحات جزئی در ناحیه گیرنده و دریافت کننده مو

گرافت های گرفته شده از ناحیه اهدا کننده در گردن به مناطق بدون مو منتقل می شوند. بنابراین، زخم های جدیدی هم در ناحیه اهدا کننده وجود دارد و هم در ناحیه ای که کاشت مو انجام شده است. در هنگام رابطه جنسی، ممکن است خود فرد یا شریک زندگی او به سر او ضربه بزند و یا طی تکان‌هایی که می‌خورد، سرش به طور شدید با بالشت یا جاهای دیگر سایش داشته باشد. این تأثیرات ممکن است باعث خونریزی در ناحیه اهدا کننده شوند. همچنین در منطقه‌ای که پیوند انجام شده است، ممکن است منجر به از بین رفتن فولیکول‌های مو شود. وقتی حتی بعد از کاشت مو، اعمال فشار حتی به مقدار کم روی موها ممنوع است، دور از ذهن نیست که برای جلوگیری از این برخورده، رابطه جنسی نیز تا مدت کوتاهی ممنوع شود.

عرق کردن

رابطه جنسی همانطور که همه می دانند یک فعالیت خسته کننده و انرژی گیر است. در طی این فعالیت، تعامل بدنی شرکا اجتناب ناپذیر است. این امر باعث افزایش گرمای بدن و تعریق هر دو طرف می‌شود. پوست سر به دلیل ساختار فیزیولوژیکی خود تمایل به تعریق دارد و به احتمال زیاد در حین رابطه جنسی نیز این کار را انجام می‌دهد. تعریق یکی از مهمترین دشمنان پیوندهای تازه کاشته شده می‌باشد. در صورت بروز چنین وضعیتی، اگر پیوندها آسیب نبینند، تعجب آور خواهد بود. بنابراین به شدت پیشنهاد می‌شود که تا مدتی پس از کاشت مو به طور جدی از برقراری رابطه جنسی دوری نمایید.

فاصله زمانی برای رابطه جنسی بعد از کاشت مو

معمولا پزشک متخصص زیبایی برای این که از بهبودی کامل عوارض موقتی حاصل از انجام عمل زیبایی کاشت مو مطمئن شود احتمالا بخواهد در طول ماه اول چندین بار به او مراجعه کنید. بازگشت به حالت عادی بعد از انجام عمل جراحی پیوند مو طبیعی بستگی به زمان پیچیدگی و نوع عمل جراحی کاشت مو طبیعی انجام شده شما دارد و برای هر فردی متفاوت است. شما می توانید در طی جلساتی که بعد از انجام عمل جراحی کاشت مو طبیعی به پزشک متخصص زیبایی خود مراجعه می کنید از پزشک بخواهید که زمان مناسب برای داشتن رابطه زناشویی را به شما بگوید. طی تحقیقات و بررسی های انجام شده مشخص شده است که معمولا پزشکان متخصص زیبایی داشتن رابطه زناشویی تا 10 روز بعد از انجام عمل زیبایی کاشت مو طبیعی توصیه نمی کنند.

اما این زمان بستگی به خودتان و به پزشک انتخابی شما دارد. اگر شما پزشک مناسبی را برای انجام کاشت مو انتخاب کرده باشید احتمال رخ دادن عوارض ناشی از انجام پیوند مو بسیار کم خواهد بود و در صورت بروز در طی چند روز فروکش خواهد کرد. اما در صورتی که پزشک مناسبی را برای انجام عمل زیبایی کاشت مو انتخاب نکرده باشید نه تنها با کبودی و تورم مواجه می شوید بلکه احتمال بروز خطرات جدی تر هم وجود خواهد داشت که زمان بهبودی شما را بسیار طولانی تر خواهد کرد.

 

مطالب بیشتر: کاشت مو به روش sut

 

چند روز بعد از کاشت مو می توانید رابطه جنسی برقرار کنید؟

در بالا دلایل ممنوع بودن رابطه جنسی پس از کاشت مو به وضوح بیان شد. عوامل مختلفی را نیز می‌توان به این لیست اضافه کرد. وقتی همه این عوامل در مجموع با یکدیگر در نظر گرفته شوند، به وضوح درک می‌شود که مقاربت جنسی پس از کاشت مو مضر است. در این مرحله ، سوال دیگری برای متقاضیان این روش مطرح می‌شود. چند روز بعد می توانم رابطه جنسی برقرار کنم؟ شما باید پاسخ این سوال را از پزشک خود بگیرید. کاشت مو یک روش بی نظیر است که در هر شخص نسبت به دیگری نتایج متفاوتی خواهد داشت. با این حال، به طور کلی، می‌توان گفت که در پایان 10 الی 12 روز فرد می‌تواند رابطه جنسی داشته باشد.

دکتر روحانی، پزشک حاذق کلینیک تخصصی پوست و مو رز، پس از کاشت دقیق و حرفه‌ای مو، به شما تمامی نکات مراقبتی را گوشزد خواهد کرد. برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت کاشت مو با دکتر روحانی در کلینیک زیبایی رز واقع در شهر تهران می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود در سایت تماس حاصل کنید.

نکات و توصیه های مهم در مورد رابطه جنسی بعد از کاشت مو

همانطور که گفته شد زمان بهبودی و فاصله زمانی برای داشتن رابطه جنسی بعد از انجام عمل زیبایی کاشت مو به شما و پزشک انتخابی شما بستگی دارد. در صورتی که شما به انجام نکات بپردازید ممکن است این فاصله زمانی را کاهش دهید و حتی احتمال بروز عوارض هم کم کنید.

  1. ناحیه ای را که عمل زیبایی کاشت مو انجام شده است را لمس نکنید.
  2. به ناحیه ای پیوند مو انجام گرفته فشار وارد نکنید.
  3. انجام فعالیت بدنی سبک، نه تنها خوب نیست بلکه پس از اکثر جراحی های زیبایی نیز تشویق می شود.
  4. در زمانی که می خواهید بخوابید سرتان را در بلندی قرار دهید به این نکته هم توجه کنید که طوری قرار دهید که کمترین فشار به آن وارد شود و از صاف خوابیدن پرهیز کنید.
  5. در روز 3 بار اسپری ضد عفونی کننده به موهایتان اسپری کنید. هنگام استفاده از اسپری ضد عفونی کننده، چشمان خود را بسته نگه دارید.
  6. برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مستقیم گرد و غبار، گرما و نور خورشید، ناحیه عمل را تا 3 هفته با کلاه بپوشانید.
  7. هیچ بسته یخی را روی قسمت رویه، پیشانی یا هر قسمت از صورت قرار ندهید.
0/5 (0 نظر)

منبع
cosmeticium

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ