کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز

 • Info@roz-clinic.com
 • 02144067005
تزریق چربی چه کاربرد هایی دارد

تزریق چربی چه کاربرد هایی دارد ؟

یکی از مهمترین دلیل هایی که پیری پوست را برای انسان به همراه دارد، کاهش حجم صورت و سایر بافت های بدن است. استفاده از تزریق چربی می توانید کمک شایانی برای از بین بردن این نشانه های پیری در چهره نماید. زمانی که سن انسان ها بالا می رود، بالشتک های چربی در قسمت های مختلفی از بدن انسان، از بین می روند.

همین مسئله منجر می شود تا ظاهر و اندام انسان ها دچار چین و چروک های زیادی شود. روش های بسیار زیادی برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد، که با استفاده از ان ها می توان چربی های از دست رفته صورت و بدن را باز گرداند. یکی از بهترین این روشها، انتقال چربی است.

این روش درمانی برای حجم دهی پوست، در سالهای اخیر بسیار طرفدار یافته و به محبوبیت رسیده است. ما قصد داریم در این مقاله به بررسی مزایا و معایب استفاده از تزریق چربی اشاره نماییم. کسب اطلاعات در این زمینه می تواند برای کسانی که به دنبال جوانسازی پوست خود هستند، لازم و ضروری باشد.

به نکات زیر دقت کنید:

 1. باید گفت تزریق چربی در اصل نوعی تزریق کم تهاجمی به شمار می رود. این عمل از تزریق ژل تهاجمی تر بوده و از دیگر روش های تزریقی کم تهاجمی تر می باشد. دوام آن بیشتر از تزریق ژل بوده و خونریزی و ایجاد اسکار در بر ندارد.
 2. در سال 1397 بیش از 79 درصد مردم ایران انتقال چربی انجام دادند. که می توانیم بگوییم 90 درصد آنها از این تزریق راضی بودند.
 3. تقریبا 1 هفته زمان برای بهبود روش تزریقی چربی لازم است، و پس از دو هفته تمامی عوارض و ناراحتی های این تزریق از بین می رود.

 

تزریق چربی چگونه انجام می شود ؟

این روش جوانسازی پوست، از چربی به عنوان یک فیلر استفاده شده، و فیلر ها به ورود به لایه های پوست منجر به حجم دهی و جوانسازی پوست می گردند. فیلر ها یا حجم دهنده های پوستی در ایران، به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در ایران بیشتر افراد تزریق چربی را تزریق ژل می شناسند.

 

تزریق چربی چگونه انجام میشود

 

اما باید بیان نماییم که ژل ها تنها یک نمونه از فیلر هایی هستند که در تزریق های چربی مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا در این نوع تزریق، از چربی های بدن شخص مورد نظر استفاده می شود. از این رو هم بافت های بدن به انتقال چربی واکنش نشان نمی دهند، هم ماندگاری بیشتری در بدن خواهد داشت.

اگر در این روش تزریقی اصول و نکات ایمنی به درستی رعایت شود، هیچ عوارض و خطراتی را نیز به همراه نخواهد داشت.

 

بهترین زمان مناسب برای تزریق چربی

 1. زمانی که بخواهید جوانسازی پوست شما ماندگاری بیشتری نسبت به ژل های موقت و فیلر ها داشته باشد.
 2. در زمان برطرف کردن کانتور سینه و عدم تناسب انحنای سینه. از روش تزریق چربی برای ایمپلنت پستانی استفاده می شود.
 3. در صورت کاهش حجم و فرو رفتگی بخش هایی از صورت.
 4. بهبود بخشیدن به کانتور بدن و انحناهای سطحی صورت، مثل جای زخم هایی که بر روی صورت و دستان مانده است.

 

مزیت ها و معایب چربی تزریق شده

باید خاطر نشان نماییم که مزایای تزریق چربی به مراتب لیستی بلند تر از معایب این روش تزریقی دارد. اما ما برای شما تنها به سه مورد از مزایا و معایب این روش حجم دهی اشاره می کنیم.

مزایای تزریق چربی

 1. ماندگاری، ایمنی و طبیعی بودن این روش تزریقی.
 2. روشی کم تهاجمی و موثر برای حجم دهی و جوانسازی پوست.
 3. استفاده از چربی های بدن خود فرد در انتقال چربی و کاهش یافتن آلرژی و حساسیت به ماده های خارجی.

معایب تزریق چربی

 1. هزینه های بالای استفاده از انتقال چربی نسبت به تزریق ژل، به دلیل ماندگاری بیشتر آن.
 2. صرف زمان بیشتر برای تزریق، به جهت استخراج و آماده سازی چربی بدن برای تزریق در نقاط مورد نظر.
 3. نیاز به چندین جلسه درمانی، جهت انتقال چربی به باسن و سینه ها.

 

چه کسانی کاندید مناسبی برای تزریق چربی می باشند ؟

بیشتر افرادی که به دنبال روش های تزریقی برای جوانسازی پوست می روند، قصد دارند بخش هایی از بدن خود را که دچار کمبود حجمی شده اند را پر کنند. رایج ترین محل های مورد نیاز برای انتقال چربی افتادگی های پوستی، صورت، لب ها، حجم دهی باسن و سینه می باشند. برای این کار باید حتما بدن شما دارای چربی کافی باشد، تا بتوانید برای تزریق از آنها استفاده نمایید.

 

افرادی که کاندید مناسبی برای تزریق چربی می باشند

 1. دارای سلامت عمومی خوبی باشند.
 2. از بیماریهای سیستمی گردش خون رنج نبرند.
 3. روحیه ای مثبت داشته و واقع گرا باشند.

 

از جمله کاربردها و موارد استفاده از چربی برای تزریق

 

از جمله کاربردها و موارد استفاده از چربی برای تزریق

تزریق چربی در سینه

یکی از روش هایی که برای حجم دهی با استفاده از چربی استفاده می شود، تزریق در پستان ها است. این نکته را به خاطر داشته باشید برای تزریق در سینه ها، پستان های شما باید بافت پوستی و شکلی مناسب و مطلوبی داشته باشند. از پستان های شما افتادگی بسیار زیادی دارند، یا به دنبال این هستید که حجم زیادی به سینه های خود دهید، بهتر است از روش تزریق چربی استفاده نکنید.

افرادی که قبلا روش ایمپلنت پستان را انجام داده اند، و قصد دارند شکل و حجم پستان های خود را تغییر دهند، می توانند از روش تزریق چربی استفاده کنند. چون معمولا در برخی موارد پس از ایمپلنت سینه ها، شکل ظاهری آنها دچار تغییراتی می شود.

در این حالت استفاده از چربی برای از بین بردن نقایص، می تواند تاثیر بسیاری داشته باشد. اگر به دلیل سرطان پستان، سینه های از حالت اولیه خود خارج شده باشند، انتقال چربی روشی عالی برای برطرف کردن این مشکل خواهد بود.

به راحتی می توان با تزریق چربی اقدام به بازسازی پستان های از بین رفته نمود. معمولا این روش به 2 تا 4 جلسه درمانی احتیاج دارد.

 

تزریق چربی به صورت فرد

برخی از افراد به دنبال این هستند که چین و چروک صورت خود را به راحتی از بین ببرند. مثلا خط اخم، خط خنده، خطوطی که در اطراف چشم ایجاد می شود، یا خطوط پیشانی و.. . از این رو برای این دسته از افراد تزریق چربی مناسب ترین روش به شمار می رود.

برای این کار از چربی های شکم، ران و دیگر بخش های بدن استفاده می شود. پس از این که چربی های استخراج شده اماده سازی شد، در محل های مورد نظر تزریق صورت می گیرد. بیشتر این فرورفتگی ها و چین و چروک، در اثر بالا رفتن سن ایجاد می شود.

از انتقال چربی برای افزایش حجم دهی به لب ها، برطرف کردن عقب رفتگی چانه، کانتور خط فک و.. نیز استفاده می شود.

 

جوانسازی پوست دست ها

با استفاده از تزریق چربی می توان اقدام به افزایش حجم و پوشاندن عروق سطحی و تاندون ها نمود که معمولا در سنین بالا بر روی دست ایجاد می شوند.

 

بزرگ کردن و افزایش حجم باسن

بسیاری از افراد به دنبال این مسئله هستند که تناسب اندام داشته باشند. از این رو برای منحنی کردن باسن خود، اقدام به انتقال چربی می کنند. که به ان لیفت باسن برزیلی می گویند. این روش تزریق باسن نیازی به ایمپلنت ندارد و حجم باسن را افزایش می دهد. برای حجم دهی باسن هم باید از چربی های نواحی مجاور بدن استفاده نمود.

 

مراحل تزریق چربی به نقاط مختلف بدن

 

مراحل انتقال چربی به نواحی مختلف بدن

باید بگوییم مراحل تزریق به سه دسته تقسیم می شود. 1) استخراج چربی، 2) انتقال و خالص سازی ، 3) جایگذاری چربی در محل

1) استخراج چربی از قسمت هایی از بدن 

اولین مرحله برای آغاز تزریق، استخراج چربی از بدن به کمک لیپوساکشن است. این چربی پس از استخراج استریل شده و پس از خالص شدن، با استفاده از سرنگ های مخصوص در محل های مناسب تزریق می شوند.

پیش از اقدام به تزریق چربی ابتدا باید محل مورد نظر برای استخراج چربی مشخص شود. پس از بی حس کردن محل مورد نظر، با برشی کوچک از طریق دستگاه لیپوساکشن چربی مورد استفاده استخراج می شود.

2) انتقال چربی و خالص سازی آن 

در این روش پس از استخراج چربی، آن را در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده، و اقدام به جداسازی ناخالصی ها از چربی می نمایند. چربی اماده شده و خالص را از طریق سرنگ های مخصوص، در محل مورد نظر تزریق می کنند.

3) جایگذاری چربی در محل مورد نظر

در این مرحله باید محل تزریق آماده سازی شده باشد. جراح در این مرحله می تواند از روش ها و تکنیک های متعددی استفاده نماید. اصولا چندین مرتبه سرنگ در محل وارد شده و خارج می شود. تا تزریق چربی در چندین مرحله انجام شود.

هر بار تزریق منجر می شود تا خطی از چربی در لایه های زیر پوست نفوذ کند. از این رو زمانی که مراحل متعدد باشد، شبکه ای از این خطوط در لایه های مورد نظر استفاده می شود.

اصولا برای تزریق چربی چندین مرحله در نظر گرفته می شود، تا به حجم دلخواه رسید. در برخی موارد هم جراح، پس از تزریق محل مورد نظر را ماساژ می دهد. تا چربی های تزریق شده در محل مناسب خود قرار گیرند. برخی دیگر هم محل را ماساژ نمی دهند و از روش های دیگری استفاده می کنند.

نمی توانیم بگوییم روش کدام جراح نسبت به دیگری بهتر یا بدتر است. چون تمامی این روش ها مثل هم هستند. حتی ممکن است برخی از جراحان پس از انتقال چربی محل را پانسمان کنند.

 

آیا اسکار یا جای زخم بعد از تزریق چربی باقی می ماند ؟

تزریق چربی به هیچ عنوان منجر به زخم شدن محل نمی شود. تنها در زمان استخراج چربی از بدن، برش کوچکی ایجاد می شد که ممکن است اسکار شود.

 1. اسکار های ایجاد شده با لیپوساکشن، به دو صورت قابل مشاهده است. یکی از طریق تغییر رنگ پوست، و دیگری اسکار حقیقی. تغییر رنگ اگر روشن شد( هیپو پیگمنتیشن) و اگر تیره شد( هایپر پیگمنتیشن) نامیده می شود.
 2. این که تا چه حد محل استخراج اسکار شود، بسته به تجربه و مهارت جراح متفاوت است. برخی از افراد خود مستعد زخم های کلوئیدی می باشند.
 3. بیشتر اسکارهای تزریق چربی ناشی از لیپوساکشن بوده و به مرور زمان از بین خواهند رفت.
 4. برشی که برای استخراج چربی ایجاد می شود، بسیار کوچک است. از این رو قابل مشاهده نیست. اما در برخی از موارد هم نمی توان محل برش را پنهان نمود.
 5. برای لیپوساکشن اصولا از میله های فلزی به نام کانولا استفاده می شود. این میله ها هر چقدر ضخیم تر باشند، مسلما نیاز به برش بیشتری بر بدن دارند. اگر این میله ها نازاک باشند، مسلما مجل برش نیز چندان عمیق نبوده و قابل مشاهده نخواهد بود. دستگاههای قدیمی استخراج چربی اصولا از میله های ضخیم و بزرگ استفاده می کنند.

 

عوارض چربی های تزریقی و خطرات آن

تزریق چربی از جمله کم عارضه ترین و کم خطر ترین روش های حجم دهی به شمار می رود. از این رو عوارض کمی می توانیم برای آن بیان نماییم. تنها عوارض این روش جوانسازی پوست، کبودی و  ورم است که بعد از 2 هفته خود به خود برطرف می شود.

زمانی که شما برای انتقال چربی اقدام می نماید، تمامی عوارض آن در جلسات مشاوره برای شما بیان می شود. برخی از عوارض بستگی به وضعیت جسمانی شما دارد و برخی دیگر در تمامی روشهای تزریق مشترک هستند.

ما لیستی از عوارض روش های تزریق کم تهاجمی را برای شما بیان می نماییم. تا بدانید تزریق چربی از جمله کم خطر ترین و بهترین روش های جوانسازی می باشد.

 1. اسکار
 2. عفونت
 3. حساسیت و آلرژی به بی حسی
 4. واکنش به انتقال چربی به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی
 5. نیاز به جلسات درمانی بیشتر به دلیل نتایج نامطلوب
 6. آسیب به ساختار های پوست به دلیل کم تجربه بودن پزشک
 7. تجمع خون در زیر پوست و مایعات در بدن که نیاز به استخراج دارد.

تمامی این عوارض در صورتی ممکن است ایجاد شود، که پزشک معالج شما از مهارت کافی برخوردار نباشد. از این رو بهتر است به مراکز درمانی مجهز و حرفه ای مراجعه کنید.

 

هزینه های تزریق چربی برای جوانسازی پوست

از آنجایی که انتقال و استخراج چربی کمی دشوار است، هزینه ی این نوع تزریق نیز بیشتر از روش های دیگر است. استخراج و آماده سازی چربی برای تزریق نیاز به گذراندن مراحل متعدد و دشواری دارد. از طرف دیگر این که انتقال چربی تا چه میزان و مدت ماندگاری داشته باشد، نیز به مهارت و تکنیک بالای جراح نیاز دارد.

باید بگوییم حراج ماهر همیشه دستمزد بیشتری می گیرد. حال تمامی این موارد را در کنار هم قرار دهید، متوجه خواهید شد که روش تزریق چربی نسبت به روش های دیگر پر هزینه تر خواهد بود.

در کشورهای اروپایی، استرالیایی و آمریکایی به طور متوسط تزریق چربی هزینه ای معادل 4000 دلار در بر دارد. که در ایران این هزینه معادل 2 تا 5 میلیون می باشد. اگر با قیمت های پایین تر روبه رو شدید، بدانید که به دلایل زیر نباید به آنها اعتماد کنید.

 1. دستگاه ها و مواد مصرفی از کیفیت برخوردار نیستند.
 2. کلینیک مجوز ندارد.
 3. حراج های این کلینیک برای انتقال چربی ماهر و با تجربه نیستند.

کلینیک پوست و مو و زیبایی رز با داشتن تمامی مجوز های لازم از وزارت بهداشت مکانی امن و ایمن برای مراجعه کنندگان به این کلینیک تدارک دیده تا بتوانند تمامی خدمات زیبایی خود را با اطمینان کامل و اعتماد به این مجموعه بزرگ و سر افراز دریافت کنند. ما در کلینیک رز مفتخریم که دارای پزشکان و کادر پزشکی مجربی هستیم که تمامی دوره های لازم برای انجام خدمات زیبایی را به طور تمام و کمال گذرانده و آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

همچنین شما عزیزان برای اطلاع دقیق از قیمت تزریق چربی خود می توانید با کلینیک تخصص پوست و مو رز و مشاورین کلینیک از طریق شماره تماس 02144067005 در ارتباط باشد و یا با استفاده از سیستم چت آنلاین سایت ما به صورت 24 ساعته پاسخ سوالات خود را در هر زمینه پزشکی و زیبایی دریافت کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Button
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ