تزریق بوتاکستزریق ژل

تفاوت میان فیلر و تزریق بوتاکس چیست؟

در چند سال اخیر تقاضا مردم برای استفاده از روش‌های جوان‌سازی و زیبایی پوست افزایش یافته است. از طرفی دیگر اغلب افراد تمایل دارند تا از روش‌های غیر تهاجمی و کم عارضه‌ای به جای عمل‌های زیبایی پرخطر استفاده کنند. به همین دلیل تکنیک‌های تزریق بیشتر از هر روش دیگری با استقبال عموم کاندیدهای زیبایی همراه شده است. در بین تمامی این روش‌ها نیز دو متد تزریق بوتاکس و ژل توانسته‌اند جایگزین خوبی برای عمل‌های زیبایی شوند. اما سوالی که ذهن اغلب مردم را به خود مشغول می‌کند این است که از کدام یک از این دو روش برای هدف خود استفاده کنند؟ یا به عبارتی دیگر تزریق بوتاکس بهتر است یا فیلر؟

ناگفته نماند که هر یک از این متدها دارای یک سری مزایا و معایبی هستند که می‌تواند از شخصی به شخص دیگر پررنگ‌تر و یا کم‌رنگ‌تر شوند. به همین دلیل قبل از تصمیم‌گیری و یا اقدام به انجام کاری بهتر است اطلاعات لازم در مورد تزریق فیلر و بوتاکس را کسب کرده و با تفاوت‌های آن‌ها آشنا شوید. در پی این صحبت‌ها قصد داریم تا در این مقاله به بررسی تفاوت تزریق فیلر و بوتاکس بپردازیم. بنابراین اگر قصد انجام یکی از تکنیک‌های تزریق به صورت یا بدن خود را دارید شما را به خواندن مطالب این نوشته دعوت می‌کنیم. همچنین می‌توانید با کلینیک پوست و مو رز تماس گرفته و پاسخ تمامی سوالات در زمینه تفاوت تزریق بوتاس و فیلر و راهنمایی‌های لازم را از مشاوران ما دریافت نمایید. تکنیک‌های تزریق در این کلینیک به صورت کاملا حرفه‌ای و با استفاده از بهترین برندهای بازار توسط پزشک متخصص دکتر روحانی انجام می‌شوند. تزریق بوتاکس و ژل از درمان های رایجی است که جایگزین عمل های زیبایی شده اند. برخی از مردم تزریق بوتاکس و تزریق فیلر های پر کننده پوستی یکی می دانند ولی تزریق بوتاکس و تزریق ژل با هم تفاوت اساسی دارند.

کاربرد های فیلر و بوتاکس

بوتاکس حاوی باکتریهای خالص شده و یا سم ترشحی باکتری بوتولنیوم است که عضلات را غیر فعال می کند. تزریق بوتاکس برای موارد مختلفی استفاده می شود که رایج ترین آن ها در پایین نام برده شده است.

 1. تعریق بیش از حد
 2. میگرن
 3. رفع چین و چروک صورت
 4. اسپاسم های عضلانی

تزریق فیلر پرکننده های پوستی بر خلاف تزریق بوتاکس حاوی مواد تشکیل دهنده ی طبیعی هستند که به مناطقی که به دلیل پیری نازک شده اند، به این خاطر که بافت آن ها تحلیل رفته است، پر می کنند. این نازک شدن در گونه ها، لب ها و اطراف دهان بیشتر اتفاق می افتد.

مشاوره رایگان و دریافت تخفیف نقدی تزریق ژل کلینیک رز

کاربرد های فیلر و بوتاکس

مطالب بیشتر: بوتاکس لب

تزریق فیلر پرکننده های پوستی برای موارد مختلفی کاربرد دارد و فقط در برطرف کردن چین و چروک کاربردی مانند تزریق بوتاکس دارد که در پایین به برخی از این موارد اشاره شده است.

 1. رفع خطوط روی پیشانی
 2. رفع خطوط لبخند
 3. رفع خطوط کنار چشم
 4. پروتز گونه
 5. پروتز لب

 

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس به بینی

چگونگی انجام تزریق بوتاکس و فیلر

علاوه بر این که تزریق بوتاکس و تزریق فیلر های پر کننده پوستی کاربرد های متفاوتی دارند، عملکرد های بوتاکس و تزریق فیلر های پر کننده پوستی نیز متفاوت است. اما تزریق بوتاکس و تزریق فیلر که از طریق تزریقات انجام می شوند، هر دو در کلینیک زیبایی و یا مطب پزشک متخصص زیبایی انجام می گیرند. آنها حداقل تهاجمی هستند، به همین دلیل بوتاکس و تزریق فیلر جز عمل های جراحی به حساب نمی آیند.

تزریق بوتاکس و تزریق فیلر هر دو توسط پزشک متخصص انجام می شوند و قبل از انجام هر دو بوتاکس و تزریق فیلر طبق صلاح دید پزشک به ناحیه ای که قرار است درمان انجام گیرد ماده بیهوشی به صورت موضعی تزریق می شود. سپس پزشک متخصص زیبایی تزریق بوتاکس یا تزریق فیلر را آغاز می کند. در بوتاکس پس از مدتی که بوتاکس انجام شد، بوتاکس باعث غیر فعال شدن اعصاب ناحیه ای می شود که بوتاکس انجام شده است.

اما تزریق فیلر برخلاف تزریق بوتاکس روی اعصاب تاثیر نمی گذارد بلکه فقط جای بافی که بر اثر افزایش سن از بین رفته است را پر می کند. فیلر هایی که برای تزریق فیلر استفاده می شود انواع مختلفی دارد. بیشتر انواع فیلر های پوستی بر خلاف بوتاکس مورد استفاده در تزریق بوتاکس طبیعی هستند. پزشک متخصص زیبایی قبل از انجام تزریق فیلر های پوستی بررسی هایی روی بدن شما انجام می دهد و سپس طبق بررسی های انجام داده نوع فیلر مناسب برای بدن شما را انتخاب می کند.

مطالب بیشتر: تزریق بوتاکس در واژن

مزایای و معایب تزریق بوتاکس و فیلر

هر دو تزریق بوتاکس و تزریق فیلر های پر کننده پوستی به دلیل غیر تهاجمی بود جز درمان های زیبایی ایمن شناخته می شوند. اما در صورتی که پزشک متخصص زیبایی را برای انجام تزریق بوتاکس یا تزریق فیلر های پر کننده پوستی انتخاب نکرده باشید، ممکن است پس از انجام تزریق بوتاکس و تزریق فیلر های پر کننده پوستی با برخی عوارض مواجه شوید. در صورتی که پزشک انتخابی شما تزریق بوتاکس را درمان مناسب شما تشخیص دهد ولی به درستی آن را انجام ندهد ممکن است با عوارض و خطرات گفته شده در پایین مواجه شوید.

 1. افتادگی پلک یا ابرو در صورت تزریق نزدیک چشم
 2. ضعف یا فلج عضلات اطراف
 3. کهیر
 4. خارش
 5. درد
 6. خونریزی
 7. کبودی
 8. تورم
 9. بی حسی یا قرمزی
 10. دهان خشک
 11. علائم آنفلوانزا
 12. حالت تهوع
 13. مشکلات کیسه صفرا

در صورتی پزشک شما در انجام تزریق بوتاکس با تجربه نباشد و مقدار لازمی از بوتاکس را به ناحیه مورد نظر طی تزریق بوتاکس تزریق نکند ممکن است بوتاکس در زیر پوست حرکت کند و خطراتی مانند نابینایی را به دنبال داشته باشد.

اما در صورتی پزشک انتخابی شما تزریق فیلر های پر کننده پوستی را به تزریق بوتاکس برای تزریق شما ترجیح دهد و تزریق فیلر های پر کننده پوستی به درستی انجام ندهد ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید.

 1. بثورات پوستی
 2. خارش
 3. فوران های جوش
 4. بروز واکنش منفی بدن در صورت حساسیت داشتن به فیلر تزریقی
 5. قرمزی
 6. کبودی
 7. خونریزی
 8. تورم
 9. ایجاد زخم
 10. عفونت احتمالی

در تزریق فیلر های پر کننده پوستی مانند تزریق بوتاکس در صورت بروز حساسیت زمانی که پزشک شما فیلر مناسبی را به بدن شما تزریق نکرده باشد امکان نابینایی وجود دارد.

میزان ماندگاری و دوام تزریق بوتاکس و فیلر

میزان ماندگاری نتایج حاصل از تزریق بوتاکس و تزریق فیلر های پر کننده پوستی غیر دائمی و موقتی است و به موارد مختلفی وابسته است. در واقع ماندگاری نتایج حاصل از  تزریق بوتاکس و  تزریق فیلر های پر کننده پوستی به این دلیل غیر دائمی و موقتی است که پس از انجام تزریق بوتاکس و  تزریق فیلر های پر کننده پوستی بدن شروع به از بین بردن مواد تزریق شده می کند.

و نتایج حاصل از  تزریق بوتاکس و تزریق فیلر های پر کننده پوستی تا زمانی ادامه دارد که بدن به طور کامل مواد تزریق شده را از بین ببرد. برای مثال در تزریق فیلر های پر کننده پوستی برخلاف تزریق بوتاکس با توجه نوع فیلر انتخابی پزشک ماندگاری نتیجه ی حاصل از انجام تزریق فیلر های پر کننده پوستی متفاوت است.

اما طبق مطالعات انجام شده مشخص شده است که زمانی که نتایج هر دو تزریق بوتاکس و تزریق فیلر های پر کننده پوستی ماندگاری دارد 6 ماه است.

اما در تزریق فیلر های پر کننده پوستی برخلاف تزریق بوتاکس فیلر هایی موجود است که ماندگاری آن ها تا یک سال هم می رسد اما در تزریق بوتاکس حداکثر ماندگاری هم تا 6 ماه است. در درمان زیبایی تزریق بوتاکس هم در صورتی که از ناحیه ای تحت تزریق بوتاکس انجام گرفته زیاد استفاده شود ماندگاری نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس کاهش می یابد.

0/5 (0 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ