کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز

  • Info@roz-clinic.com
  • 02144067005
جلسات تزریق چربی و فاصله زمانی برای ترمیم چقدر است؟

جلسات تزریق چربی و زمان مناسب ترمیم چقدر است؟

با افزایش سن به دلایلی مانند تخریب بافت های چربی و کم تر شدن خاصیت ارتجاعی بافت ها، پوست حالت افتاده و ناخوشایندی به خود می گیرد. همچنین در افراد کم سن هم نارضایتی هایی نسبت به فرم بدن دیده می شود. امروزه می توان با استخراج چربی از قسمت های مختلف بدن و همچنین انتقال چربی به نواحی دلخواه در کوتاه ترین زمان به اندام دلخواه رسید.

عمل زیبایی انتقال چربی سال هاست که به منظور اصلاح فرم بدن انجام می شود اما بعد از گسترش یافتن عمل زیبایی لیپوماتیک، تزریق چربی محبوبیت بیشتری پیدا کرد. عمل زیبایی لیپوماتیک این امکان را برای افراد فراهم کرد تا چربی های استخراج شده از نواحی مختلف بدنشان به ناحیه ای دیگر تزریق شود.

تزریق چربی علاوه بر حجم دهی به برخی اندام های بدن کاربردهای دیگری نیز دارد. در افراد مسن تزریق مقدار کمی چربی موجب جوان سازی پوست و خفیف شدن چین و چروک می شود. همچنین از این روش برای اصلاح برخی عیوب صورت و زاویه دار کردن صورت نیز استفاده می شود.

عمل زیبایی تزریق چربی معمولا از طریق بی حسی و در برخی موارد بسته به ناحیه تزریق و وسعت ناحیه در حالت بیهوشی انجام می شود. به همین دلیل جای هیچ گونه نگرانی در مورد احساس درد در حین تزریق چربی وجود ندارد.

تزریق چربی و میزان اثربخشی آن

عمل زیبایی انتقال چربی به منظور اصلاح عیوب قسمت های مختلف بدن و صورت، به عنوان درمانی کم خطر شناخته می شود اما بسته به ناحیه ی تزریق چربی و شرایط خاص بیمار ممکن است عوارض جزئی دیده شود.

ممکن است تا دو روز بعد از عمل، تورم و قرمزی در ناحیه مورد نظر دیده شود و فرد احساس خارش و درد خفیف در ناحیه تزریق یا اهدا کننده ی چربی احساس کند اما این عوارض نسبت به شرایط بیمار متغیر بوده و همچنین موقتی می باشند.

در صورتی که چربی تزریق شده از بدن خود فرد استخراج شود بیشتر با بدن فرد سازگار بوده و احتمال هرگونه حساسیت به حداقل خواهد رسید. البته برخی حساسیت ها ربطی به پروسه ی عمل نداشته و مربوط به ماده ی بی حسی یا بیهوشی می باشد که فرد بیمار باید در صورت حساسیت داشتن به چنین موادی، این موضوع را قبل از عمل با پزشک خود در میان بگذارد.

عوارض احتمالی عمل زیبایی تزریق چربی علاوه بر مهارت جراح و سازگاری بافت های چربی با بدن بیمار، به عوامل دیگری مانند وسعت ناحیه ی تزریق چربی و همچنین مقدار چربی تزریق شده نیز بستگی دارد.

توجه به برخی نکات ضروری بعد از عمل زیبایی تزریق چربی و مراقبت های ویژه در دوران نقاهت علاوه بر سرعت بخشیدن به بهبودی، عوارض احتمالی در ناحیه ی دریافت کننده ی چربی را نیز به حداقل خواهد رساند.

بهتر است تا حد امکان از اعمال هرگونه فشار هر چند جزئی مانند خوابیدن روی ناحیه ی عمل خودداری شود زیرا هرگونه تماس با ناحیه ای که عمل زیبایی انتقال چربی انجام شده، موجب بروز عوارضی مانند تورم و حساسیت می شود و یا در صورت وجود عوارض ممکن است تشدید پیدا کند.

 

تزریق چربی و میزان اثربخشی آن

 

لازم به ذکر است که در این عمل زیبایی امکان تزریق چربی به نواحی مختلف بدن حتی نواحی حساس مانند زیر چشم نیز امکان پذیر است که کم خطر بودن این عمل را نشان می دهد. در صورت مراجعه به کلینیک زیبایی معتبر و تحت نظر پزشک ماهر عوارض چندانی مشاهده نشده و بیمار به ظاهری دلخواه و پوستی صاف و جوان خواهد رسید.

آمادگی قبل از اولین جلسه تزریق چربی

به منظور سنجش میزان آمادگی بدن فرد بیمار نسبت به عمل زیبایی تزریق چربی ابتدا باید تست های آزمایشگاهی مرتبط انجام گیرد. همچنین داروهایی توسط پزشک متخصص تجویز می شود که باید قبل از عمل تزریق چربی استفاده شود.

در صورتی که قصد انجام این عمل زیبایی را دارید لازم است که از استعمال دخانیات اجتناب کنید چرا که مانع ترمیم پوست شده و دوران نقاهت را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

علاوه بر این مصرف دارو هایی مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا مصرف این گونه داروها خطر خون ریزی را افزایش می دهد.

فاصله مناسب جلسات تزریق چربی

هر چند فاصله مناسب جلسات تزریق چربی به میزان پایداری سلول های چربی برداشت شده از ناحیه ی اهداکننده بستگی دارد؛ اما در حالت کلی 65% از میزان چربی تزریق شده حدود 3 الی 6 ماه بعد از عمل جذب بدن می شوند و فقط 35% آن تا سال ها بعد باقی می ماند که در این صورت تزریق باید مجددا اعمال شود.

میزان ماندگاری چربی در عمل زیبایی تزریق چربی به عواملی نیز بستگی دارد. به عنوان مثال هر چه میزان تحرک و تعریق در ناحیه عمل کمتر باشد، ماندگاری چربی بیشتر خواهد بود. باید توجه داشت در صورت کاهش وزن بیمار بعد از تزریق چربی، چربی های تزریق شده نیز آب می شود و هیچ استثنایی برای چربی های تزریق شده در این مورد وجود ندارد. توصیه می شود فردی که عمل زیبایی انتقال چربی انجام می دهد، با قرار دادن چربی های سالم در رژیم غذایی خود از تحلیل رفتن بافت های چربی جلوگیری کند.

علاوه بر موارد ذکر شده، فاصله مناسب جلسات تزریق چربی به مواردی مثل تکنیک برداشت چربی از ناحیه ی اهداکننده و تزریق آن بستگی دارد. همچنین میزان چربی تزریق شده نیز در فاصله ی بین جلسات موثر خواهد بود.

ناحیه ای که چربی اعمال شده، در این چند ماه فاصله بین دو جلسه تزریق چربی باید آماده ی تزریق باشد. با جدی گرفتن مراقبت های گفته شده و برخی نکات جزئی در رژیم غذایی به منظور جلوگیری از تورم مانند عدم زیاده روی در مصرف نمک، بدن کاملا برای تزریق مجدد آماده خواهد بود و جای هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.

در کل عمل زیبایی fat injection عمل جدی و پر خطری محسوب نمی شود و بعد از مدت کوتاهی هیچ اثری از عوارض جزئی اعمال چربی هم باقی نخواهد ماند؛ پس اصلا جای نگرانی برای اعمال مجدد آن وجود ندارد.

بهترین زمان برای انجام جلسه دوم تزریق چربی

برای تجدید اعمال چربی بر ناحیه ای که قبلا تزریق چربی صورت گرفته، بهترین زمان 3 ماه بعد از اولین تزریق است. البته لازم به ذکر است برخی پزشکان برای طولانی کردن زمان نیاز به جلسه ی دوم، مقدار چربی بیشتری به ناحیه تزریق می کنند که مقداری از آن بعد از مدتی جذب می شود و مقدار مطلوبی باقی می ماند. مورد گفته شده با تأیید پزشک و تا حدودی نیز به ترجیح فرد بستگی دارد.

با وجود اینکه در اکثر موارد با 2 جلسه تزریق چربی نتیجه ی مطلوب و ماندگاری حاصل می شود اما در برخی موارد جذب چربی توسط بدن زیاد بوده و ممکن است حدود 3 الی 6 ماه بعد از جلسه ی دوم یک جلسه تزریق هم مجددا نیاز باشد اما در بیشتر موارد با دو جلسه می توان به نتیجه رسید زیرا بدن هم تا حد معینی چربی را جذب خواهد کرد و بعد از آن چربی باقی مانده دائمی خواهد بود.

در اکثر موارد با مشورت دکتر و بیمار تزریق چربی به نحوی صورت می گیرد که نیاز به جلسه ی سومی نباشد. با مراقبت هایی از طرف بیمار نیز این احتمال اعمال مجدد چربی به حداقل خواهد رسید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Button
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ