تزریق بوتاکس

بوتاکس پیشانی و مزایای آن چیست؟

تزریق بوتاکس روشی شناخته شده برای رفع خطوط پیشانی و چین و چروک های صورت است. بوتاکس دارای تاییدیه ی سازمان های جهانی بهداشت و دارو برای استفاده در خطوط عمودی بین دو ابرو، خطوط پیشانی و چین و چروک اطراف چشم است.

تغییر حالات چهره با انقباض ماهیچه های صورت به طور غیر اختیاری، سبب خط افتادن به نواحی مختلف صورت می شود. افراد زیادی حتی زودتر از دوران میانسالی، خطوط افقی پیشانی را تجربه می کنند که قطعا تجربه ی خوشایندی برایشان نمی باشد.

کنترل حالات چهره برای جلوگیری از ایجاد خطوط پیشانی برای بعضی افراد چیزی مثل غیر ممکن است چرا که به انقباض عضلات صورت برای بیان احساسات خود عادت کرده اند. تزریق بوتاکس راه حل قطعی برای این دسته  افراد جهت درمان و یا جلوگیری از ایجاد خطوط پیشانی می باشد.

تاثیرات نهایی تزریق بوتاکس به پیشانی

ماده ی اصلی محلول بوتاکس، بوتولینوم توکسین نوع A است که هنگام تزریق، با محلول  های دیگری ترکیب می شود. معمولا در هر سرنگ تزریق حدود 2 الی 3 میلی لیتر را محلول دیگری تشکیل می دهد و تمام آن چه می بینید محلول خالص بوتاکس نمی باشد.

بوتاکس از زمان های قدیم برای درمان بیماری های مختلف کاربرد داشت. امروزه تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدار ترین درمان های چین و چروک صورت محسوب می شود. چرا که بوتاکس علی رغم روش های دیگر، درمان موقتی محسوب نمی شود و بعد از چند جلسه درمان، به کلی مانع ایجاد چین و چروک می شود.

تاثیر تزریق بوتاکس به پیشانی به این صورت است که با تزریق محلول بوتاکس به زیر پوست، این ماده توسط عضلات پیشانی جذب می شود. جذب ماده ی بوتاکس سبب کشیده شدن عضلات پیشانی شده و خطوط ایجاد شده را از بین می برد.

تزریق بوتاکس در جلسه ی اول فقط برای از بین بردن خطوط سطحی کافی خواهد بود که به مرور زمان ممکن است در همان قسمت ها دوباره خطوطی ظاهر شود. تاثیرات طولانی مدت تزریق بوتاکس با تکرار تزریق در جلسات متعدد امکان پذیر خواهد بود.

تاثیرات بوتاکس بلافاصله بعد از تزریق به طور کامل قابل مشاهده نخواهد بود. برای مشاهده ی نتیجه ی نهایی حدود 3  الی 10 روز بعد از جلسه ی تزریق زمان لازم است. همچنین تاثیرات تا 4 ماه ماندگاری داشته و بعد از آن در صورت تمایل می توان به منظور تکرار تزریق Botox به پزشک زیبایی مربوطه مراجعه کرد.

 

تاثیرات نهایی تزریق بوتاکس به پیشانی

 

معمولا برای رسیدن به نتایج مطلوب با فاصله ی حداکثر 3 الی 4 ماه بعد از جلسه ی اول تزریق بوتاکس، تزریق مجددا تکرار می شود. عمل زیبایی تزریق بوتاکس در جلسات متمادی سبب فلج شدن ماهیچه های پیشانی شده و از انقباض ماهیچه های این ناحیه جلوگیری می کند. در این صورت احتمال ایجاد شدن خطوط پیشانی به کلی از میان برداشته می شود.

عوارض و خطرات تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس متدی رایج است که سال هاست جهت درمان خطوط پیشانی و چین و چروک های اطراف چشم در کلینیک های زیبایی انجام می شود. تا به امروز نتایج اعمال تزریق بوتاکس رضایت بخش بوده و عوارض جدی در صورت اعمال دوز مناسب مشاهده نشده است.

عوارض موقتی تزریق بوتاکس در ناحیه ی پیشانی محدود به سردرد، قرمزی و تورم خفیف می باشد. در مواردی که بوتاکس به ناحیه ی بین ابرو ها نیز تزریق شود احتمال بروز عوارضی شبیه به علایم زکام وجود دارد که این هم موقتی خواهد بود.

عوارض نادر در شرایطی پیش می آید که دوز بوتولینوم توکسین در محلول بوتاکس بیش از اندازه باشد. به دلیل امکان بروز عوارض احتمالی، اعمال تزریق بوتاکس برای زنان باردار نیز توصیه نمی شود. همچنین به دلیل وجود پایه ی آلبومین در ترکیبات محلول بوتاکس، تزریق بوتاکس برای افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند، ممکن است عوارض نشان دهد.

هزینه ی تزریق بوتاکس

هزینه ی تزریق بوتاکس به واحدهایی که تزریق می شود، بستگی دارد. معمولا برای پیشانی ترکیبی از تزریقات خطوط افقی پیشانی و خطوط بین ابرو صورت می گیرد که تعداد واحد های مورد نیاز بسته به عمق خطوط و میزان تاثیر گذاری بوتاکس برای هر فرد متغیر خواهد بود.

با اینکه تولید کننده ی اصلی بوتاکس، شرکت آمریکایی Allergan می باشد اما بعد ها توسط تولیدکنندگان دیگر هم در برندهای مختلف وارد بازار شد. برند محلول بوتاکس هم با توجه به کیفیتی که دارد در هزینه ی انجام عمل زیبایی تزریق بوتاکس تاثیرگذار است.

برای اطلاع از هزینه ی دقیق تزریق بوتاکس می تواند در یک جلسه ی مشاوره با پزشک زیبایی در مورد نواحی مورد نیاز برای بوتاکس و تعداد واحد های مورد نیاز صحبت کنید.

چه مقدار تزریق بوتاکس برای پیشانی کافی است؟

تعداد واحدهای تزریق بوتاکس برای پیشانی با توجه به میزان چین و چروک و عمق خطوط، بین 8 الی 20 واحد متغیر است. مقدار دوز پیشنهادی Allergan، تولید کننده ی اصلی بوتاکس، تزریق در 5 ناحیه ی پیشانی به صورت 4 واحد برای هر ناحیه است که در کل 20 واحد تزریق بوتاکس فقط برای ناحیه ی پیشانی می باشد.

همچنین در اکثر موارد افرادی که جهت درمان چین و چروک پیشانی مراجعه می کنند، خطوط عمودی بین ابرو ها نیز قابل مشاهده است. واحد های تزریق بوتاکس مورد نیاز برای ناحیه ی بین دو ابرو جدا از پیشانی می باشد که برای این ناحیه هم تا حداکثر 20 واحد بوتاکس قابل تزریق خواهد بود.

پزشک زیبایی شما ممکن است با دوز کمتر در اولین جلسه شروع به درمان کند. حدود 2 الی 4 هفته زمان لازم است تا میزان تاثیر بوتاکس مشخص شود. با توجه به میزان تاثیر گذاری بوتاکس تزریق شده در جلسه ی اول، پزشک شما به طور دقیق تری تخمین خواهد زد که چند واحد تزریق بوتاکس در جلسه ی دوم برای شما نیاز خواهد بود.

واحد های مورد نیاز برای تکمیل درمان خطوط پیشانی به میزان انتظار شما از درمان نیز بستگی دارد. برخی مراجعه کنندگان تمایل دارند فقط خطوط سطحی پیشانی آن ها برطرف شود. برخی دیگر درخواست می کنند که ماهیچه های پیشانی شان فلج شود تا از احتمال دوباره ایجاد شدن چین و چروک به مرور زمان نیز جلوگیری شود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

عمل زیبایی تزریق بوتاکس تغییر چندانی در فعالیت های روزانه تان ایجاد نخواهد کرد. معمولا مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس مختص 3 روز اول می باشند. برای نتایج بهتر و کاهش عوارض احتمالی توجه به برخی نکات تا حد زیادی موثر می باشد.

  1. در صورت احساس درد و تورم، کمپرس یخ روی پیشانی قرار داده و در 24 ساعت اول این کار را تکرار کنید.
  2. نحوه ی خوابیدن هیچ تاثیری روی تزریق بوتاکس ندارد فقط تا 4 ساعت بعد از تزریق از دراز کشیدن خودداری کنید.
  3. حمام آب گرم تا 24 ساعت بعد از عمل زیبایی Botox Injection به هیچ وجه توصیه نمی شود.
  4. از قرار گرفتن در برابر آفتاب بدون ضد آفتاب خودداری کنید.
  5. تا دو روز بعد از تزریق بوتاکس، از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید.
  6. صورت خود را با ملایمت شستشو دهید و از ماساژ و اعمال فشار به پیشانی خود، دوری کنید.
  7. حدود 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، آرایش بلامانع خواهد بود.
  8. تمرین دادن عضلات صورت با حرکاتی مثل اخم کردن و بالا بردن ابرو ها از 5-4 ساعت بعد، تاثیر مثبتی در نتایج بوتاکس خواهد داشت.
  9. در صورت احساس درد از مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن یا آسپرین خودداری کنید و از دکتر خود، تجویز داروی مسکن مناسب را تقاضا کنید.
0/5 (0 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ