تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی مجاز است؟

چین و چروک های صورت در ابتدای به وجود آمدن کم عمق اند اما اگر درمان نشوند و از بین نروند، با گذشت زمان، بالا رفتن سن و در معرض اشعه های مضر خورشید قرار گرفتن، عمیق تر می شوند و ظاهر شما را پیرتر از سنتان نشان خواهند داد. برای درمان این چین و چروک ها روش های گوناگونی پیشنهاد می شوند. تزریق بوتاکس از موثرترین روش ها است.

امروزه، استفاده از تزریق بوتاکس برای درمان چین و چروک ها و رفع خطوط صورت، به عنوان یک روش درمانی ایمن، بسیار محبوب شده است و در حال حاضر تزریق بوتاکس با نتایج و آثار رضایت بخش خود، یکی از بهترین درمان ها برای از بین بردن چین و چروک های صورت می باشد؛ اما آیا استفاده از این روش درمانی برای همه ی افراد مناسب خواهد بود؟

تزریق بوتاکس در شرایط بارداری ممکن است؟

در آزمایشات بر روی حیوانات، تزریق بوتاکس به جوندگان در دوران بارداری باعث شد، در این پستانداران، نوزادان با وزن کمتر به دنیا آیند، زودرس به دنیا آیند، به درستی رشد نکنند یا حتی زنده نمانند.

البته ما نمی توانیم مطمئن باشیم تزریق بوتاکس به انسان در دوران بارداری نتیجه ای مشابه داشته باشد، اما این آزمایش ها برای پزشکان کافی است که توصیه کنند از تزریق بوتاکس در دوران بارداری بپرهیزید.

علاوه بر این ها، تزریق بوتاکس همانند بقیه ی روش های درمانی، تعدادی عوارض جانبی دارد با وجود اینکه بسیار نادر است این عوارض جانبی برای بیمار پیش آید ولی به دلیل جدی بودن این عوارض باید به آن ها توجه ویژه ای شود. عوارض جانبی تزریق بوتاکس می تواند ضعف عضلات در برخی از مناطق بدن و ایجاد مشکل در نفس کشیدن و بلع کردن باشد.

اگر قبل از شروع بارداری تزریق بوتاکس داشته اید یا بدون خبر از بارداری خود در سه ماهه اول بارداری تزریق بوتاکس انجام داده اید، خطر آسیب رسیدن به جنین شما بسیار کم است زیرا تزریق یک واحد بوتاکس معمولا، حاوی مقدار بوتاکس کافی نیست که با وارد شدن به گردش خون به کودک شما برسد ولی باید در دوران باقی مانده ی بارداری خود هیچ درمانی توسط بوتاکس انجام ندهید.

 

تزریق بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی مجاز است؟

 

البته لازم به ذکر است که درصد بزرگی از زنانی که به طور معمول تزریق بوتاکس انجام می دهند در دوران بارداری، احساس می کنند که به انجام تزریق بوتاکس نیاز ندارند؛ زیرا در دوران بارداری، بدن و پوست آب بیشتری نسبت به حالت عادی جذب و حفظ می کنند و چین و چروک های پوست کم تر می شوند یا از بین می روند.

بهترین شرایط برای تزریق بوتاکس

بهترین افراد برای تزریق بوتاکس، کسانی اند که حداقل 18 سال سن دارند، باردار یا شیرده نیستند، سابقه ی بیماری های عصبی – عضلانی ندارند. اگر در عضلاتی که قصد تزریق بوتاکس به آن ها را دارید، احساس ضعف می کنید، اگر از افتادگی پلک رنج می برید یا پوست صورتتان ضخیم است، بهتر است با مشورت با پزشک درباره ی انجام تزریق بوتاکس تصمیم بگیرید.

همچنین در صورتی که در اطراف محلی که برای تزریق بوتاکس انتخاب کرده اید، اختلالات پوستی مشاهده کنید، یا اگر در صورتتان جای زخم های بسیار عمیق دارید بهتر است از انجام تزریق بوتاکس اجتناب کنید. شما باید تاریخچه ی پزشکی خود و کلیه ی دارو ها، مکمل ها و ویتامین هایی را که در حال حاضر مصرف می کنید، قبل از شروع درمان به پزشک خود اطلاع دهید.

لازم به ذکر است که میزان تاثیرگذاری و بهبود چین و چروک ها بعد از درمان توسط تزریق بوتاکس، می تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد. در بعضی افراد این درمان بهتر نتیجه می دهد و در برخی دیگر پیشرفت کمی وجود دارد، بنابراین قبل از انجام درمان، با پزشکی متخصص و باتجربه درباره ی انتظارات خود و هدفی که از انجام تزریق بوتاکس دارید صحبت کنید.

خطرات و عوارض احتمالی تزریق بوتاکس در بارداری

اگرچه اثرات حاصل از تزریق بوتاکس در زنان باردار مورد آزمایش قرار نگرفته است ولی در رده بندی سازمان غذا و داروی بین المللی، دارای رده ی C است. رده ی C به این معنی است که این درمان در زنان باردار مورد مطالعه و آزمایش قرار نگرفته، اما مطالعات بر روی نتایج آزمایش بر روی حیوانات نشان می دهد تزریق بوتاکس می تواند به جنین در حال رشد آسیب برساند.

تزریق بوتاکس در هنگام بارداری می تواند نتایج جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. با توجه به نتایج آزمایش های صورت گرفته بر روی موش ها و خرگوش های باردار، تزریق بوتاکس می تواند باعث تولد نوزادانی با ناهنجاری های بسیار شدید، رشد استخوانی با تاخیر و نامناسب یا وزن کم شود. حتی می تواند در مواردی باعث مرگ جنین شود.

دوران نقاهت بعد از تزریق بوتاکس

مانند هر روش درمانی دیگری، بعد از تزریق بوتاکس مواردی وجود دارند که برای احتیاط باید رعایت کنید. انجام این موارد که توسط پزشک متخصصتان هم به شما توصیه می شوند، علاوه بر اینکه از هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری میکند، در پایان پروسه ی بهبود و بازیابی، باعث به وجود آمدن بهترین نتیجه پس از تزریق بوتاکس خواهند شد.

بعد از تزریق بوتاکس تا بیست و چهار ساعت از ماساژ دادن و فشردن صورت خود، اجتناب کنید. هنگام تزریق بوتاکس، این تزریق به مناطقی که از قبل توسط شما و پزشکتان تعیین شده اند، اعمال می شود بنابراین تا بیست و چهار ساعت از هرگونه ماساژ صورت و این مناطق بپرهیزید تا بوتاکس تزریق شده به مناطق دیگری از صورت شما منتقل نشود.

بوتاکس تزریق شده حجم کمی دارد ولی مقدار کم آن نیز بسیار سمی است. به همین دلیل ماساژ و فشار ندادن صورت تا یک روز پس از تزریق بوتاکس، امر بسیار مهمی است.

ماساژ صورت در این دوران می تواند اثرات جبران ناپذیر و خطراتی مانند افتادگی پلک ها یا آسیب های عصبی داشته باشد. با این که اتفاق افتادن این عوارض نادر است اما خطراتی جدی محسوب می شوند.

یکی از نکات بسیار مثبت تزریق بوتاکس این است که به زندگی روزمره شما آسیب نمی زند و شما بعد از انجام فرآیند تزریق بوتاکس می توانید به ادامه ی کارهای خود در طول روز بپردازید.

احتمال به وجود آمدن درد یا هرگونه ناراحتی در مناطقی که بوتاکس تزریق شده بسیار کم است و معمولا در طول یک یا دو روز بعد از تزریق، هر گونه دردی در این مناطق از بین می رود.

انجام ورزش های سبک و متوسط در دوره نقاهت بعد از تزریق بوتاکس می تواند مفید باشد اما بهتر است از انجام ورزش ها و فعالیت های شدید اجتناب کنید. همچنین از خوابیدن بر روی مناطقی که تحت درمان بوتاکس قرار گرفته اند، حداقل تا یک شب پس از Botox injection، بپرهیزید. اگرچه به وجود آمدن درد بعد از تزریق بوتاکس نادر اتفاق می افتد ولی برای برخی از از افراد پیش می آید.

همانطور که گفته شد این درد در حدود دو روز باید از بین برود اما اگر احساس نیاز به مصرف داروی مسکن کردید، حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید. همچنین از مسکن های قوی استفاده نکنید.

بعد از تزریق بوتاکس در صورت ایجاد کبودی، می توانید بسته های یخ بر روی کبودی قرار دهید که به کاهش کبودی کمک کند ولی باز بهتر است قبل از اینکار با پزشک خود مشورت کنید.

بعد از گذشت بیست و چهار ساعت از تزریق بوتاکس، بهتر است به آرامی در مناطق تحت درمان قرار گرفته، شروع کنید که عضلات را ورزش دهید. برای این کار از حالت های طبیعی صورت مثل لبخند زدن، اخم کردن، پوزخند زدن و حالت های دیگر، می توانید بهره ببرید. توجه داشته باشید که درباره هریک از موارد اشاره شده، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

0/5 (0 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ