جوانسازی پوست

جوانسازی پوست بهترین راه برای بازگشت به جوانی

از روزی که انسان متولد شد، همیشه به دنبال داشتن ظاهری جذاب و زیبایی همیشگی بود. می توانیم به راحتی در سنگ نوشته های موجود در مصر باستان، آثار بسیار زیادی را از نحوه آرایش افراد مشاهده کنیم. اما روش های جدید برای جوانسازی پوست ، سالها پس از آن دوران کشف شد.

هر  روز کیمیاگران به دنبال یافتن روشی بهتر برای جوان ماندن و بهترین روش جوانسازی پوست بودند، به همین دلیل به ازمایش های متعدد بر روی گیاهان پرداختند. می دانیم که پوست و جوانسازی پوست از مهمترین ویژگی های جوان ماندن در انسان است. پوست صورت حساس ترین جا در بدن است که به سرعت پیر می شود.

هنوز راهی برای پیشگیری از پیری پیدا نشده است، اما راه های بسیاری برای جوانسازی پوست کشف شده اند که پوست انسان را به بهترین شکل ممکن زیبا، جذاب، و شاداب نگه می دارند. سالها و قرن ها گذشت تا علم پزشکی پیشرفت نمود.

پیشرفت این علم منجر شد تا راه های بسیاری برای جوانسازی پوست کشف شده و در اختیار انسان ها قرار گیرد. از تکنیک های جراحی، تا تزریق ژل و لیزر و بوتاکس. هر یک از این روشها، به بهترین شکل ممکن ، پوستی زیبا و جوان را برای ما به ارمغان آورد.

ما قصد داریم در این مقاله برای شما انواع روش های جوانسازی پوست رو به صورت کامل بیان نماییم، و در مورد دلایل پیری پوست صحبت کنیم.

نشانه های بروز پیری در پوست صورت

سن انسان که بالا می رود، اجزای تشکیل دهنده پوست نیز تخریب می شوند. از مهمترین اجزای پوست، الاستین و پروتئین های کلاژن است. این دو جزء منجر به جوانسازی پوست و زیبایی آن میشود. در طول روز به دلایل مختلفی در معرض آلودگی هوا، اشعه های خورشید، تغذیه نامناسب، ورزش نکردن و سیگار کشیدن، و از هم مهمتر بالا رفتن سن قرار می گیریم.

هر یک از این موارد منجر می شود تا پوست تحلیل رفته و تخریب شود. پس از آن بافت پیوندی و لایه سطحی پوست ضعیف شده و از میان می رود. پوست از سه لایه تشکیل می شود. لایه روی پوست یا اپیدرم، زیر پوست یا هیپودرم و درم.

روی پوست را به راحتی می توانیم با چشم مشاهده کنیم. اما لایه میانی پوست سلول هایی هستند که برخی از گیرنده های حسی را بر روی پوست تولید می کنند. زیر پوست هم از بافت های چربی تشکیل شده و بافت های پیوندی دارند.

هیپودرم پوست را به لایه های عضلانی متصل نموده و این عضلات هم دقیقا بر روی استخوان قرار گرفته اند. زمانی که انسان دچار کهولت سن می شود، بر روی لایه های پوست تاثیر گذاشته و منجر به پیری پوست می شود. برای یافتن روشهای جوانسازی پوست باید به دلایل پیری پوست دقت کنیم.

این عوامل پیری پوست عبارتند از، کاهش حجم، تغییر در لایه های پوست، چین و چروک، و از دست رفتن خاصیت کشسانی.

مطالب بیشتر: بوتاکس پیشانی

نشانه های بروز پیری در پوست صورت

1- کاهش حجم

متاسفانه زمانی که سن افراد بالا می رود، برای لایه های زیرین پوست اتفاقاتی رخ می دهد. پوست انسان شل شده و الاستین و پروتئین های کلاژن کاهش پیدا می کنند. چربی در بیشتر نواحی صورت از بین رفته، و ظاهری استخوانی به چهره می دهند. مسلما جوانسازی پوست با این شرایط کمی دشوار خواهد بود.

برای اقدام به جوانسازی پوست باید حتما از سنین پایین روش های موثر را استفاده کرد. زمانی که افراد از سن 50 و 60 بالاتر می روند، این فرایند کمی با دشواری مواجه می شود. اما اگر در سنین پایین تر اقدام به جوانسازی پوست نمایید، می توان ظهور این علایم و استخوانی شدن چهره را به تاخیر انداخت.

باید بگوییم متاسفانه کاهش حجم می تواند شادابی و نشاط را تا حدود زیادی در پوست از بین ببرد، و باعث بروز چین و چروک و افتادگی در پوست گردد. بهترین روش های جوانسازی پوست برای جلوگیری از این عمل، تزریق چربی، هایفوتراپی، کربوکسی تراپی و.. می باشد.

از جمله شایع ترین محل هایی که دچار کاهش حجم می شوند، گونه ها، اطراف بینی و لب، زیر چشم و زاویه فک و چانه می باشد.

2- تغییر در لایه های پوستی

همانطور که بیان کردیم، پوست ما از سه لایه تشکیل شده است. لایه رو پوست، خود از چندین سلول تشکیل شده که در مواقعی که با اشعه های خورشید رو به رو می شود، زمخت و خشک می گردند. هین مسئله منجر می شود تا پوست دچار لکه و خال گردد. برای جوانسازی پوست ، باید بسیار به لایه ی روی پوست توجه داشته باشیم.

لایه میانی از سلول هایی تشکیل شده است، که غدد چربی و بافت پیوندی می باشند. این لایه در اصل به پوست شکل داده و منجر به حفظ قوام آن می شود. باید بگوییم در اصل لایه میانی پوست وطیفه دارد آب پوست را برای جوانسازی پوست تامین و حفظ کند. اگر این لایه از پوست از بین برود، مسلما پوست خشک شده و طراوت خود را از دست خواهد داد.

لایه زیرین که هیپودرم نام دارد، حاوی پد های چربی بوده و از بافت پیوند تشکیل می شود. زمانی که سن افراد بالا می رود، تعداد این سلول ها بر روی پوست کم شده، و ضخامت هیپودرم از میان می رود. همین مسئله باعث بروز چین و چروک بر روی پوست می گردد.

3- چین و چروک ها

معمولا افراد از سن 25 سالگی به بعد بر روی پوست خود چین و چروک هایی را مشاهده می کنند. می توانیم بگوییم اولین نشانه های افزایش سن همین چروک ها و چین های روی صورت است. برای جوانسازی پوست نیز ابتدا باید این چروک ها را برطرف نمود.

در اصل در جوانی تنها زمانی با این خطوط چین و چروک رو به رو می شوید، که یا اخم کنید، یا بخندید. اما زمانی که این خطوط به چین و چروک تبدیل شود، به راحتی بر روی پوست قابل مشاهده می شوند. در این حالت می توانیم بگوییم که چین و چروک بر روی پوست صورت ثابت شده اند.

رایج ترین روش هایی که می توانیم اقدام به جوانسازی پوست و از بین بردن این چین و چروک ها نماییم، لیزر درمانی، بوتاکس، اندولیفت، تزریق چربی، تزریق ژل یا فیلر، کربوکسی تراپی و هایفوتراپی است. معمولا این چین و چروک ها در اطراف لب، پیشانی، دور چشم، خط اخم و خط خنده ایجاد می شوند.

4- از دست رفتن خاصیت کشسانی

می دانیم که بخش عمق پوست از اجزایی تشکیل شده است، که منجر به شادابی و قوام پوست می شوند. پروتئین های کلاژن، هیالورونیک اسید، و پروتئین های الاستین از جمله این اجزا می باشند. هر کدام از این ها برای جوانسازی پوست بسیار مفید فایده بوده و از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

مثلا پروتئین های کلاژن بافت های پیوندی زیر پوست هستند، هیالورونیک اسید ها فضای بین کلاژن ها را پر می کنند و به عنوان سیمان بین بافتی شناخته می شوند، و در انتها نیز پروتئین های الاستین هستند که خاصیت کشسانی به پوست می دهند.

زمانی که پوست انسان دچار پیری می شود، هم خاصیت کشسانی خود را از دست میدهد، هم پوست حالت افتادگی پیدا می کند. این عوامل همگی به دلیل از دست رفتن چربی زیر پوست، خاصیت کشسانی، و تخریب الاستین و کلاژن است.

برای این که پوست دچار چنین مشکلاتی نشود، باید اقدام به جوانسازی پوست نمایید. برای این کار می توانید از روش های اندولیفت، میکرونیدلینگ، و هایفوتراپی استفاده کنید. با جوانسازی پوست می توانید به راحتی کشش و استحکام پوست خود را باز گردانید.

معمولا دور لب، پیشانی، کناره های فک و زیر چشم، خاصیت کشسانی خود را از دست می دهند. به همین دلیل پوست همواره نیاز به رسیدگی و جوانسازی دارد.

مطالب بیشتر: میکرودرم ؛لایه بردار قوی صورت

بهترین روش برای جوان سازی پوست کدام است

بهترین روش برای جوانسازی پوست کدام است ؟

برای این که بدانیم بهترین روش برای جوانسازی کدام است، باید ابتدا در مورد روش های جوانسازی اطلاعاتی بدست آوریم. این روش ها را می توانیم در سه دسته تهاجمی، غیر تهاجمی و کم تهاجمی تقسیم بندی نماییم.

روش تهاجمی همان جراحی های پلاستیک و کشیدن پوست است. روش های غیر تهاجمی استفاده از کرم های ضد چروک و مراقبت از پوست با روش های خانگی می باشد، و روش کم تهاجمی برای جوانسازی پوست تزریق بوتاکس، اندرولیفت، تزریق ژل و.. است.

معمولا روشهای تهاجمی از هزینه بالایی برخوردار هستند و دوران نقاهت و عوارض آنها نیز بسیار زیاد است. اما نتیجه و ماندگاری بهتری نسبت به دیگر روش ها دارند. روش های غیر تهاجمی جوانسازی پوست هم ارزان قیمت و هم بی خطر هستند، اما ممکن است نتیجه بخش نباشند.

اما روش کم تهاجمی جوانسازی پوست خطرات و عوارض کمی دارند، ولی می توانند تاثیر خوبی بر روی پوست داشته باشند. باید بگوییم این روش هزینه ای کمتر از روش تهاجمی دارد. تمامی پزشکان و متخصصین پوست، معتقد هستند تا زمانی که می توان از روش های کم تهاجمی برای جوانسازی پوست استفاده کرد، بهتر است به سراغ روش های تهاجمی و کشیدن پوست نروید. زیرا این روش ها هم عوارض کمی دارند و هم نتیجه بهتری نسبت به روش های دیگر خواهند داشت.

زمان مناسب برای اقدام به جوانسازی پوست

این مسئله که بخواهیم برای جوانسازی زمان مناسبی بیان کنیم، بستگی به شرایط هر شخص دارد. مثلا هر زمان که شما اثرات پیری را در چهره خود مشاهده نمودید، می تواند بهترین زمان برای اقدام به جوانسازی پوست شما باشد. با این کار می توانید از آسیب بیشتر پوست خود جلوگیری نمایید.

علاوه بر آن بهتر است همیشه استفاده از کرم های ضدآفتاب و مرطوب کننده را در برنامه خود داشته باشید، برای داشتن پوستی زیبا باید همیشه پوست خود را تمیز نگه داشته و شستشو نمایید. این حرکات می تواند به کاهش روند پیری پوست شما کمک شایانی نماید.

معمولا انسان ها از اوایل 30 سالگی شاهد بروز چین و چروک های ظریفی بر روی پوست خود می شوند، حتی در این سن لکه های پوستی و افتادگی نیز به صراحت بر روی چهره اشخاص ایجاد می شود. از این رو بهترین زمان برای جوانسازی پوست همین دوران است.

با انجام روشهای کم تهاجمی همچون لیزر لایه برداری، هایفوتراپی و.. می توانید از پیری پوست خود، تا حدود زیادی جلوگیری نمایید. اصولا خانم ها زمانی که به سن یائسگی خود نزدیک می شوند، یا مشکلات پوستی بسیاری هم رو به رو خواهند شد.

در سنین بالای 40 سال معمولا لکه هایی بر روی پوست ایجاد می شود، خشکی پوست در اطراف چشم و دهان بروز می کند، و به سادگی چین و چروک بر روی صورت نمایان می شود. بهتر است در این سن برای جوانسازی پوست از روش ها کم تهاجمی همچون لیزر درمانی، تزریق ژل و بوتاکس و هایفوتراپی استفاده نمایید.

مطالب بشتر: بوکال فت ؛تخلیه چربی داخل دهان برای گونه های زیباتر

روش های جدید جوان سازی و رسیدگی به پوست

روش های جدید جوانسازی و رسیدگی به پوست

از جمله روشهای جدید برای جوانسازی پوست می توانیم به هایفوتراپی، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس، کربوکسی تراپی، اندولیفت و تزریق چربی اشاره نماییم.

هایفوتراپی در اصل همان امواجی هستند که در دستگاه های سونوگرافی مورد استفاده قرار می گیرند. با این تفاوت که در این روش از جوانسازی پوست امواج باعث تحریک و وارد کردن انرژی به بخش خاصی از پوست شده، و منجر به تولید کلاژن می نمایند.

معمولا این روش برای افرادی که بین 30 تا 75 سال دارند، مناسب بوده و پیری پوست را تا حدود زیادی به تاخیر می اندازد. کاربرد های هایفوتراپی لیفت گردن و دکلته، لیفت گونه ها، ابروها و پلک ها، کاهش چین و چروک و.. می باشد.

روش دوم تزریق ژل برای جوانسازی پوست می باشد. در اين روش به راحتی می توان حجم لب بالا و پایین را افزایش داده و خطوط خنده را نیز پر کرد. این ژل ها به سه دسته موقت، نیمه موقت و دائم تقسیم بندی می شوند. البته باید بگوییم ژل های دائم دیگر استفاده نمی شوند، زیرا دارای عوارض بسیاری بودند.

ژل های موقت بهترین ژل هایی هستند که برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرند، این ژل ها از جنس هیالورونیک اسید می باشند.

روش سوم جوانسازی، تزریق بوتاکس است. باید بگوییم بوتاکس از جمله پر طرفدار ترین روش برای جوانسازی پوست به شمار می رود. ماده ای که در بوتاکس وجود دارد منجر می شود تا عضلات فلج شده و تمامی خطوط چین و چروک بر روی پوست، از بین بروند.

البته به خاطر داشته باشید که بهتر است این روش حتما زیر نظر پزشک صورت پذیرد. کاربرد بوتاکس معمولا برای برطرف کردن خط های صورت، بالا بردن گوشه های لب و شکل دادن به ابرو می باشد.

روش چهارم استفاده از گاز دی اکسید کربن( کربوکسی تراپی) زیر پوست است. با تزریق این اکسیژن زیر پوست، خون رسانی در منطقه ای خاص افزایش یافته و تمامی سلولهای آسیب دیده و از بین رفته ترمیم می شوند. معمولا از این روش برای جوانسازی پوست مناطقی همچون پشت دست و دکلته، تیرگی و خطوط زیر چشم، چین و چروک صورت، افتادگی پوست و.. استفاده می شود.

روش پنجم استفاده از اندولیفت به عنوان یکی از جدیدترین روشهای جوانسازی پوست می باشد. در این روش فیبر نازکی را وارد لایه های عمیق پوست می کنند، که منجر به تحریک کلاژن ها می شود. علاوه بر آن تمامی تجمعات اضافی چربی را درون پوست از میان می برد.

پس از آن شما با پوستی سفت و زیبا روبرو خواهید شد. معمولا از این روش برای کاهش چین و چروک، سفتی پوست گردن، زاویه سازی صورت و فک و.. استفاده می شود.

در انتها نیز روش دیگری وجود دارد که به روش تزریق چربی شناخته می شود. این روش جوانسازی پوست از جمله کم عوارض ترین و ماندگار ترین روش ها می باشد. با تزریق بالشتک های چربی زیر پوست، از افتادگی و شل شدن پوست جلوگیری شده و منجر به پر شدن صورت و برجسته کردن سینه و لب ها می شود.

2/5 (1 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *