تزریق ژل

تزریق ژل و مزایای آن چیست؟

تکنیک‌های تزریق به دلیل غیر تهاجمی بودن توانسته‌اند توجه بسیاری از افراد را در حوزه زیبایی و جوان‌سازی پوست به خود جلب کنند. در میان تمامی روش‌های موجود تزریق ژل به دلیل بی‌خطر و بدون عارضه جانبی بودن توانسته با استقبال بسیاری از افراد روبرو شود. چرا که در حال حاضر ژل‌هایی با ترکیبات کاملا طبیعی و بدون ضرر وارد بازار شده‌اند. البته توجه داشته باشید که جهت رسیدن به نتیجه مطلوب نهایی انتخاب یک کلینیک معتبر و پزشک متخصص در این زمینه اهمیت بسیار بالایی دارد.

اگر شما نیز احساس می‌کنید در برخی از نواحی صورت و بدن خود به تزریق ژل نیاز دارید می‌توانید به کلینیک پوست و مو رز که یکی از بهترین‌ها در این زمینه است مراجعه کرده و از خدمات دکتر روحانی در آن بهره ببرید. ما نیز در این مقاله به بررسی طرز تزریق ژل، پاسخ به سوال‌های متفاوت در این خصوص از قبیل تزریق ژل بعد از چند روز اثر میکند؟ هزینه تزریق ژل چه قدر است؟ و هر آنچه که باید قبل از اقدام به این کار بدانید صحبت کرده‌ایم. همراه ما باشید تا به صورت کاملا اجمالی و دقیق با این تکنیک زیبایی و جوان سازی آشنا شوید.

مشاوره رایگان و دریافت تخفیف نقدی تزریق ژل کلینیک رز

تزریق ژل چگونه انجام می شود؟

برخی از مواد که ساختار ژل مانند دارند، همچون حجم دهنده های پوستی، فیلرها و پرکننده، برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرند. با تزریق این فیلر های پوستی در زیر پوست، می توان به راحتی حجم از دست رفته پوست صورت که منجر به ایجاد چین و چروک شده است را، بازگرداند.

تزریق ژل چگونه انجام می شود

تزریق ژل از جمله روش های کم هزینه، و مناسب بوده و عوارض کمی نیز در بر دارد. به همین دلیل هر ساله بیش از 1 میلیون خانم و آقا اقدام به استفاده از این روش درمانی برای جوانسازی پوست خود می نمایند. به صراحت می توانیم بیان کنیم بعد از تزریق بوتاکس ، فراگیرترین و محبوب ترین روش جهت جوانسازی پوست، تزریق ژل است.

کاربرد های استفاده از ژل تزریقی

بیشتر افرادی که دچار چین و چروک در صورت خود می شوند، استفاده از فیلرهای پوستی را برای رفع چین و چروک و پر کردن صورت خود انتخاب می کنند. تاثیر ژل ها بر روی صورت بسیار بالا بوده و چین و چروک ها را به خوبی از بین می برد. اما باید بگوییم تزریق ژل علاوه بر جوانسازی پوست، کاربرد های دیگری نیز دارد. بیشتر کاربردهای استفاده از ژل های تزریقی توسط سازمان دارو و غذای ایالات متحده آمریکا (FDA) تایید شده اند. اما برخی دیگر از آنها نیز هنوز مورد تایید این سازمان واقع نشده اند.

اما لازم است یادآوری کنیم تزریق ژل هم از ایمنی و هم تاثیر بالا برخوردار است. ما در این مطلب به برخی از کاربردهای ژل های تزریقی اشاره خواهیم نمود.

کاربرد های استفاده از ژل تزریقی

کاربرد تایید نشده استفاده از ژل های تزریقی توسط FDA

باید گفت عدم تایید سازمان دارویی آمریکا از یک روش درمانی، دلیل بر نامناسب بودن یا پر خطر بودن آن نیست. بلکه این سازمان طبق دستور العمل خاصی که برای خود دارد، برخی از روش های درمانی را تایید نمی کند.

اما می دانیم که قوانین FDA توسط بیشتر پزشکان دنیا تایید می شود، پس بهتر است از این قوانین پیروی نماییم.

 1. تزریق ژل به درون رباط، عضله، تاندون، و درون استخوان
 2. بزرگ کردن باسن با تزریق ژل
 3. تزریق به پاها برای حجم دهی
 4. تزریق ژل برای افزایش حجم سینه ها

کاربرد ژل های تزریقی مورد تایید FDA

 1. جوانسازی دست ها : یکی از بهترین و جالب ترین کاربردهایی که می توانیم برای تزریق ژل بیان نماییم، جوانسازی پوست بدن، علاوه بر پوست صورت است. البته استفاده از فیلرهای پوستی تنها برای جوانسازی و افزایش حجم دست ها توسط سازمان امریکایی تایید شده است. نه در دیگر موارد.
 2. از بین بردن چین و چروک ها : با تزریق ژل به راحتی می توان چین و چروک ایجاد شده بر روی پوست، خط خنده، خطوط اطراف لب و بینی، خط پیشانی و خط اخم را از میان برد.
 3. حجم دهی با استفاده از ژل : یکی دیگر از کاربردهای تزریق ژل استفاده برای افزایش حجم لب، برجسته کردن گونه و چانه می باشد. البته همه این نوع تزریق را با نام پروتز می شناسند.
 4. زیباسازی بینی :  کاربرد جالب دیگری که ژل های تزریقی در بر دارند، اصلاح فرم بینی بدون عمل جراحی می باشد.
 5. حجم دادن به صورت : می دانیم که بیشترین دلیل ایجاد چین و چروک و پیری پوست، کاهش حجم است. معمولا این کاهش حجم در اطراف گونه ها، پلک ها و لب ها ایجاد می شود. یکی از موثرترین و بهترین روش های بازگرداندن حجم به صورت، تزریق ژل است. علاوه بر آن می توانید با این روش گودی و سیاهی دور چشم، افتادگی پوست صورت و گردن، لیفت ابرو و.. را نیز از بین ببرید.

ژل های تزریقی و فیلر های پوستی چگونه ساخته می شوند؟

فیلرهای پوستی متنوعی در بازار وجود دارند که به تایید سازمان دارویی آمریکا رسیده اند که ما در کلینک پوست و مو رز تنها از این نوع ژل استفاده می کنیم. این فیلر های تایید شده، طبق مطالعات و بررسی های صورت گرفته از خطر کمتری برخوردار بوده و عوارض جانبی کمی دارند. پس به خاطر داشته باشید پیش از تزریق ژل حتما از تایید آن توسط FDA اطمینان حاصل نمایید.

ژل های تزریقی و فیلر های پوستی چگونه ساخته می شوند

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید، که فیلرهایی تایید شده تنها توسط پزشکان متخصص پوست و جراحان پلاستیک قابل خرید می باشد. می توانیم فیلرهای پوستی را به دو دسته کلی تقسیم بندی نماییم. یک دسته از فیلرهای پوستی، بر اساس اجزای تشکیل دهنده و دیگری بر اساس ماندگاری دسته بندی می شوند. البته برخی از فیلرهای پوستی تلفیقی از این دو دسته هستند.

تزریق ژل یا فیلر های پوستی بیشتر تاثیر موقتی دارند. زیرا برای ساخت این فیلرها، از موادی استفاده می شود که به مرور زمان توسط بدن جذب و یا تخریب می شوند. تنها یک مدل از فیلرهای پوستی وجود دارد که بدن قادر به جذب آن نبوده و سازمان FDA آن را تایید نموده است. معمولا در بیشتر فیلرهای پوستی لیدوکائین استفاده شده است. تا علاوه بر مواد حجم دهنده، درد و ناراحتی ناشی از تزریق ژل را از بین ببرد.

 • فیلرهای غیر قابل جذب و دائمی

استفاده از این دسته فیلرهای پوستی محبوبیت خود را از دست داده است. آن هم به دلیل عوارض خطرناک و جانبی بسیار زیادی که تزریق ژل های دائمی در بدن داشته اند. تمامی فیلرهای دائمی که وارد بازار شدند، از ایمنی پایینی برخوردار بودند. تنها یکی از فیلرهای پوستی مورد تایید سازمان FDA قرار گرفت. البته دیگر فیلرهای دائمی توسط اتحادیه استرالیا و اروپا تایید شده اند. اما توسط سازمان دارویی آمریکا تنها یک فیلر تایید شد.

لازم است در مورد تایید اتحادیه اروپا بیان نماییم، که این سازمان تنها روش های درمانی را تایید می کند، که قوانین بهداشتی در آن رعایت شده باشد. یا فرایند تولید یک دارو و محصول در شرکت سازنده تایید شده باشد. از این رو این تاییده دلیل بر عوارض جانبی دارو و میزان تاثیر تزریق ژل نخواهد بود. اما زمانی که سازمان دارویی آمریکا دارویی را تایید می نماید، عوارض و اثربخشی آن را نیز تضمین می کند. از این رو بسیار مورد توجه متخصصین واقع شده است.

استفاده از فیلرهای دائمی اصولا زمانی مورد استفاده قرار می گیرد، که چین و چروک های پوست از عمق بسیار زیادی برخوردار باشند. پس تزریق ژل دائمی بر از بین بردن چروک های سطحی در سراسر دنیا ممنوع می باشد.

 • دانه های PMMA (پلی متیل متاکریلات)

تنها فیلر پوستی که مورد تایید سازمان دارویی آمریکا قرار گرفته است، پلی متیل متاکریلات است. طبق قانون تنها مواردی که می توان اقدام به تزریق ژل پلی متیل متاکریلات نمود، چین و چروک های اطراف لب، می باشد. البته بسیاری از افراد به صورت غیر مجاز اقدام به استفاده و تزریق این نوع ژل می نمایند. پلی متیل در اصل یک ژل مصنوعی بوده که بافت های بدن قادر به تحمل آن هستند. زمانی که شما از یک ماده خارجی در بدن استفاده می کنید، بدون شک ممکن است بدن نسبت به آن واکنش نشان دهد. مثلا شما می توانید به واکنش هایی که استفاده از پنی سیلین در بدن ایجاد میکند، اشاره نمایید.

از کاربردهای تزریق ژل پلی متیل متاکریلات می توان به بزرگ کردن و حجم دادن به لب ها ، رفع جای آکنه های پوستی ، پر کردن جای زخمی که روی پوست ایجاد فرورفتگی کرده است و همچنین رفع چین و چروک لب و اطراف لب اشاره کرد، که باید اشاره کنیم که سازمان غذا و داروی آمریکا تنها کاربرد تزریق این نوع فیلر به اطراف لب برای رفع چین و چروک را تایید کرده است. پس زمانی که اقدام به تزریق ژل یا محصولات درمانی دیگر می نمایید، باید به میزان تحمل سلول های بدن خود بسیار توجه داشته باشد. پلی متیل به دلیل سازگاری بالا با بافت های بدن، در محصولات درمانی بسیار زیادی استفاده می شود. حتی در لنز های چشم، و سیمان استخوانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تنها فیلر پوستی که سازمان FDA تایید نمود، محصولی به نام بلافیل یا ارته فیل بود. هر دوی این فیلر ها توسط یک شرکت تولید می شوند و مورد تایید هستند. ارته فیل ها توپ های بسیار کوچکی از پلی متیل دارند، که با کلاژن گاوی و داروی بی حسی لیدوکائین ترکیب شده و ساخته می شوند. تزریق ژل های یاد شده عوارضی با خود به دنبال دارند، که معمولا 24 ساعت بعد از بین می روند. عوارضی همچون تورم، قرمزی، کبودی، درد خفیف، خارش و .. . در برخی از موارد کمیاب نیز عوارض دیگری همچون ایجاد برآمدگی، حساسیت پوستی و بثورات پوستی در بلند مدت ایجاد می شود.

استفاده و تزریق ژل دائمی  معمولا منجر به گلوله گلوله شدن در زیر پوست یا درون لب می شود. این نکته از جمله نگران کننده ترین مورد استفاده از ژل های دائمی است. البته این عارضه بعد از 5 سال و در برخی از افراد قابل مشاهده است. اگر تزریق ژل توسط یک پزشک متخصص انجام شود، مسلما این مشکل ایجاد نخواهد شد.

 • دیگر ژل های دائمی جهان

ژل های دائمی بسیاری در دنیا تولید می شوند، که مورد تایید سازمان FDA نیستند. به همین دلیل تنها به آنها اشاره نموده و از آنها صحبتی به میان نمی آوریم. روغن سیلیکون از جمله ژل های دائمی در دنیا به شمار می رود که از محبوبیت چندانی برخوردار نیست.

 • فیلر های قابل جذب و موقتی

فیلرهای موقتی معمولا از جنس کلسیم هیدروکسی آپاتیت، هیالورونیک اسید، پلی لاکتیک اسید یا چربی بدن متقاضی، و کلاژن تهیه می شوند. چربی جزو فیلرهای پوستی به شمار می رود، اما به عنوان نوعی تزریق ژل محسوب نمی شود. که در مورد ان در مقاله ای دیگر توضیح خواهیم داد.

 • هیالورونیک اسید

این ماده قندی در اکثر بافت های بدن همچون غضروف ها و پوست وجود دارد. زمانی که هیالورونیک اسید را با آب مخلوط نمایید، حالت ژل بدست آمده و حجیم میشود. امرویه یکی از رایج ترین و محبوب ترین روش تزریق ژل استفاده از هیالورونیک اسید ها می باشد. زیرا هم ساختار طبیعی داشته و هم ساختاری ژلی دارد.

هیالورونیک اسیدها  یا از طیور و منابع حیوانی، یا به کمک باکتری ها در آزمایشگاه ها تولید می شوند. باید بگوییم هیالورونیک های ماندگار آن دسته ای هستند که به کمک واکنش های شیمیایی ایجاد می شوند. معمولا تزریق ژل هیالورونیک، بین 6 ماه تا 12 ماه ماندگاری دارد.

 • کلاژن 

یکی از اساسی ترین اجزایی که در بافت های بدن و پوست استفاده می شود و وجود دارد، نوعی پروتئین به نام کلاژن است. زمانی که پوست دچار پیری می شود، رشته های کلاژن تجزیه شده اند. زیرا این رشته ها منجر می شوند تا پوست سفت و قوام یافته و استحکام استخوان و غضروف را به دنبال دارد.

کلاژن هایی که در تزریق ژل مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا از منابع حیوانی یا سلول های انسانی تولید می شوند. استفاده از کلاژن ها بسیار کم خطر بوده و از ایمنی بالایی برخوردار است. تنها مشکلی که استفاده از این کلاژن ها در بردارد، مدت ماندگاری آن می باشد.

معمولا کلاژن ها بین 3 تا 4 ماه ماندگاری داشته و به سرعت از بین می روند. به همین دلیل کمتر از فیلرهای کلاژن در تزریق ژل استفاده می شود.

پلی لاکتیک اسید

این نوع ژل های تزریقی نیز از جمله پلیمری مصنوعی بوده اما با بافت ها بدن سازگار هستند. اصولا از این ماده برای بخیه های جذبی، و پیچ های استخوانی استفاده می گردد. معمولا تزریق ژل پلی لاکتیک اسید، در طول چند ماه و در چند مرحله انجام می شود.

تقریبا زمانی معادل چند هفته لازم است، تا تزریق این ژل اثر خود را نمایان سازد. اما تا بیش از 2 سال تزریق ژل پلی لاکتیک اسید پایدار و ماندگار خواهد بود.

 • هیدروکسی آپاتیت کلسیم

هیدروکسی در دندان و استخوان انسان وجود دارد، و نوعی ماده معدنی به شمار می رود. این هیدروکسی ها در کنار کلاژن ها منجر به استحکام بدن می شوند. برای استفاده از هیدروکسی جهت تزریق ژل، باید از را با محلول ژل مانند حل نموده و سپس برای جوانسازی پوست استفاده شود.

باید بگوییم ماندگارترین روش تزریق ژل، با هیدروکسی آپاتیت کلسیم می باشد. زیرا به مدت 18 ماه ماندگار است. اما به هیچ عنوان استفاده از این ژل برای حجم دهی لب ها توصیه نمی شود.

بهترین برند برای تزریق ژل کدام است

بهترین برند برای تزریق ژل کدام است؟

این که ژل مورد استفاده شما تا چه مدت ماندگاری داشته باشد، به سلیقه متقاضی است. اما این که کدام برند ژل مناسب تری برای تزریق دارد را بهتر است به عهده پزشک معالج خود بگذارید. زیرا این عمل به تخصص نیاز دارد و کمی حساس و دشوار است.

محبوب ترین تزریق ژل در حال حاضر، ژل های موقتی هیالورونیک اسید هستند. این ژل ها هم عوارض کمی دارند و هم آسان تزریق می شوند. علاوه بر آن درمان حساسیت های ناشی از هیالورونیک اسید ها بسیار راحت قابل درمان است. شما با انتخاب تزریق ژل هیالورونیک اسید، اگر بدنتان واکنش نشان داد، کافیست با تزریق یک آنزیم به نام هیالورونیداز، تمامی ژل تزریق شده هیالورونیک را در بدن خود از بین ببرید.

نکات مهم برای تزریق انواع ژل ها

اگر قصد دارید اقدام به تزریق ژل نمایید، بهتر است برخی نکات مهم را در نظر داشته باشید. اولین قدم انتخاب یک کلینیک معتبر می باشد که دارای پزشکان متخصص و مجربی باشد. بهترین کلینیک در این زمینه باید دارای مجوز از وزارت بهداشت بوده و همچنین از برند های ژلی که مورد تایید FDA هستند و بهترین مارک های ژل موجود در کشور استفاده کند و دارای تیم باتجربه و متخصص در این زمینه باشد که ما مفتخریم در کلینیک پوست و مو و زیبایی رز به رعایت تمامی این نکات به طور تمام و کمال پرداخته ایم.

این که شما در چه شرایط، سن، سلامت عمومی و … قرار دارید، می تواند تزریق ژل کاندید مناسب یا نامناسبی برای تزریق شما به شمار رود و آیا این راهکار بهترین روش جوانسازی پوست شما است یا خیر؟ پس حتما پیش از اقدام به تزریق تمامی موارد را زیر نظر پزشک خود بررسی نمایید.

هزینه تزریق ژل شامل بیمه می شود؟

در قوانین وزارت بهداشت و درمان، هزینه خدمات پوستی و عمل های زیبایی، شامل بیمه نمی شوند. تزریق ژل یک عمل زیبایی محسوب می شود و برای هزینه تزریق ژل نیز بیمه تعلق نمی گیرد. بنابراین افراد متقاضی برای تزریق فیلر باید از هزینه شخصی خود برای پرداخت هزینه فیلر صورت استفاده کنند.

داروهایی که متخصصان زیبایی برای مراقبت های بعد از تزریق ژل تجویز می کنند، مجاز و مورد تائید وزارت بهداشت هستند. برای تهیه این داروها به راحتی می توان از خدمات دفترچه های درمانی استفاده کرد.

5/5 (1 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

‫44 دیدگاه ها

 1. من میخوام برای مرخصی با شرکت صحبت کنم تا چند روز بعد از تزریق صورت ورم داره چند روز باید استراحت کنم؟

 2. من میخوام گونه و زیر چشمم تزریق انجام بدم ..

  برای زیر چشم تزریق ژل مناسب تره باچربی ؟ کدومو پیشنهاد میدین؟

 3. عرض ادب
  ایا برند نیوویا ایتالیا برای تزریق ژل اوکی هست از نظر شما؟ تایید می کنید و ایا کلینیک شما انجام میده ؟

   1. سلام و‌عرض احترام
    ببخشید من تزریق ژل انجام دادم یه قسمت لب بالا دچار گولگی پوستی شده یعنی ژل گوله نشده انگار پوست لبم افتاده یک بار آنزیم زدم به اون قسمت اما متاسفانه اصلاح نشد، آیا درمانی داره؟ ممنون میشم جواب بدین

 4. سلام من کارمندم نمیخوام با کبودی و ورم برم سرکار چند رو باید مرخصی بگیرم و چند سی سی نیازه تزریق بشه ؟

 5. سلام ممنون از اطلاعات مفیدی که برای ما گذاشتین سوالی دارم از خدمتتون امیدوارم پاسخ بدین. من شنیدم ژل تو لب جا به جا میشه و فرم بدی به خودش می گیره ؟ همچین چیزی امکان پذیره ؟ از فرم لب هام راضیم اما میخوام یکم حجیم تر دیده بشه

 6. یک سوال آیا کسی که در سال دو سه بار تبخال میزنه روی لبش اگه بخواد ژل تزریق کنه مشکلی پیش میاد ؟

 7. دکتر ما که میخوایم از شهرستان بیایم ،واقعااا برامون مقدور نمیشه که تند تند بیایم واسه ترمیم چی کار کنیم پس؟راهکاری هس؟

 8. خانم دكتر سلام بعد از تزريق لب تا چند وقت ورم داره؟ ايا بايد قبل از تزريق اسيكلوير خورد؟

  1. سلام دوست عزیز
   تزریق ژل لب ورم زیادی ندارد و نهایتا بعد از 2 الی 3 روز ورم کاملا از بین می رود.
   خیر نیازی نیست قرص خاصی مصرف کنید در صورت لزوم خود پزشک به شما اعلام خواهد کرد.

 9. خودم که نه ولی چندتا از نزدیکانم پیشتون تزریق ژل کردن و خیلی خیلی عالی بوده کارتون😍👏 ا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ