تزریق ژل

منظور از تزریق ژل دائمی چیست؟

چند سالی می­شود که استفاده از ژل‌ها برای پر کردن نواحی مختلف صورت (لب، گونه، چانه و…) و بدن سر و صدای زیادی به پا کرده است. در این بین زمزمه و ادعاهایی در مورد تزریق ژل‌ دائمی به صورت و بدن به گوش می‌رسد. بسیاری از طرفداران این مد با شنیدن این خبر سوال چالش برانگیزی برایشان به وجود آمده است! آیا تزریق ژل دائمی است ؟ با مجله زیبایی و تخصصی کلینیک پوست و مو رز همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

تزریق ژل نیز یک روش برای پرکردن چین و چروک و برجسته کردن لب ها و گونه ها می باشد. تزریق فیلر می تواند به صورت دائمی و موقتی باشد که به انتخاب خود افراد صورت می گیرد. بهتر است قبل از آن مزایا و معایب این دو روش را مقایسه کنید. تزریق ژل به صورت دائمی عوارض و خطرات زیادی به همراه دارد که ممکن است در بر گیرنده افراد باشد اما با این حال یکی از پرطرفدارترین روش های زیبایی برای رفع چین و چروک می باشد. با تزریق پرکننده های دائمی به بخش های مختلف صورت و بدن باعث می شود که افراد برای مدت طولانی از این زیبایی ایجاد شده بهره ببرند. تزریق فیلر دائمی به صورت و بدن در واقع باعث رفع چین و چروک و برجسته شدن لب ها و گونه های فرد برای 3 تا 4 سال می شود.

مشاوره رایگان و دریافت تخفیف نقدی تزریق ژل کلینیک رز

ویژگی ژل‌های رایج

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، پر کننده‌های صورت موادی مصنوعی یا طبیعی هستند که به داخل خطوط، چین و چروک‌ها و بافت‌های مختلف صورت و بدن تزریق می شوند. این تزریق چین و چروک‌ها را کاهش داده و لب‌ها، گونه‌ها و چانه را برجسته می‌کند. هدف از این کار حفظ و مراقبت از زیبایی می‌باشد. اما این ژل‌ها پس از مدتی به بافت‌های بدن جذب شده و کم کم از بین می‌روند. به همین دلیل نیاز به تکرار و شارژ ژل دارند. به همین دلیل گروهی به دنبال تزریق ژل دائمی گونه و در کل تزریق ژل دائمی صورت می گردند.

آیا ژل با ماندگاری بلند مدت واقعیت دارد؟

تا به امروز هیچ کمپانی در سراسر دنیا ادعایی مبتنی بر ساخت ژل‌های دائمی جهت تزریق به بدن انسان نکرده است. در این بین کمپانی های اروپایی و امریکایی اقدام به ساخت ژل‌هایی با عمری حداکثر 2 سال کرده‌اند که نسبت به سایر برندها، عمر مناسبی به حساب می آید. ژل‌هایی با برند Radiesse و Sculptra از جمله این موارد هستند. این مارک‌ها را به دلیل داشتن ماندگاری طولانی‌تر ژل دائمی می‌دانند. اما آیا می توان تزریق ژل دائمی به لب را امتحان کرد؟ آیا عوارضی در پی خواهد داشت؟

تزریق ژل یکی از روش های امروزه جهت رفع چین و چروک لب، صورت و اعضای بدن می باشد. تزریق فیلر در واقع جایگزین تزریق چربی می باشد. بسیاری از افراد بنا به دلایلی نمی توانند از تزریق چربی برای از بین بردن چین و چروک های خود استفاده کنند به همین دلیل تزریق فیلر انجام می دهند. تزریق ژل نیز به نوبه ی خود می تواند در زیبایی چندماهه افراد تاثیر گذار باشد. در تزریق فیلر ماده این ژل به نام هیالورونیک اسید می باشد که به نوعی در پوست افراد وجود دارد و این ژل ها هیچ خطری برای فرد ندارند.

تزریق ژل به 2 دسته تقسیم می شود:

1- تزریق ژل دائمی

2- تزریق ژل موقت

در هر دو این روش ها تزریق توسط متخصص تزریق فیلر از طریق سرنگ های نازکی صورت می گیرد که این ژل را به طور مسطح در قسمت های مورد نظر تزریق می کند، در واقع با استفاده از تزریق پرکننده به زیر پوست شما حجم می دهند و این حجم دهی توسط تزریق فیلر چین و چروک های شما را از بین می برد و این تزریق به سلیقه ی فرد بستگی دارد. ژل های موقت تا حدود 3 یا 4 ماه اثر دارند و بعد از 4 ماه حدود 30% از ژلی که از طریق تزریق فیلر به زیر پوست تزریق شده بود جذب بدن می شود.

تزریق پرکننده ها گاهی با توجه به خواسته ی فرد مراجعه کننده به صورت دائمی انجام می شود، تزریق پرکننده به صورت دائمی به این صورت است که افراد بعد از تزریق تا مدت های طولانی می توانند این ژل را زیر پوست خود داشته باشند؛ اما قابل ذکر است که این مواد در حدی سالم و بدون خطر نیست که شما بخواهید آن را سالیانه در زیر پوست خود حمل کنید. بهتر است بدانید تزریق چربی به زیر پوست کاملا سالم و بدون آلرژی است و فرد بعد از تزریق چربی هیچ حساسیتی به مواد نمی دهد در حالی که ژل های تزریقی ممکن است سازگار با تمامی افراد نباشند.

آیا ژل با ماندگاری بلند مدت واقعیت دارد؟

مواد سازنده ژل‌های دائمی و موقت چیست؟

غالبا مواد سازنده ژل‌ها ماده‌ای به نام هیالورونیک اسید است که برای بدن بی خطر می‌باشد. ژل‌های هیالورونیک اسیدی به دلیل نیمه دائم بودنشان خطر بسیار کمتری را برای بدن ایجاد می‌کنند. اما در مورد ژل‌هایی که ماندگاری طولانی‌تر دارند، نمی‌توان به راحتی از بی‌خطر بودنشان صحبت کرد. پیشنهاد می‌شود که اگر قصد تزریق ژل دائمی صورت را دارید، از ژل‌هایی استفاده کنید که نهایتا تا 2 سال ماندگاری داشته باشند. یا از گزینه جذابی مانند تزریق چربی استفاده کنید.

مطالب بیشتر: تزریق ژل به بینی

تزریق ژل‌های موقت یا دائمی؟ بهترین گزینه کدام است؟

خوب است بدانید که تزریق ژل‌ها به صورت دائمی (ماندگاری طولانی) و موقت (ماندگاری کوتاه) می‌باشند. پزشک متخصص، تزریق فیلر را با خواست شخص مراجعه کننده و تشخیص خود انتخاب می‌کند. ما در کلینیک تخصصی پوست و مو رز قبل از انجام تزریق ژل توسط متخصصین‌مان، با فرد مراجعه کننده یک جلسه مشاوره برگزار می‌نماییم تا انتظارات و ایده آل او را بسنجیم. همچنین مراجعه کننده می‌تواند تمامی سوال های خود را مخصوصا این که آیا تزریق ژل دائمی است از پزشک به راحتی بپرسد. یکی از مجرب‌ترین پزشک‌های فعال در زمینه مراقبت از زیبایی دکتر روحانی هستند که با افتخار در مجموعه ما مشغول ارائه خدمات زیبایی و مراقبتی هستند.

نوع و میزان تزریق ژل های دائمی

بهتر است بدانید که تزریق ژل ها به صورت دائمی و موقت می باشند. متخصص تزریق فیلر با خواست فرد و تشخیص خود نوع تزریق پر کننده را تشخیص می دهد و بهترین مورد را برای مراجعه کننده انتخاب می کند. همانطور که میدانید قبل از انجام تزریق ژل متخصص تزریق فیلر با فرد مراجعه کننده یک جلسه مشاوره برگزار می کند تا انتظار فرد را بسنجد تمامی سوال های خود را از فرد به راحتی بپرسد. در تزریق ژل به صورت و یا سایر نواحی بدن متخصص تزریق فیلر با توجه به محل مورد نظر برای فرد تزریق فیلر انجام می دهد. بهتر است بدانید میزان تزریق ژل و نوع آن با توجه به شرایط مختلف متفاوت است و در واقع یکسان نیست. میزان تزریق ژل به موارد زیر بستگی دارد:

 1.     انتظار فردی که می خواهد تزریق فیلر انجام دهد.
 2.     محل انجام تزریق ژل
 3.     درصد چین و چروک های فردی که تزریق فیلر انجام می دهد.
 4.     سن افراد
 5.     جنسیت افراد

تمامی این موارد به تنهایی می توانند در میزان تزریق ژل تاثیر بسزایی داشته باشند. بسیاری از خانم های جوان برای داشتن لب هایی برجسته تر به تزریق پرکننده ها روی می آورند در حالی که بسیاری از افراد برای پر کردن خطوط لبخند و چین و چروک دور دهان. افرادی که کهولت سن دارند به مراتب در صورت خود میزان چروک بیشتری دارند تا افرادی که از سن کمتری برخوردارند و میزان تزریق پر کننده در این 2 صورت کاملا متفاوت است. همچنین انتخاب نوع ژل نیز با توجه به تشخیص پزشک می باشد ولی مدت زمان ماندگاری ژل به خود افراد بستگی دارد که دائمی باشد یا موقت.

مواردی که بر ماندگاری ژل‌ها تاثیر مستقیم می‌گذارند

ژل‌ها چه دائمی باشند و چه موقتی، تحت تاثیر سبک زندگی، انتظارات فرد و نوع مراقبت افراد قرار خواهند گرفت. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم:

 1. انتظار فردی که می خواهد تزریق فیلر انجام دهد.
 2. محل انجام تزریق ژل
 3. درصد چین و چروک های فردی که تزریق فیلر انجام می دهد.
 4. سن افراد
 5. جنسیت افراد

تمامی این موارد به تنهایی می توانند در میزان ماندگاری ژل تاثیر بسزایی داشته باشند.

مزایا و معایب تزریق ژل های دائمی

بیشتر افراد بعد از مراجعه به مراکز تزریق فیلر برای رفع چین و چروک های خود، با شنیدن نام تزریق ژل دائمی به این فکر می افتند که این روش بسیار مناسب بوده است و در واقع تا پایان عمر آنها را زیبا نشان می دهد. این طرز فکر تا حدودی درست است چرا که فرد با تزریق ژل دائمی به صورت ویا اعضای بدن خود می تواند برای مدت طولانی از زیبایی به دست آمده لذت ببرد در حالی که در تزریق پرکننده های موقت فرد تا 4 ماه می تواند از این زیبایی لذت ببرد و بعد از آن پوست حاتی افتاده می گیرد و باید تزریق ژل صورت بگیرد. تزریق فیلر یکی از روش های زیبایی می باشد که افراد از آن بسیار استقبال می کنند اما بسیاری از همین افراد در انتخاب روش تزریق ژل به صورت دائمی کمی شک دارند. در این قسمت به مزایا و معایب تزریق پرکننده دائمی پرداخته می شود تا افراد قبل از انجام تزریق فیلر با آن به خوبی آشنا شوند.

مزایا تزریق ژل دائمی:

 1. ایجاد زاویه و فرم دهی در صورت تا مدت طولانی
 2. حفظ زیبایی صورت
 3. عدم نیاز به اختصاص زمان زیاد برای مراجعه به کلینیک‌ها جهت تکرار تزریق ژل
 4. جوان و کم سن و سال نشان دادن ظاهر
 5. عدم نیاز به ضرف هزینه هنگفت جهت شارژ ژل

هر چند بهتر است بدانید که منظور از زمان طولانی حداکثر تا 2 الی 4 سال می باشد و بعد از آن یا در صورت کم کم جذب می شوند ویا به صورت گلوله گلوله می شوند. این حالات نیز به جنس ژل تزریقی بستگی دارد

 

مطالب بیشتر: ورم بعد از تزریق ژل

 

معایب تزریق ژل‌های دائمی

بیشتر افراد بعد از مراجعه به مراکز و کلینیک‌های زیبایی، برای رفع چین و چروک‌های پوست خود، با شنیدن نام تزریق ژل دائمی صورت به این فکر می‌افتند که می‌توانند تا پایان عمرشان از زیبایی بهره مند باشند. این طرز فکر تا حدودی درست است. چرا که فرد با تزریق ژل دائمی صورت ویا اعضای بدن خود می تواند برای مدت طولانی از زیبایی به دست آمده لذت ببرد. در حالی که با تزریق ژل‌های موقت، فرد تا 4 ماه می‌تواند این زیبایی را همراه داشته باشد.  بعد از آن پوست حالتی افتاده به خود می‌گیرد و باید مجددا تزریق ژل صورت بگیرد. در این قسمت به مزایا و معایب تزریق پرکننده دائمی پرداخته می‌شود تا افراد قبل از انجام تزریق فیلر با آن به خوبی آشنا شوند.

 1. ممکن است بدن افراد به جنس ژلی که در تزریق ژل دائمی صورت و بدن استفاده می‌شود حساسیت نشان دهد. در این صورت علائم حساسیت برای مدت طولانی در بدن فرد باقی می‌ماند و به نوعی می‌تواند او را آزار دهد.
 2. ایجاد تورم و کبودی بعد از تزریق ژل دائمی گونه یا لب و صورت. هرچند که این موارد معمولا به سرعت رفع می‌شوند. اما در صورتی که کبودی و خون مردگی تا چند روز آینده کمتر نشد باید به پزشک متخصص مربوطه مراجعه کرد.
 3. در صورتی که تزریق فیلر در مرکز معتبر صورت نگیرد محل تزریق تا مدت های طولانی بدون دچار بدشکلی و کبودی خواهد بود.
 4. هزینه ی خارج کردن این ژل از بدن معمولا زیاد است.
 5. در موارد نادر که تزریق توسط فرد ناشی صورت گیرد، به بافت بدن آسیب می رسد.
 6. بی تجربگی پزشک یا اپراتور و یا غیر معتبر بودن مرکز می‌تواند باعث انسداد رگ شود.
 7. ایجاد عفونت های پنهان در صورت استفاده از ژل‌های نامناسب و یا تاریخ گذشته.
 8. مواد ژل‌ها ممکن استتقلبی باشند و قابلیت جذب سریع توسط بدن را نداشته باشند.

مجددا تاکید می‌کنیم که منظور از ماندگاری طولانی، حداکثر تا 2 الی 3 سال می باشد. بعد از آن فیلر تزریق شده کم کم جذب می شود ویا به صورت گلوله گلوله در می آید. این حالت به جنس ژل تزریقی نیز بسیار بستگی دارد و در مورد تمام ژل‌ها صادق نیست.

عوارض تزریق ژل دائمی صورت

همان طور که توضیح داده شد، چیزی به اسم ژل دائم و مادام العمر وجود ندارد. بیشترین ماندگاری تزریق ژل دائمی صورت تا به الان، حدود 2 الی 3 سال گزارش شده است. اما آیا ماندگاری یک ماده مصنوعی در بدن در طول این مدت بدون خطر است؟ مطمئنا خیر؛ اما به دلیل محدود بودن تحقیقات در مورد عوارض دقیق این مورد، نمی‌توان با قطعیت درباره عوارض جانبی در طولانی مدت نظری داد.

آیا می توان بعد از تزریق ژل های دائمی آن را حذف و برداشت کرد؟

همانطور که از اسم تزریق ژل دائمی پیداست، برای اینکه طولانی مدت زیر بافت‌های بدن بماند از موادی ساخته شده است که در بدن بسیار دیر جذب شود. تزریق ژل دائمی صورت و بدن بر خلاف تزریق فیلر موقت که سریعا جذب می شود و نیازی به حذف ندارد، برای خارج شدن از بدن به عمل جراحی سرپایی نیاز دارد. برای خارج کردن ژل‌های دائمی یا بی کیفیت از بدن، به متخصص ماهر و باتجربه نیاز است که به بافت های صورت و بدن در حین عمل آسیب نرساند. کلینیک زیبایی رز با اطمینان می‌تواند با کم‌ترین میزان ناراحتی تزریق ژل دائم صورت را توسط متخصصین کار بلد خود انجام دهد و یا بلعکس، ژل‌های بی کیفیت یا اکسپایر شده را با دقت بالا از نواحی مختلف بدن تخلیه نماید.

3.7/5 (3 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ