تزریق چربی

جلسات تزریق چربی و زمان مناسب ترمیم چقدر است؟

افزایش سن سبب تخریب بافت‌های چربی و کم‌تر شدن خاصیت ارتجاعی بافت‌ها می‌گردد. در نتیجه پوست حالتی افتاده و ناخوشایندی پیدا می‌کند. البته این مشکل می‌تواند در افراد کم سن نیز بروز پیدا کرده و باعث نارضایتی در ظاهر گردد. خوشبختانه در حال حاضر روش‌های مختلفی جهت درمان مشکلات پیری پوست معرفی شده‌اند که یکی از بهترین و کم‌عارضه‌ترین آن‌ها تزریق چربی است. به این صورت که پزشک متخصص از چربی‌های اضافی انباشته شده بدن استفاده می‌کند تا کاندید تزریق چربی به ظاهر ایده‌آل خود برسد. تزریق چربی علاوه بر درمان مشکل افتادگی و پیری پوست به منظور حجم‌دهی به برخی از اندام‌های بدن مثل سینه، باسن و … نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین می‌توان از این روش برای اصلاح برخی عیوب صورت و زاویه‌دار کردن آن بهره برد.

اینفوگرافیک تزریق چربی در چند مرحله قابل انجام است؟

عمل زیبایی تزریق چربی با اعمال بی‌حسی همراه است. بنابراین بیمار در طول جلسه درمانی هیچگونه احساس درد نکرده و بلافاصله بعد از اتمام کار می‌تواند به انجام‌ کارهای روزانه خود بپردازد. از طرفی دیگر به دلیل غیر تهاجمی بودن آن هیچ خطر و عارض جانبی آزار دهنده‌ای داوطلبان تزریق چربی را تهدید نخواهد کرد. این کار باید در کلینیک‌های معتبر و توسط پزشک متخصص و باتجربه انجام شود. در برخی شرایط پزشک با صلاح‌دید خود ترجیح می‌دهد تا در چند جلسه تزریق چربی را انجام دهد. برای اطلاع از تمامی جزئیات کار مثل هزینه، تعداد و فاصله بین جلسات تزریق چربی شما را به خواندن مطالب این مقاله دعوت می‌کنیم. کلینیک پوست و مو رز با ارائه خدمات باکیفیت شما را در این مسیر همراهی خواهد کرد.

دریافت تخفیف ویژه تزریق چربی + مشاوره رایگان

تزریق چربی و میزان اثربخشی آن

انتقال چربی به منظور اصلاح عیوب قسمت های مختلف بدن و صورت، به عنوان درمانی کم خطر شناخته می شود اما بسته به ناحیه ی تزریق چربی و شرایط خاص بیمار ممکن است عوارض جزئی دیده شود. ممکن است تا دو روز بعد از عمل، تورم و قرمزی در ناحیه مورد نظر دیده شود و فرد احساس خارش و درد خفیف در ناحیه تزریق یا اهدا کننده ی چربی احساس کند اما این عوارض نسبت به شرایط بیمار متغیر بوده و همچنین موقتی می باشند. در صورتی که چربی تزریق شده از بدن خود فرد استخراج شود بیشتر با بدن فرد سازگار بوده و احتمال هرگونه حساسیت به حداقل خواهد رسید. البته برخی حساسیت ها ربطی به پروسه ی عمل نداشته و مربوط به ماده ی بی حسی یا بیهوشی می باشد که فرد بیمار باید در صورت حساسیت داشتن به چنین موادی، این موضوع را قبل از عمل با پزشک خود در میان بگذارد.

عوارض احتمالی تزریق چربی علاوه بر مهارت جراح و سازگاری بافت های چربی با بدن بیمار، به عوامل دیگری مانند وسعت ناحیه ی تزریق چربی و همچنین مقدار چربی تزریق شده نیز بستگی دارد. توجه به برخی نکات ضروری بعد از تزریق چربی و مراقبت های ویژه در دوران نقاهت علاوه بر سرعت بخشیدن به بهبودی، عوارض احتمالی در ناحیه ی دریافت کننده ی چربی را نیز به حداقل خواهد رساند.

مطالب بیشتر: جدیدترین روش تزریق چربی

بهتر است تا حد امکان از اعمال هرگونه فشار هر چند جزئی مانند خوابیدن روی ناحیه ی عمل خودداری شود زیرا هرگونه تماس با ناحیه ای که انتقال چربی انجام شده، موجب بروز عوارضی مانند تورم و حساسیت می شود و یا در صورت وجود عوارض ممکن است تشدید پیدا کند.

تزریق چربی و میزان اثربخشی آن

لازم به ذکر است که در این عمل زیبایی امکان تزریق چربی به نواحی مختلف بدن حتی نواحی حساس مانند زیر چشم نیز امکان پذیر است که کم خطر بودن این عمل را نشان می دهد. در صورت مراجعه به کلینیک زیبایی معتبر و تحت نظر پزشک ماهر عوارض چندانی مشاهده نشده و بیمار به ظاهری دلخواه و پوستی صاف و جوان خواهد رسید.

آمادگی قبل از اولین جلسه تزریق چربی

به منظور سنجش میزان آمادگی بدن فرد بیمار نسبت به عمل زیبایی تزریق چربی ابتدا باید تست های آزمایشگاهی مرتبط انجام گیرد. همچنین داروهایی توسط پزشک متخصص تجویز می شود که باید قبل از عمل تزریق چربی استفاده شود. در صورتی که قصد انجام این عمل زیبایی را دارید لازم است که از استعمال دخانیات اجتناب کنید چرا که مانع ترمیم پوست شده و دوران نقاهت را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. علاوه بر این مصرف دارو هایی مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا مصرف این گونه داروها خطر خون ریزی را افزایش می دهد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای تزریق چربی

در حالت کلی تزریق چربی در یک جلسه توسط پزشک متخصص و در کلینیک انجام می‌شود. اما در برخی از مواقع پزشک می‌تواند با توجه به شرایط بدنی بیمار و با صلاح‌دید خود در چند جلسه تزریق چربی را انجام دهد. از جمله عوامل تاثیرگذار در تعداد جلسات تزریق چربی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سن و شرایط بدنی فرد کاندید تزریق چربی

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در تعداد جلسات لازم برای تزریق چربی سن بیمار است. چرا که با بالارفتن سن میزان آسیب‌پذیری پوست بیشتر شده و سیستم ایمنی بدن دچار برخی تغییرات می‌گردد. به همین دلیل پزشکان می‌توانند پیشنهاد دهند تا در چند جلسه متعدد اقدام به تزریق چربی شود.

  • شدت مشکل فرد متقاضی تزریق چربی

در برخی مواقع میزان شکایت و مشکل بیمار به قدری بالا است که پزشک قادر به برطرف کردن آن در یک جلسه درمانی نیست. بنابراین توصیه می‌شود تا از تعداد جلسات بیشتری بهره گرفته شود.

  • ناحیه تزریق چربی

محلی که قرار است چربی در آن تزریق شود نیز از دیگر مواردی است که می‌تواند در تعداد جلسات لازم برای این کار تاثیرگذار باشد. این موضوع بعد از انجام بررسی‌های لازم و با توجه به نظر پزشک تشخیص داده می‌شود.

  • تخصص و مهارت پزشک در تزریق چربی

در برخی شرایط بیمار به دلیل عدم تخصص پزشک در یک جلسه نمی‌توانند به تایج ایده‌آل خود برسند. در نتیجه نیاز پیدا می‌کنند تا دوباره برای رسیدن به ظاهر ایده‌آل خود اقدام به تزریق چربی کنند. برای جلوگیری از چنین مشکلی توصیه می‌شود تا حتما در انتخاب پزشک خود توجه کافی داشته باشید.

مطالب بیشتر : بهترین کلینیک تزریق چربی در تهران

فاصله مناسب جلسات تزریق چربی

هر چند فاصله مناسب جلسات تزریق چربی به میزان پایداری سلول های چربی برداشت شده از ناحیه ی اهداکننده بستگی دارد؛ اما در حالت کلی 65% از میزان چربی تزریق شده حدود 3 الی 6 ماه بعد از عمل جذب بدن می شوند و فقط 35% آن تا سال ها بعد باقی می ماند که در این صورت تزریق باید مجددا اعمال شود.

میزان ماندگاری چربی در عمل زیبایی تزریق چربی به عواملی نیز بستگی دارد. به عنوان مثال هر چه میزان تحرک و تعریق در ناحیه عمل کمتر باشد، ماندگاری چربی بیشتر خواهد بود. باید توجه داشت در صورت کاهش وزن بیمار بعد از تزریق چربی، چربی های تزریق شده نیز آب می شود و هیچ استثنایی برای چربی های تزریق شده در این مورد وجود ندارد. توصیه می شود فردی که عمل زیبایی انتقال چربی انجام می دهد، با قرار دادن چربی های سالم در رژیم غذایی خود از تحلیل رفتن بافت های چربی جلوگیری کند. علاوه بر موارد ذکر شده، فاصله مناسب جلسات تزریق چربی به مواردی مثل تکنیک برداشت چربی از ناحیه ی اهداکننده و تزریق آن بستگی دارد. همچنین میزان چربی تزریق شده نیز در فاصله ی بین جلسات موثر خواهد بود.

ناحیه ای که چربی اعمال شده، در این چند ماه فاصله بین دو جلسه تزریق چربی باید آماده ی تزریق باشد. با جدی گرفتن مراقبت های گفته شده و برخی نکات جزئی در رژیم غذایی به منظور جلوگیری از تورم مانند عدم زیاده روی در مصرف نمک، بدن کاملا برای تزریق مجدد آماده خواهد بود و جای هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.

در کل عمل تزریق چربی عمل جدی و پر خطری محسوب نمی شود و بعد از مدت کوتاهی هیچ اثری از عوارض جزئی اعمال چربی هم باقی نخواهد ماند؛ پس اصلا جای نگرانی برای اعمال مجدد آن وجود ندارد.

بهترین زمان برای انجام جلسه دوم تزریق چربی

برای تجدید اعمال چربی بر ناحیه ای که قبلا تزریق چربی صورت گرفته، بهترین زمان 3 ماه بعد از اولین تزریق است. البته لازم به ذکر است برخی پزشکان برای طولانی کردن زمان نیاز به جلسه ی دوم، مقدار چربی بیشتری به ناحیه تزریق می کنند که مقداری از آن بعد از مدتی جذب می شود و مقدار مطلوبی باقی می ماند. مورد گفته شده با تأیید پزشک و تا حدودی نیز به ترجیح فرد بستگی دارد.

با وجود اینکه در اکثر موارد با 2 جلسه تزریق چربی نتیجه ی مطلوب و ماندگاری حاصل می شود اما در برخی موارد جذب چربی توسط بدن زیاد بوده و ممکن است حدود 3 الی 6 ماه بعد از جلسه ی دوم یک جلسه تزریق هم مجددا نیاز باشد اما در بیشتر موارد با دو جلسه می توان به نتیجه رسید زیرا بدن هم تا حد معینی چربی را جذب خواهد کرد و بعد از آن چربی باقی مانده دائمی خواهد بود. در اکثر موارد با مشورت دکتر و بیمار تزریق چربی به نحوی صورت می گیرد که نیاز به جلسه ی سومی نباشد. با مراقبت هایی از طرف بیمار نیز این احتمال اعمال مجدد چربی به حداقل خواهد رسید.

3.8/5 (4 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید
بستن
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ