تزریق ژل

تزریق ژل در پلک و نتیجه آن چیست؟

یکی از کاربرد های رایج ژل امروزه تزریق ژل به پلک است. در واقع تزریق فیلر به پلک بر اساس دو سبک عملکرد مورد استفاده قرار میگیرد. در اولین مورد تزریق پر کننده به پلک به علت این است که فرد می خواهد زیبا تر به نظر برسد و زیبایی مد نظر مراجعه کننده می باشد.

در رابطه با مورد دوم علت تزریق فیلر به پلک این موضوع است که فرد دارای اختلالی از نظر پلک های خود می باشد و به واسطه تزریق ژل به پلک این مشکل حل خواهد شد. در ادامه به بررسی تزریق فیلر به پلک به صورت مفصل تر خواهیم پرداخت.

اگر شما هم یکی از افرادی هستید که می خواهید برای افزایش زیبایی خود تزریق فیلر به پلک را انجام دهید می توانید هر آنچه که نیاز است تا در رابطه با تزریق پر کننده به پلک بدانید در این مقاله مطالعه نموده و در نهایت تصمیم نهایی خود را در رابطه با تزریق ژل به پلک بگیرید.

تزریق ژل در پلک و نتیجه آن چیست؟

حتما می‌دانید که چشم‌ها از جمله مهمترین قسمت‌ها در صورت هستند که نقش مهمی در جذابیت و زیبایی فرد دارند. گاها بنا به علل متعددی چون ژنتیک یا افزایش سن پلک دچار افتادگی می‌شود و یا چین و چروک‌هایی روی آن ظاهر می‌شود که تاثیر منفی در زیبایی افراد می‌گذارد. خوشبختانه امروزه با استفاده از تکنیک‌های کم‌خطر و کم تهاجمی چون تزریق ژل به پلک می‌توان این مشکلات را برطرف نموده و در شادابی چهره فرد موثر واقع شد.

در این مطلب قصد داریم به موضوع تزریق ژل به پلک پرداخته و تمامی موارد مربوط به این تکنیک زیبایی مهم را برای شما عنوان کنیم پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

دلایل بروز افتادگی پلک و یا بروز چین و چروک در این ناحیه چیست؟

با افزایش سن، بافت‌های پلک ممکن است دستخوش تغییرات مورفولوژیکی چشمگیر شوند که شامل الاستولیز و بازآرایی کلاژن می‌شود و این اتفاق منجر به تشکیل پوست اضافی در پلک می‌شود – وضعیتی که به عنوان درماتوکالازیس نیز شناخته می‌شود.

از طرفی گاها مشاهده می‌شود که پلک بالایی افراد روی چشم افتاده و حالت افتادگی پلک و یا پتوز را در این افراد ایجاد کرده است که معمولا ناشی از افزایش سن، وجود برخی بیماری‌ها چون دیستروفی عضلانی و میاستنی گراویس، ژنتیک، وارد شدن آسیب‌های فیزیکی، سکته و … است.

گاهی اوقات نیز مشاهده می‌شود که ناحیه پشت پلک بنا به دلایلی چون قرارگیری بیش از حد در معرض آفتاب، مصرف سیگار، افزایش سن، یا در اثر انجام عمل بلفاروپلاستی کاهش یافته و حالت تو رفتگی پیدا کند.

درماتوکالاز پلک فوقانی، پتوز یا هر نوع مشکل در ظاهر پلک ممکن است منجر به مسائل زیبایی شناختی، عملکردی و روانی شود و باید توسط جراحانی با تخصص خاص بررسی شود. امروزه مداخلات جراحی و غیرجراحی برای بیمارانی که از این مشکلات مربوط به پلک شکایت دارند در دسترس است. این مداخلات پزشکی شامل افزایش حجم پلک با پرکننده‌های اسید هیالورونیک (HA) یا به عبارتی تزریق ژل به پلک است.

استفاده از این تکنیک زیبایی نه تنها منجر به بهبود مشکلات مربوط پلک و تصحیح گودی پلک مرتبط با افزایش سن می‌‌گردد، بلکه برای کاهش حجم بعد از بلفاروپلاستی نیز مفید است. با این حال، همانند اکثر اعمال زیبایی غیرتهاجمی اثر  تزریق ژل به پلک نیز موقتی است و اگر به درستی انجام نشود، ممکن است عوارضی ایجاد شود و وضعیت را بدتر کند.

پس با توجه به نکات ذکر شده انتخاب یک کلینیک زیبایی معتبر و نیز پزشک متخصصی که علاوه بر داشتن گواهی علمی معتبر از مهارت و تجربه کافی در این زمینه برخوردار باشد الزامیست تا بدین طریق بتوانید میزان عوارض جانبی را به حداقل برسانید.

آیا امکان تزریق ژل به پلک وجود دارد؟

پاسخ به این سوال مثبت است. امروزه استفاده از تزریق ژل به پلک و سایر اجزای صورت به یکی از کاربردی‌ترین، پرمصرف‌ترین و البته محبوب‌ترین روش‌ها تبدیل شده است چرا که هم از نظر هزینه نسبت به سایر متدها مقرون‌به‌صرفه‌تر است و هم از عوارض جانبی و دوره نقاهت بسیار پایین‌تری نسبت به روش‌های تهاجمی برطرف کردن مشکلات پلک برخوردار است.

معمولا مشکلات پلک که با افزایش سن بروز می‌کنند مربوط به کاهش پروتئین‌های مهم پوست از جمله الاستین و کلاژن و یا کاهش میزان چربی صورت و به ویژه روی پلک است که منجر به بروز چین و چروک در این ناحیه گشته و چهره عبوس و خسته و البته مسن به فرد می‌دهد.

یکی از در دسترس‌ترین روش‌ها برای حل این مشکلات ظاهری استفاده از تزریق ژل به پلک است که جای خالی چربی‌های آب شده زیر پوست را پر کرده و علاوه بر بهبود وضعیت ظاهری افراد از نظر عملکردی نیز کمک شایانی در بهبود عملکرد بسته شدن چشم خواهد کرد، پس حتما متوجه شدید که تزریق ژل به پلک هم جنبه‌ی درمانی دارد و هم جنبه زیبایی.

تزریق ژل به پلک به منظور برطرف کردن معایب زیر چشم

یکی از اهداف تزریق ژل به پلک برطرف کردن معایب زیر پلک از جمله گودی، تیرگی و سیاهی حلقه چشم است. این عارضه نه فقط در سنین پیری که در افراد کم سن و سال نیز بنا به دلایل متعددی چون افزایش سن، استعمال مواد مخدر، کم‌خوابی، بیماری و … بروز کرده و از نظر ظاهری یک حالت رنگ پریدگی، خستگی و البته مسن به چهره فرد می‌بخشد.

از اینرو بسیاری از افراد در پی راهی هستند که بتوانند از شر این مشکلات در چشم خلاص شوند. خوشبختانه امروزه با تزریق ژل به پلک می‌توان بسیاری از مشکلات پلک پایین چون سیاهی، گودی و چین و چروک زیر پلک را بهبود بخشیده و ظاهری شاداب و جوان به افراد بخشید.

چگونگی انجام تزریق ژل به پلک

برای تزریق ژل به پلک ابتدا بایستی میزان حجم مورد نیاز برای تزریق توسط پزشک تعیین شود، این میزان ممکن است از فردی به فرد دیگر متغیر باشد. سپس بی‌حسی موضعی در محل پلک و نواحی اطراف چشم اعمال گشته و عمل تزریق توسط پزشک با تجربه و مهارت بالا انجام می‌گیرد.

نکات مراقبتی پس از تزریق ژل به پلک

رعایت نکات مراقبتی و دستورالعمل‌های ذکر شده از سوی پزشک پس از تزریق ژل به پلک یکی از رازهای افزایش ماندگاری، کاهش دوران نقاهت و نیز به حداقل رساندن عوارض جانبی این تکنیک زیبایی است. از جمله نکات مراقبتی بعد از تزریق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بلافاصله پس از تزریق ژل به پلک از خوابیدن به صورت دمر خودداری کنید.
 • به هیچ وجه ورزش‌های سنگین و پرتحرک را بلافاصله پس از تزریق انجام ندهید.
 • تا حداقل 24 پس از تزریق ژل به پلک از فشاردادن یا مالش دادن محل تزریق بنا به هردلیلی چون آرایش کردن و … خودداری کنید.
 • استفاده از کمپرس یخ در روز اول پس از تزریق به شدت توصیه می‌شود چرا که در کاهش میزان کبودی تاثیر خوبی خواهد داشت. دقت کنید که از قرار دادن یخ به طور مستقیم روی پلک بپرهیزید.
 • در صورتی که پزشک شما به منظور کاهش درد و یا پیشگیری از بروز عفونت داروهایی را برای شما تجویز کرده است حتما آنها را به موقع مصرف کنید.
 • از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و سیگار در چند روز ابتدایی پس از تزریق ژل به پلک تا جای ممکن پرهیز نمایید.
 • تا چند روز اول پس از تزریق از قرارگیری در معرض تابش مستقیم آفتاب بپرهیزید.

تزریق ژل به پلک چه عوارض و خطراتی ممکن است داشته باشد؟

همانند سایر اعمال زیبایی که انجام می‌شود تزریق ژل به پلک بالا و یا پایین نیز دارای برخی عوارض جانبی است که البته شدت بروز این عوارض جانبی به عوامل متعددی بستگی  دارد. از جمله این عوامل و معیارها می‌توان به تبحر و دقت پزشک انتخابی اشاره کرد چرا که  نحوه درست تزریق ژل برای افتادگی پلک و یا هر نوع مشکل مربوط به پلک به مهارت پزشک بستگی دارد.

نوع ژل مورد استفاده برای تزریق ژل به پلک و کیفیت آن نیز بسیار مهم است و در صورت انتخاب یک مارک نامعتبر و یا تزریق غیر استاندارد در حجم‌های زیاد ممکن است احتمال بروز عوارض جانبی افزایش یابد.

از جمله عوارض تزریق ژل به پلک چشم می‌توان به گلوله گلوله شدن ژل زیر پوست اشاره کرد که در این شرایط تخلیه ژل‌های گلوله شده زیر پوست کار بسیار دشواری خواهد بود. در صورت عدم تخلیه به موقع ژل تزریق شده ممکن است عفونت رخ داده و بینایی فرد را مورد تهدید قرار دهد. حتی در صورت تزریق اشتباه به عروق و یا ضربه به اعصاب چشمی ممکن است خطرات جبران‌ناپذیری به جا بماند.

برخی دیگر از عوارض تزریق ژل به پلک عبارتند از التهاب در ناحیه پلک‌ها، قرمزی و کبودی در ناحیه تزریق شده که معمولا بعد از 24 الی 48 ساعت پس از تزریق ژل از بین خواهند رفت.

پس با انتخاب یک کلینیک تخصصی در زمینه پوست و مو و زیبایی مانند کلینیک زیبایی رز با بهره‌گیری از پزشکان مجرب و استفاده از به‌روزترین تجهیزات و متدها، احتمال بروز عوارض پس از عمل زیبایی تزریق ژل را تا حد امکان کاهش داده و نتایج بهتری را از عمل زیبایی تزریق ژل به پلک به دست  آورد.

ماندگاری تزریق ژل به پلک چقدر است؟

ماندگاری تزریق ژل به پلک به عوامل متعددی از جمله متابولیسم بدن فرد، نوع ژل تزریقی، حجم ماده تزریق شده، سن فرد، تبحر پزشک و نیز مراقبت‌هایی که از سوی فرد انجام می‌گیرد بستگی دارد و می تواند بین سه ماه تا 6 ماه دوام داشته باشد.

بهتر است به هنگام انجام تزریق فیلر یا ژل از پزشک خود درخواست نمایید تا یک شناسنامه‌ای که شامل نام ماده تزریقی، محل و نیز زمان دقیق تزریق در آن قید شده باشد را به شما بدهد تا در صورت نیاز و اگر بنا به هردلیل از تزریق ژل خود راضی نباشید با آنزیم‌های حل کننده هر کدام از مواد تزریق شده اقدام به حل و تجزیه ماده نموده و اثر ژل را از بین ببرند.

به عنوان مثال هیالورونیک اسید یکی از فیلرهایی است که اولا به دلیل تولید این ترکیب در بدن در صورت تزریق، بدن به آن واکنش آلرژیک نشان نمی‌دهد ثانیا با دسترس بودن آنزیم هیالورونیداز به راحتی می‌توان با تزریق در محل تزریق ژل به پلک آن را حل کرد.

کلینیک پوست و مو و زیبایی رز با داشتن تمامی مجوزهای لازم از وزارت بهداشت مکانی امن و ایمن برای مراجعه کنندگان به این کلینیک تدارک دیده تا بتوانند تمامی خدمات زیبایی خود را با اطمینان کامل و اعتماد به این مجموعه بزرگ و سرافراز دریافت کنند. ما در کلینیک رز مفتخریم که دارای پزشکان و کادر پزشکی مجربی هستیم که تمامی دور‌ه‌های لازم برای انجام خدمات زیبایی را به طور تمام و کمال گذرانده و آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشند.

همچنین شما عزیزان برای اطلاع دقیق از قیمت تزریق ژل به پلک خود می‌توانید با کلینیک تخصص پوست و مو رز و مشاورین کلینیک از طریق شماره تماس 02144067005 در ارتباط باشید و یا با استفاده از سیستم چت آنلاین سایت ما به صورت 24 ساعته پاسخ سوالات خود را در هر زمینه پزشکی و زیبایی دریافت کنید.

تزریق فیلر به پلک در چه مواردی قابل استفاده است؟

تزریق ژل به پلک کاربرد های بسیاری دارد و در موارد متنوعی مورد استفاده قرار میگیرد. اینکه شما به چه منظور بخواهد تزریق فیلر به پلک را انجام دهید کاملا بستگی به هدف شما و نظر پزشک معالج شما دارد. در این قسمت رایج ترین مواردی که به خاطر آن ها تزریق فیلر به پلک انجام می شود را مورد بررسی قرار داده ایم:

 1. بزرگتر نشان دادن چشم
 2. افزودن حجم به چشمان
 3. پرکننده پلک
 4. از بین بردن سیاهی دور چشم
 5. افزایش شادابی
 6. ایجاد تقارن میان دو چشم
 7. از بین بردن چین و چروک
 8. جوان تر به نظر رسیدن
 9. کمک کردن به افرادی که در هنگام خواب با بستن چشم ها مشکل دارند
 10. جوان سازی چشم ها
 11. از بین بردن افتادگی پلک

تزریق فیلر به پلک در چه مواردی قابل استفاده است؟

تزریق ژل به پلک چگونه انجام می شود؟

معمولا از ژل های مخصوصی برای تزریق فیلر به پلک استفاده می شود. ژل پلی ساکارید مصنوعی از جمله معروف ترین ژل مورد استفاده در تزریق فیلر به پلک است.

در واقع در تزریق ژل به پلک به ناحیه ای که مد نظر بیمار بوده و پزشک انجام تزریق را تایید نموده است، ژل در میزان مشخصی که با توجه به نظر پزشک تعیین خواهد شد تزریق می شود. معمولا اندازه ژل تزریقی متفاوت بوده و بر اساس صلاحدید پزشک و درخواست بیمار تعیین می شود.

ماندگاری تزریق پر کننده معمولا تا 9 ماه خواهد بود و پس از این زمان دوباره باید تزریق ژل انجام پذیرد. یکی دیگر از ژل های پرکننده در تزریق فیلر، پر کننده اسید هیالورونیک است.

در واقع در نوع دومی که ذکر کردیم عوارض و خطرات ناشی از ژل به مراتب کمتر خواهد بود و به راحتی می توان از تزریق پر کننده در پلک به منظور جوان سازی بدون هیچ نگرانی در رابطه با عوارض ناشی از آن استفاده نمود.

میزان تزریق ژل به پلک

میزان تزریق فیلر به پلک کاملا بستگی به شما و نوع درخواست شما و در نهایت تشخیص پزشک در رابطه با تزریق ژل به پلک دارد. در نهایت پس از آنکه شما برای پزشک خود به صورت کامل توضیح دادید که هدف شما از تزریق ژل به پلک چه چیزی است، پزشک شما با توجه به نوع پوست شما، ناحیه انتخابی، عارضه پیش آمده و سوابقی که شما در اختیار او قرار می دهید تصمیم میگیرد که چه میزان تزریق پر کننده به پلک شما مناسب خواهد بود.

کاربردهای تزریق ژل به پلک
 1. بزرگتر و زیباتر شدن چشم
 2. پرکننده پلک
 3. درمان سیاهی دور چشم
 4. افزایش شادابی چهره
 5. ایجاد تقارن میان چشم‌ها
 6. از بین بردن چین و چروک
 7. از بین بردن افتادگی پلک
ماندگاری تزریق ژل به پلک این تکنیک اثر موقتی داشته و تقریبا در مدت 9 ماه، عمده نتیجه تزریق از بین می‌رود.
عوارض تزریق ژل به پلک
 1. حساسیت پوستی پوستی
 2. مشکل در بینایی
 3. کبودی در ناحیه
 4. تورم و کبودی
افراد ممنوعه برای تزریق ژل به پلک
 1. افراد با چربی بیش از حد در پلک
 2. نوجوانان در سن بلوغ
 3. افراد با حساسیت پوستی
 4. افراد با حساسیت چشمی
 5. افراد مبتلا به بیماری خود ایمنی
 6. افراد با مشکلات قلبی و عروقی

خطرات ناشی از تزریق ژل به پلک

توجه داشته باشید زمانی که تصمیم به تزریق فیلر به پلک میگیرید باید به کلینیک معتبر و پزشکی حاذق مراجعه نمایید. در صورتی که تمامی نکات ذکر شده توسط پزشک را رعایت بنمایید هیچ مشکلی در رابطه با تزریق پر کننده برای شما ایجاد نخواهد شد. علاوه بر این تزریق ژل به پلک یکی از کم خطر ترین انواع جوان سازی پوست به شمار می رود.

خطرات زیر از جمله خطراتی هستند که ممکن است در شرایط خاصی در رابطه با تزریق فیلر به پلک ایجاد شود:

 1. بحران و مشکل پوستی
 2. مشکل در بینایی
 3. کبودی در ناحیه
 4. تورم در ناحیه
 5. در موارد غیر اصولی از دست دادن بیماری

توجه داشته باشید که تزریق فیلر به پلک باید توسط پزشک متخصص و در کلینیک های زیبایی که به صورت تخصصی تزریق ژل را انجام می دهند، انجام شود. انتخاب نادرست در رابطه با کلینیک سبب عوارض جبران نشدنی خواهد شد که در آینده نزدیک نه تنها شما زیباتر نمی شوید بلکه باید به جهت درمان عارضه ایجاد شده به دنبال راه حل و پزشک متخصصی باشد. به همین دلیل سعی کنید تا بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای انجام تزریق پر کننده به پلک انتخاب نمایید.

چه افرادی نباید تزریق ژل به پلک را انجام بدهند؟

برخی از افراد به دلیل اینکه دارای شرایط خاصی هستند نباید تزریق ژل را انجام دهند. البته برخی از افراد که نسبت به تزریق پر کننده به پلک دارای مشکل هستند می توانند تحت نظر پزشک و با رعایت نکات خاصی تزریق ژل به پلک را به انجام برسانند.

 1. افرادی که دارای چربی بیش از حد در پلک خود هستند
 2. سن فرد تزریق کننده ترجیحا بیش از 20 سال باشد
 3. افرادی که حساسیت پوستی دارند
 4. افرادی که دارای حساسیت چشمی هستند
 5. افرادی که دارای بیماری خود ایمنی هستند
 6. افرادی که دارای مشکلات قلبی و عروقی هستند
 7. افراد که دارای مشکل انعقاد خود هستند

مراقبت های پس از انجام تزریق فیلر به پلک

همانطور که می دانید برای آنکه عوارض ناشی از تزریق ژل به حداقل میزان خود برسند باید مراقبت هایی که پزشک معالج شما پس از تزریق ژل از شما درخواست دارد را به خوبی انجام دهید و تلاش کنید تا به جهت عدم رعایت موارد لازم دچار مشکل نشوید. موارد زیر بخشی از مواردی هستند که پس از انجام تزریق ژل به پلک باید انجام شوند:

 1. پس از تزریق فیلر تا جای ممکن مراقب نحوه خوابیدن خود باشید و تحت هیچ شرایطی تا زمانی که دوره نقاهت شما سپری شود بر روی صورت خود نخوابید.
 2. اگر که شما ورزشکار حرفه ای هستید تا زمانی که دوره نقاهت خود را پس از تزریق فیلر پشت سر بگذارید نباید به هیچ وجه ورزش های سنگین و پر تحرک را انجام دهید.
 3. به هیچ وجه مکانی که تزریق فیلر در آن انجام شده است دست کاری نکنید و اجازه بدهید تا در مدت زمان مشخص اگر کبودی برای شما ایجاد شده است از بین برود.
 4. سعی کنید به جهت کاهش کبودی ایجاد شده توسط تزریق پر کننده از کیسه یخ استفاده نمایید.
 5. اگر که پزشک معالج شما به جهت مراقبت پس از تزریق ژل به پلک دارویی تجویز کرده است به موقع دارو را مصرف نمایید.
 6. از مصرف نوشیدنی های الکلی در چند روز ابتدایی پس از تزریق فیلر تا جای ممکن پرهیز نمایید.
 7. تا جای ممکن از داروهایی که سبب انعقاد خون شما می شوند پس از تزریق فیلر خودداری نمایید.
 8. اگر که تزریق پر کننده به پلک در فصل تابستان انجام شده است تا جای ممکن سعی کنید در چند روز اولیه در آفتاب و گرما نمانید.
 9. به هیچ وجه پس از تزریق ژل ناحیه ای که Filler injection انجام شده است نخارانید و دست نزنید.
2/5 (1 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره رایگان واتساپ