تزریق بوتاکستزریق ژل

تفاوت تزریق ژل و بوتاکس چیست؟ کدام بهتر است؟

تکنیک‌های تزریق ژل با توجه به مزایایی که دارند توانسته‌اند توجه بسیاری از افراد را جلب کنند. در بین این روش‌ها تزریق بوتاکس و ژل بیشتر از سایر موارد مورد توجه کاندیدهای عمل‌های زیبایی و پزشکان قرار گرفته‌اند. از هر دو روش برای زیبایی و جوان‌سازی پوست بهره می‌برند. به همین دلیل سوال تفاوت ژل و بوتاکس چیست ؟ اولین سوالی است که ذهن افراد را در این رابطه به خود مشغول می‌کند. البته هر دو روش در کنار شباهت‌هایی که دارند یک سری تفاوت‌های اساسی نیز دارند که انتخاب مناسب‌ترین روش سبب سردرگمی افراد شده است. اگر شما نیز علاقه‌ دارید تا در مورد تفاوت بوتاکس و ژل بیشتر بدانید در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با جزئیات هر یک از این روش‌ها و تفاوت‌های آن‌ها بیشتر آشنا کنیم. در صورت تمایل می‌توانید به کلینیک پوست و مو رز مراجعه کرده و از خدمات دکتر روحانی در زمینه تزریق بوتاکس و ژل بهره ببرید.

تفاوت های بین تزریق ژل و بوتاکس چیست؟

کاربرد های تزریق ژل و بوتاکس در نواحی مختلف

قطعا آگاهی از اینکه بین تزریق بوتاکس و تزریق ژل چه تفاوتی وجود دارد کمک می‌کند تا براساس هدف خود از تزریق و شرایطی که دارید، بتوانید بهترین رو را انتخاب نمایید. عده کثیری حتی تصور می‌کنند تزریق بوتاکس همان تزریق ژل می‌باشد و هیچ تفاوتی بین کارکرد و کاربرد آن‌ها وجود ندارد. طبق آمار‌های منتشر شده، تزریق بوتاکس پرطرفدار‌ترین اقدام زیبایی کم تهاجم در دنیا می‌باشد که سالانه هزاران نفر از کاربرد‌های آن استفاده می‌کنند. تزریق بوتاکس در زمینه‌های درمانی و زیبایی کاربرد دارد و برخی از افراد می‌توانند برای درمان میگرن، عرق کردن‌های شدید و یا سایر موارد دیگر از آن استفاده کنند. اما مهم‌ترین و رایج‌ترین کاربرد تزریق بوتاکس، در زمینه زیبایی می‌باشد که با استفاده از بوتاکس می‌توان چین و چروک صورت را تا حد زیادی برطرف کرد و چهره‌ای جوان و شاداب را برای شخص به وجود آورد.

تزریق ژل یکی از اقدامات زیبایی غیر تهاجمی در دنیا است که طرفداران زیادی در دنیا دارد و در زمینه‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از عمده کاربرد‌های تزریق فیلر که کاربرد اصلی آن است، افزایش حجم و رفع چین و چروک می‌باشد. تزریق ژل اگر چه همانند تزریق بوتاکس در زمینه درمان نیز کاربرد دارد اما مهم‌ترین کاربرد آن برجسته کردن و حجیم کردن ناحیه هدف و در نهایت رفع چروک و خطوط موجود در آن ناحیه می‌باشد.

مطالب بیشتر: مراقبت بعد از تزریق بوتاکس

کاربرد های تزریق ژل و بوتاکس در نواحی مختلف

روش های تزریق بوتاکس و تزریق ژل

روش‌ها و متد‌های تزریق بوتاکس و تزریق ژل بسیار مشابه به یکدیگر هستند و تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. مراحل کار که در ادامه ذکر خواهد شد، اصولی‌ترین مراحل برای تزریق بوتاکس و تزریق ژل می‌باشند اما ممکن است برخی از پزشکان سلیقه و متد خاص خود را داشته و کمی با روش ذکر شده تفاوت‌هایی داشته باشد.

 • مراحل تزریق بوتاکس

در تزریق بوتاکس ابتدا پزشک معالج قبل از تزریق، ناحیه مورد نظر را با دقت معاینه و بررسی می‌کند تا مطمئن شود که تا چه میزان به داروی بوتاکس برای تزریق کردن نیاز بوده و باید به چه نقاطی تزریق شود تا نتیجه‌ای مطلوب و خوب برای شخص رقم بخورد. سپس پزشک با استفاده از یک داروی بی‌حس‌کننده موضعی، ناحیه هدف را بی‌حس می‌کند تا هنگام فرو کردن سرنگ به ناحیه مورد نظر دردی احساس نشود. در انتها، با استفاده از سرنگ‌های کوچک، داروی بوتاکس را به صورت هدفمند و با دقت و ظرافت بالا، به نواحی مورد نیاز تزریق می‌نماید و به این صورت فرآیند تزریق بوتاکس به اتمام می‌رسد.

 • مراحل تزریق ژل

در تزریق ژل نیز پزشک همانند مراحل و روش تزریق بوتاکس، ناحیه هدف را بررسی کرده و مقدار ژل مورد نیاز را تعیین می‌کند. سپس با تزریق بی‌حس‌کننده به ناحیه مورد نظر، اندام هدف را بی‌حس کرده و ژل را تزریق می‌کند.

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس به زیر بغل

تفاوت تزریق ژل و بوتاکس

نحوه تزریق ژل
 1. انتخاب ژل مناسب
 2. اعمال بی‌حسی موضعی
 3. تزریق فیلر با سرنگ
نحوه تزریق چربی
 1. استخراج چربی از بدن
 2. خالص‌سازی چربی
 3. تزریق به ناحیه هدف
برتری تزریق چربی
 1. استفاده از ماده طبیعی بدن
 2. عدم بروز واکنش آلرژیک
 3. طبیعی‌تر به نظر رسیدن نتیجه تزریق
 4. ماندگاری بیشتر
انتخاب روش مناسب متخصص براساس شرایط بدن شما و هدف از تزریق، روش مناسب را برای شما انتخاب خواهد کرد.

تزریق ژل و بوتاکس هر چند وقت یکبار می بایست انجام شود ؟

هر دو روش تزریق ژل و بوتاکس برای از بین بردن خطوط ریز و چین و چروک مورد استفاده قرار می‌گیرند و نقش مهمی در زیبا و جوانسازی چهره افراد دارند. مدت زمان بین دو تزریق و یا فاصله زمانی استاندارد بین دوره‌های تزریق ژل یا بوتاکس به عوامل متعددی از جمله شرایط بدن و سرعت متابولیسم فرد، سن متقاضی، نوع و حجم ماده مصرفی، چگونگی مراقبت و نگهداری پس از تزریق بستگی دارد.

به طور متوسط تزریق این محصولات مدت ماندگاری بین 4 ماه تا یکسال دارند که پس از این مدت در صورت تمایل می‎توانید اقدام به تزریق مجدد نمایید. گاها نیاز است برای دریافت نتیجه مطلوب عمل تزریق را در چند مرحله انجام دهید که این به صلاحدید پزشک شما بستگی دارد.

نکات مراقبتی بعد از بوتاکس و ژل

تزریق بوتاکس و ژل یک درمان زیبایی محبوب برای صاف کردن چین و چروک و خطوط روی پوست به شمار می‌آید ، مهم نیست که برای چه چیزی از بوتاکس یا ژل استفاده می‌کنید، ولی چند نکته کلیدی مراقبت پس از بوتاکس و ژل وجود دارد که می‌تواند به جلوگیری از کبودی کمک کند و اطمینان حاصل کند که نتایج مناسب خود را دریافت می‌کنید. در این قسمت از مطلب به چند مورد از مهمترین آنها اشاره کرده‌ایم.

 • حداقل به مدت 24 ساعت از فعالیت‌های شدید بدنی خودداری کنید، ولی حدودا یکساعت بعد از تزریق بوتاکس می‌توانید با بالا بردن ابروان خود یا اخم کردن و لبخند زدن محل تزریق را برای گرفتن نتیجه مطلوب نرمش دهید.
 • به مدت 1 تا 3 روز به ناحیه آسیب دیده فشار وارد نکنید.
 • به مدت 24 ساعت الکل و مصرف سیگار را کنار بگذارید.
 • به مدت 24 ساعت به پوست خود استراحت دهید و از انجام هرگونه عمل زیبایی، آرایش کردن، استفاده از لایه بردار روی ناحیه آسیب دیده خودداری کنید.
 • منطقه آسیب دیده را حداقل به مدت 48 ساعت در معرض نور خورشید قرار ندهید.
 • از پزشک خود بپرسید که آیا باید دستورالعمل‌های اضافی را نیز دنبال کنید یا نه؟ برای مثال، اگر در حال حاضر داروهایی را برای بیماری‌های غیرمرتبط مصرف می‌کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا ممکن است بر مراقبت‌های پس از بوتاکس شما تأثیر بگذارد. این کار را انجام دهید حتی اگر داروها روی نواحی که تزریق کرده‌اید تأثیر نگذارند.

تفاوت های بین بوتاکس و ژل

 1. مهمترین تفاوت بین تزریق بوتاکس و ژل نوع ماده پرکننده برای انجام تزریق است. بوتاکس نوعی سم بوتولینوم و ژل یک ماده شیمیایی سنتز شده است که از ترکیبات مختلف به دست می‌آید.
 2. مکانیسم عمل این دو نیز با هم تفاوت دارد. بوتاکس از طریق اعمال فلج موقت در ناحیه هدف، از حرکات عضلات جلوگیری کرده و در نتیجه از این پس پوست چروکیده نمی‌شود ولی ژل، برای تامین حجم از دست رفته پوست مناسب بوده و چین و چروک‌ها را پر می‌کند.

ماندگاری ژل و بوتاکس

موضوع مهمی که در مورد تزریق ژل و بوتاکس برای کاندید‌های انجام آن اهمیت دارد، مدت زمان ماندگاری آن‌ها است. ماندگاری ژل و بوتاکس به عوامل متعددی مثل کیفیت ژل و یا بوتاکس، حجم مورد استفاده، شرایط بدنی شخص و موارد مختلف دیگر از این قبیل بستگی دارد. در حالت کلی هر دو روش ماندگاری بین ۶ تا ۱۲ ماه را دارند. به منظور رسیدن به بهترین نتیجه با ماندگاری بالا توصیه می‌شود در انتخاب کلینیک تزریق ژل و بوتاکس دقت کنید چرا که کلینیک‌های معتبر با استفاده از بهترین برند‌های ژل و بوتاکس در رسیدن به نتایج مطلوب و ‌ایده‌آل در کنار شما خواهند بود. کلینیک زیبایی رز با ارائه خدمات باکیفیت در محیطی کاملا استاندارد یکی از بهترین‌های ایران در این زمینه است.

ماندگاری فیلر و بوتاکس

ایمنی در تزریق بوتاکس و تزریق ژل

افراد زیادی همواره از ایمن بودن تزریق بوتاکس و تزریق ژل هراس دارند و تصور می‌کنند که انجام تزریق بوتاکس و ژل برای سلامتی آن‌ها خطری جدی محسوب می‌شود. تزریق بوتاکس و تزریق ژل هردو یکی از اقدامات زیبایی در جهان به شمار می‌آیند که توسط اکثر سازمان‌های بهداشت و درمان از جمله سازمان بهداشت و درمان آمریکا FDA مورد تایید قرار گرفته است. سالانه هزاران نفر تزریق بوتاکس و تزریق ژل را انجام می‌دهند و هیچ مشکلی برای آن‌ها به وجود نمی‌آید. البته تزریق بوتاکس و ژل دارای عوارض جانبی بعد از تزریق هستند اما عمده این این عوارض موقتی بوده و بعد از دو الی سه روز به کلی رفع می‌شوند. اما مهم‌ترین عاملی که در ایمن بودن و عدم داشتن خطر جدی برای سلامتی نقش به سزایی دارد، داشتن پزشک خوب و باتجربه است که قطعا می‌تواند از بروز مشکلات برای فرد جلوگیری کند. تزریق بوتاکس و ژل به دلیل این که عملی نیازمند دقت و مهارت کافی هستند، باید توسط پزشک خوب و ماهر انجام شوند زیرا در غیر این صورت ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری برای شخص داشته باشد.

همچنین برای اینکه در زمان تزریق و در دوره نقاهت دچار مشکل نشوید، باید به تمام توصیه‌های پزشک برای آمادگی قبل و بعد از تزریق ژل و بوتاکس توجه کرده و درصورتی که دچار مشکل شدید، موضوع را با متخصص در میان بگذارید.

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس به گردن

انتخاب درست بین تزریق بوتاکس و تزریق ژل

پس از نکات و توضیحات ذکر شده در بالا قطعا این سوال برای افراد مختلف ایجاد شده است که چه روشی برای تزریق جهت رفع چین و چروک و فرم دادن به صورت ناسب می‌باشد و با استفاده از آن نتایج بهتری بدست می‌آید. اما قبل از اینکه شخص تصمیم بگیرد که از تزریق بوتاکس استفاده کند و یا تزریق ژل، بهتر است خواسته‌ها و انتظارات خود را تعیین کند و تمامی نکات و جزئیاتی که دوست دارد پس از تزریق در ظاهر خود ایجاد شود را به متخصص اعلام کند. انتخاب بین تزریق بوتاکس و تزریق ژل کار بسیار دشواری برای هر شخصی است ولی می‌توان با مراجعه به پزشک متخصص و مشاوره با او این انتخاب را آسان‌تر کرد.

پزشک متخصص با توجه به خواسته و انتظارات شما از انجام عمل و اینکه میزان چین و چروک و یا سایر موارد دیگر در پوست شما چقدر است می‌تواند گزینه مناسب را برای شما توصیه کند. سعی کنید حتما به توصیه پزشک در مورد تزریق بوتاکس و ژل توجه کنید زیرا آن‌ها دارای تجربه بیشتر در این زمینه هستند و تصمیماتی که می‌گیرند عمدتا منطقی و براساس تجربه کایر است که اکثرا دارای نتایج بهتری می‌باشند. برای اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس به نواحی صورت با ما تماس بگیرید.

4/5 (3 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *