تزریق بوتاکس

درمان خطوط پنجه کلاغی با بوتاکس امکان پذیر است؟

با افزایش سن، پوست تقریبا همه افراد دچار تغییرات تدریجی می‌شود. برخی از قسمت های صورت نسبت به قسمت های دیگر حساس به علائم پیری هستند، از جمله ناحیه اطراف چشم. شاید بپرسید که خطوط پنجه کلاغی چیست؟ این چروک‌ها خطوط کوچکی هستند که از گوشه چشمان شما شروع شده و تا گوش خارجی وشقیقه‌ها امتداد می‌یابند. این چروک‌ها به ویژه برای خانم‌ها ناخوشایند هستند زیرا زیبایی آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خطوط پنجه کلاغی به مرور زمان به دلیل انقباضات کوچک عضلانی ایجاد می‌شوند. در حالت کلی دو نوع چین و چروک پنجه کلاغی وجود دارد: پویا و ثابت. چین و چروک‌های پویا، چین‌هایی هستند که در هنگام انقباض عضلات ظاهر می‌شوند. اگر خطوط پنجه کلاغی در شما هنگام لبخند زدنتان نیز قابل مشاهده است، احتمالاً از نوع پویا باشد.

به این معنی که با اخم کردن یا لبخند زدن این خطوط ظاهر می‌شوند اما بلافاصله پس از پایان اخم و خنده، خطوط نیز از بین می‌روند. اگر وجود این خطوط دائمی شود و درمانی مناسب برایشان در نظر گرفته نشود، ممکن است برای همیشه در گوشه‌های چشم ثابت بمانند. فارغ از اینکه کدام نوع از این خطوط را دارید، روش‌های درمانی خطوط پنجه کلاغی به انواع مختلف در کلینیک پوست و موی رز توسط جناب آقای دکتر روحانی قابل انجام است.

چگونه چروک‌های پنجه کلاغی را از بین ببریم؟

روشی که برای از بین بردن خطوط پنجه کلاغی دور چشم انتخاب می ‌شود معمولا به شدت و عمق این خطوط و نتیجه دلخواه شما بستگی دارد. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد که ترکیبی از روش‌های درمانی امتحان شود. با این حال پیشنهاد کلینیک رز به افرادی که دچار این چین‌ها هستند، تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی دور چشم است. چند سالی می‌شود که استفاده از سم باکتری بوتولینوم که با نام تجاری بوتاکس شناخته می‌شود؛ برای حذف چین و چروک و خطوط ریز و درشت صورت رواج پیدا کرده است. ما در این مجموعه از بهترین برندهای بوتاکس که مورد تایید سازمان جهانی غذا و دارو (FDA) است، برای از بین بردن خطوط پنجه کلاغی دور چشم استفاده می‌کنیم. بوتاکس پنجه کلاغی تا به امروز بسیار نتیجه بخش و موثر بوده است.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی موثر است؟

شاید بسیاری از کسانی که در نواحی اطراف چشم های خود دارای خطوط پنجه کلاغی هستند از داشتن این خطوط احساس رنج و عذاب می کنند و می خواهند هرچه زود تر از این خطوط خلاص شوند. با این که اکثر مردم می دانند که تزریق بوتاکس می تواند برای رفع چین و چروک های پیشانی بسیار موثر واقع شود اما ممکن است از این موضوع غافل شوند که روند زیبایی تزریق بوتاکس می‌تواند برای خطوط اطراف چشم هم موثر باشد.

برای همین بیماران زیادی به یک پزشک متخصص تزریق مراجعه کرده و از او می پرسند که آیا روند تزریق بوتاکس می تواند برای خطوط پنجه کلاغی موثر واقع شود؟

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس در واژن

آیا تزریق بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی موثر است؟

پزشکان متخصص تزریق بوتاکس هم در جواب این سوال با آرامش و اطمینان خاطر می گویند که آری می توان از روند زیبایی تزریق بوتاکس در جهت رفع خطوط پنجه کلاغی چشم بهره مند شد؛ زیرا روند زیبایی تزریق بوتاکس یک روش زیبایی کم تهاجمی می ‌باشد و می ‌تواند در بسیاری از نواحی مختلف بدن همچون گونه ها، چانه، گردن و اطراف نواحی چشم ها به راحتی تزریق شود اینکه آثار زخمی از تزریق بوتاکس بر جای باقی بماند.

مزایای تزریق بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی

 • مشاهده نتابج بلافاصله پس از تزریق: افراد می‌توانند بلافاصله پس از پایان تزریق بوتاکس، نتایج حاصل از آن را ببینند.
 • راه حل غیر تهاجمی و بدون نیاز به بیهوشی کامل: برخلاف روش لیفت صورت، تزریق بوتاکس یک روش غیرتهاجمی است که به طور کلی به بیهوشی عمومی نیاز ندارد. در واقع، انجام این روش فقط چند دقیقه طول می‌کشد. این زمان را با زمان مورد نیاز برای انجام جراحی چین و چروک مانند لیفت صورت مقایسه کنید که حداقل سه تا چهار ساعت به طول می‌انجامد.
 • نداشتن دوره نقاهت: بوتاکس اغلب به عنوان “روش بدون نقاهت” نیز شناخته می‌شود. زیرا شما می‌توانید در مدت زمان بسیار کوتاه در عرض نیم الی یک ساعت این کار را انجام دهید و در همان روز به محل کار خود یا خانه برگردید. به این معنا که به هیچ زمان خاصی برای بهبودی پس از تزریق بوتاکس وجود ندارد. البته بسیاری از مردان در صورت مشاهده تورم یا کبودی خفیف پس از تزریق، ترجیح می‌دهند که کار را تعطیل کنند و به خانه بازگردند.
 • به طور قابل توجهی ظاهر را جوان نشان می‌دهد: بزرگترین مزیت تزریق بوتاکس، ساختن یک ظاهر جوان و سرزنده در مدت زمان کوتاه است. بوتاکس در از بین بردن چین و چروک‌های ناخواسته و همچنین جلوگیری از ایجاد خطوط پنجه کلاغی بسیار موثر است. کدام یک از روش‌های جوانسازی پوست، مزیت و سرعت عملکرد بوتاکس را دارند؟ قضاوت در این مورد با شما خواهد بود.
 • یک روش تایید شده توسط سازمان جهانی دارو: بوتاکس یک نوروتوکسین است که توسط FDA برای درمان چین و چروک و خطوط پنجه کلاغی دور چشم، در خانم‌ها و آقایان تأیید شده است.

نحوه تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی

بوتاکس باید در مطب یک پزشک آموزش دیده انجام شود. طی این روش ابتدا ناحیه مورد نظر از طریق کرم و یا محلول‌های بی حس کننده، به طور موقت کاملا لمس می‌شود. سپس با آمپول‌های مخصوص که سوزن بسیار نازک و ریز دارند  تزریق سم بوتولینوم به نواحی که دچار خطوط پنجه کلاغی هستند، انجام می‌گیرد. این تزریق معمولا با درد قابل توجه همراه نیست. پس از تزریق بوتاکس خطوط پنجه کلاغی، نوروتوکسین مانع ترشح پیام رسان عصبی “استیل کولین” در بدن می‌شود. در واقع این اثر مهارکننده است و باعث توقف موقتی ارسال پیام سیستم عصبی که منجر به انقباض عضلات در این ناحیه می‌گردد، می‌شود.

در عوض موجب ریلکس شدن ماهیچه‌های اطراف چشم می‌گردد. این شل شدن عضلات همان چیزی است که باعث کاهش چین و چروک و رفع خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم می‌شود. عوارض نه چندان جدی تزریق بوتاکس پنجه کلاغی معمولاً 1 تا 4 روز پس از تزریق ممکن است قابل مشاهده باشد. البته میزان و طول این عوارض در بدن هر فرد نسبت به دیگری متفاوت خواهد بود. ممکن است بعد از تزریق بوتاکس کبودی خفیفی در ناوحی تزریق به وجود بیاید. در این صورت پزشک توصیه می‌کند که حداقل به مدت یک روز از انجام فعالیت‌های بدنی و نوشیدنی الکل خودداری کنید. حدود 1 تا 2 هفته طول می‌کشد تا تاثیر بوتاکس پنجه کلاغی به حداکثر خود برسد. این نکته لازم به یادآوری است که اثرات بوتاکس دائمی نیست. این خطوط معمولاً طی 3 الی 4 ماه پس از تزریق برمی گردند. اگر می‌خواهید برای  همیشه خطوط پنجه کلاغی را حذف کنید، لازم است که هر چند وقت یکبار بوتاکس تزریق شود.

مطالب بیشتر: بوتاکس پیشانی

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس خطوط پنجه کلاغی

پس از اینکه روند زیبا سازی تزریق بوتاکس به صورت موفقیت آمیز به پایان رسید بیمار مورد نظر نباید تصور کند که همه چیز پایان رسیده است و می تواند به انجام فعالیت های روزانه خود ادامه دهد. چرا که پس از انجام روش زیبایی تزریق بوتاکس محدودیت هایی برای بیمار به مدت تعیین شده توسط پزشک متخصص وجود خواهد داشت.

این محدودیت ‌ها تنها برای این است که بیمار پس از انجام روند زیبایی تزریق بوتاکس نتایج حاصل از آن را به صورت کامل دریافت نماید و هیچ گونه عارضه ای این بیمار را تهدید نکند.

به همین جهت پزشک متخصص تزریق بوتاکس لیستی از دستورالعمل‌ های لازم است جهت رعایت آنها در مدت زمان تعیین شده را در اختیار بیمار قرار می دهد؛ بنابراین بیمار موظف خواهد بود تا این دستورالعمل ها را به صورت مرتب و کامل اجرا نماید تا از روش زیبایی تزریق بوتاکس نهایت بهره را بدون دچار شدن به مشکلی ببرد.

از جمله مراقبت های بعد از انجام روش زیبا سازی تزریق بوتاکس عبارتند از:

 1. بعد از انجام هر روند زیبایی تزریق بوتاکس حداقل به مدت ۲۴ ساعت از مشروبات الکلی استفاده نشود.
 2. به ناحیه اطراف چشم ها هیچ گونه فشاری وارد نشود.
 3. به مدت ۴۸ ساعت از قرارگیری در معرض مستقیم نور خورشید جلوگیری به عمل آید.
 4. در صورت قرار گیری در معرض نور خورشید از کرم های ضد آفتابی با SPF بالای ۳۰ استفاده شود.
 5. از قرارگیری در مکان ها و فضا های گرمی همچون استخر و سونا به مدت چند روز اجتناب شود.
 6. به مدت چند روز تا یک هفته از دوش آب گرم استفاده نشود.
 7. زیرا ممکن است به نواحی اطراف چشم که روند زیبایی تزریق بوتاکس در آن ها انجام شده است آسیب وارد شود.
 8. به مدت چند هفته از غذا های شور به سان فست فود ها استفاده نشود و یک رژیم غذایی کم نمک مورد استفاده قرار گیرد.
 9. در صورت بروز هر گونه کبودی و تورم از پماد های مخصوص جهت رفع این عارضه ها استفاده شود.
 10. دارو هایی که پزشک متخصص بوتاکس برای بیمار تجویز کرده است به صورت کامل و مرتب مصرف شود.

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس به بینی

تزریق بوتاکس در ناحیه پنجه کلاغی تا چه مدت ماندگار است؟

یکی از دغدغه هایی که بیمارانی از داشتن خطوط و چین و چروک های نواحی اطراف چشم که معروف به پنجه کلاغی می باشند رنج می برند و می خواهند با استفاده از روش زیبایی تزریق بوتاکس این خطوط را از بین ببرند این است که مدت زمان ماندگاری نتایج تزریق بوتاکس چقدر خواهد بود؟ چرا که این بیماران می خواهند یک روشی را امتحان کنند که دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشد و با استفاده یک باره از آن حداقل چند ماهی از شر چین و چروک های ناحیه اطراف چشم رهایی یابند.

با احتساب این سخن می ‌توان نتیجه گرفت که روش زیبایی تزریق بوتاکس می تواند یک گزینه مناسب برای این دسته از بیماران باشد. چرا که تنها با استفاده یک بار از روند زیبایی تزریق بوتاکس نتایج آن تا ۶ ماه ماندگار خواهد بود. بیماران در طول این مدت از همه چین و چروک های موجود در نواحی اطراف چشم خیالشان کاملاً راحت خواهد بود. همچنین پس از گذشت این مدت بیمار می تواند با استفاده دوباره از روند زیبایی تزریق بوتاکس این مدت زمان ماندگاری را افزایش دهد. به عبارتی ممکن است پس از انجام دوباره روند زیبایی تزریق توسط بیمار مورد نظر مدت ماندگاری و دوام نتایج حاصل از روند زیبایی تزریق بوتاکس تا ۸ ماه هم ادامه یابد.

هزینه تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط پنجه کلاغی چقدر است؟

هزینه هر سی سی بوتاکس بسته به گستردگی خطوط پنجه کلاغی، میزان عمق آن‌ها، سن فرد مراجعه کننده و برند بوتاکس مورد استفاده متفاوت خواهد بود. شما عزیزان می‌توانید جهت دریافت مشاوره رایگان و اطلاع دقیق از هزینه تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی رز، با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید.

0/5 (0 نظر)

منبع
healthline

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ