تزریق بوتاکس

بهترین زمان برای تزریق بوتاکس چه سنی است؟

بوتاکس نوعی ماده تزریقی است که در حقیقت نوعی سم ضعیف به شمار می‌آید. در نتیجه با تزریق کردن آن به عضله مورد نظر باعث از کار افتادن آن شده و خطوط و چین و چروک‌های صورت محو می‌شوند. البته علاوه بر از بین بردن چروک‌ها می‌توان از آن برای درمان مشکلاتی دیگر نظیر تعریق زیاد، درد گردن، میگرن، افتادگی پلک و … استفاده کرد. اما آنچه در این میان اهمیت زیادی پیدا می‌کند انتخاب زمان درست و سن مناسب برای تزریق است. اگر به دنبال بهترین زمان تزریق بوتاکس هستید بهتر است تمامی فصل‌های سال را برای این منظور بررسی کنیم. چرا که دما و شرایط آب و هوایی تا حد بسیار زیادی می‌تواند میزان اثربخشی بوتاکس را کم یا زیاد کند. در ادامه مطلب از بلاگ کلینیک پوست و مو رز به بررسی زمان مناسب و سن مناسب برای تزریق بوتاکس خواهیم پرداخت.

بهترین زمان تزریق بوتاکس در زمستان 

یکی از گزینه‌ها در ارتباط با بهترین زمان برای تزریق بوتاکس فصل زمستان می‌باشد. زیرا در این فصل آفتاب حالت سوزناک تابستان را نداشته و فرد کاندید بوتاکس می‌تواند خیلی راحت به فعالیت‌های روزانه خود بپردازد. در نتیجه این سخن می‌توان متوجه شد که فصل تابستان در مقایسه با سایر فصل‌های سال زمان چندان مناسبی برای تزریق بوتاکس نیست؛ زیرا در این فصل گرما و نور خورشید می‌تواند کمی آزار دهنده باشد. البته این به معنای عدم انجام بوتاکس در این فصل نیست. بلکه می‌توانید به کمک کلاه‌های لبه‌دار و کرم ضد آفتاب خود را از شر امواج مضر آفتاب در امان نگه دارید.

بهترین زمان تزریق بوتاکس در چه سنی است؟

موضوع مهم‌ دیگری که در ارتباط با تصمیم‌گیری در مورد بهترین زمان تزریق بوتاکس وجود دارد انجام آن در سن مناسب است. با انتخاب سن مناسب میزان تاثیرگذاری آن بیشتر بوده و نتیجه خیلی بهتری حاصل خواهد شد. همان طور که گفته شد بوتاکس ماده‌ای سمی بوده و با از کار انداختن عضله‌ها مانع از ایجاد چروک‌ها در اثر حالت‌های مختلف صورت نظیر خنده و اخم می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود تا در سنین پایین‌تر قبل از اینکه خطوط به صورت عمیق بر روی پوست نقض ببندند از بوتاکس استفاده کنید. از طرفی دیگر با بالا رفتن سن عضله‌ها کوچک‌تر شده و حالت افتاده و شلی را به خود می‌گیرند در نتیجه اعمال بوتاکس تاثیری که در سنین پایین می‌تواند داشته باشد را در سنین بالا نخواهد داشت.

بهترین کاندید برای تزریق بوتاکس چه افرادی هستند؟

تزریق بوتاکس یک عمل زیبایی می‌باشد که باعث کاهش خطوط و چین و چروک صورت و گردن می‌شود. تزریق بوتاکس که حاوی سم بوتولینوم است عضلات را برای صاف کردن خطوط و چین و چروک شل می‌کند. تزریق بوتاکس می تواند به طور موقت چین و چروک های صورت، پیشانی، خطوط اخم و نوارهای پوستی روی گردن را بهبود بخشد. بهترین کاندیداها برای درمان بوتاکس افرادی هستند که از نظر جسمی سالم هستند و هیچ گونه سابقه بیماری عصبی عضلانی مانند میاستنی گراویس ندارند، باردار یا شیرده نیستند و حداقل 18 سال سن دارند. برخی از افرادی که نباید تحت درمان با بوتاکس قرار بگیرند، شامل موارد زیر هستند:

  1. افتادگی پلک (پتوز)
  2. جای زخم های عمیق صورت
  3. پوست بسیار ضخیم صورت
  4. عدم تقارن صورت
  5. اختلالات پوستی در اطراف محل تزریق بوتاکس

قبل از شروع درمان بوتاکس از تاریخچه پزشکی خود و کلیه داروها، ویتامین ها و مکمل های گیاهی که در حال حاضر مصرف می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که میزان بهبود ظاهر چین و چروک بعد از درمان بوتاکس می تواند در بین بیماران متفاوت باشد. برخی از افراد نسبت به بوتاکس بهتر جواب می دهند. گاهی اوقات پیشرفت کمی وجود دارد و ممکن است شکل دیگری از درمان توصیه شود. مهم است که در مورد وضعیت و انتظارات خود با پزشک خود صحبت کنید. در صورتی که به مواد داخل در بوتاکس سم بوتولینوم حساسیت داشته باشید یا در محل تزریق عفونت پوستی داشته باشید و یا باردار یا شیرده باشید کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس نمی باشید.

بهترین کاندید برای تزریق بوتاکس چه افرادی هستند؟

ایا تزریق بوتاکس محدودیت سنی دارد؟

تمام افرادی که واجد شرایط تزریق بوتاکس هستند می توانند بوتاکس را از 18 سالگی شروع کنند اما احتمالاً نیازی به انجام تزریق بوتاکس نداشته باشید. برخی از افرادی که مستعد ابتلا به چین و چروک هستند و می خواهند از بروز آن ها جلوگیری کنند، ممکن است بعد از 18 سالگی اقدام به انجام تزریق بوتاکس کنند. به طور کلی میانگین سنی بیماران در تزریق بوتاکس 35 سال است. در هر سنی پس از 18 سال برای تزریق بوتاکس بیماران به صورت جداگانه ارزیابی می شوند و بهترین راه درمان برای آن ها توصیه می شود. افرادی که مایل به تزریق بوتاکس هستند محدودیت سنی بالایی وجود ندارد.  در حقیقت، بسیاری از خانم ها وقتی از سن 60 سالگی و بالاتر اقدام به تزریق بوتاکس می کنند از ظاهری تازه که از درمان بوتاکس و درمان های مکمل دریافت می کنند، لذت می برند.

محدودیت ­های تزریق بوتاکس

عموما برای بسیاری از روش­ها و عمل­‌های زیبایی محدودیت­‌هایی وجود دارد. محدودیت­‌های تزریق بوتاکس نیز به همین ترتیب است. به این صورت که همه افراد نمی­‌توانند بوتاکس کنند. بنابراین اطلاع بیمار از اینکه آیا کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس می‌­باشد یا خیر، می­تواند در روند انتخاب این روش تاثیرگذار باشد. این محدودیت­‌ها می­‌تواند هم مربوط به سن افراد باشد و هم اینکه فرد ممکن است شرایط و یا بیماری‌­هایی داشته باشد که مجاز به انجام بوتاکس نمی‌­باشد. در این مقاله سعی خواهیم کرد به این موضوع پرداخته و توضیحات کامل را ارائه دهیم.

چه کسانی مجاز به تزریق بوتاکس نمی­‌باشند

در زمینه تزریق بوتاکس مهم‌ترین و اساسی­‌ترین اقدام، انتخاب پزشک می­‌باشد. پزشک متخصص می‌­تواند با بررسی شرایط فرد تشخیص درست را انجام دهد و سپس اقدام به تزریق بوتاکس نماید. پس توصیه می­‌شود پزشک را در جریان پرونده پزشکی خود قرار دهید تا با اطلاعات کامل و دقیق بتواند تصمیم مناسب را بگیرد. در این قسمت در خصوص بوتاکس و محدودیت­‌های آن توضیح خواهیم داد.

محدودیت­‌ های سنی

یکی از محدودیت‌ ­های تزریق بوتاکس مربوط به محدودیت­های سنی است. تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک و خطوط صورت استفاده می‌­شود مانند خط اخم، خط خنده و یا خطوط پا کلاغی زیر چشم. این خطوط و چین و چروک­‌ها در سنین پایین اتفاق نمی‌­افتد. عموما سنین بالای 18 تا 20 سال می­توانند بوتاکس نمایند. هرچند عموما ظهور چین و چروک در اوایل سی سالگی اتفاق می­افتد.

حساسیت

آلرژی و حساسیت به مواد بی­حسی یکی از محدودیت‌­های تزریق بوتاکس می­‌باشد. به همین دلیل توصیه می­‌شود پزشک را در جریان حساسیت­‌های دارویی خود قرار دهید.

بیماری های خاص

یکی از مهم‌ترین محدودیت های تزریق بوتاکس که باید دقت زیادی شود، مربوط به افراد مبتلا به بیماری­‌های خاص می­باشد. افرادی که بیماری‌­های خود‌ ایمنی دارند و یا دچار فلج عضلانی باشند، نمی­توانند این روش را امتحان نمایند. در تزریق بوتاکس عضلات ناحیه‌­ای که تزریق می­‌شود، غیر فعال می­شوند. بنابراین برای افرادی که دچار بیماری­‌هایی مانند دیستروفی عضلانی هستند، این روش به هیچ عنوان توصیه نمی­‌شود.

بیماران قلبی یا تنفسی

بیمارانی که مشکلات قلبی دارند و یا بیمارانی که مشکلات تنفسی مانند آسم دارند و تحت درمان هستند و یا از داروهای خاصی استفاده می­کنند، مجاز به تزریق بوتاکس نمی­‌باشند.

خانم­‌های باردار

یکی از ممنوعیت­های تزریق بوتاکس را می­توان زنان باردار دانست. ورود و تزریق مواد شیمیایی به بدن این افراد می­تواند سلامت جنین را به مخاطره بیاندازد. بنابراین بهتر است تزریق بوتاکس را به بعد از دوره شیردهی بسپارند. دوره شیردهی نیز جزو دورانی است که نباید این سموم وارد بدن شوند. بنابراین توصیه می­شود در این دوران‌­های خاص هیچ اقدامی در این خصوص انجام ندهید.

 افراد دارای حساسیت های پوستی

دیگر مورد تزریق بوتاکس و محدودیت آن مربوط به افرادی می­‌شود که دارای حساسیت‌­های خاصی در پوست خود هستند. این گونه افراد باید بعد از بررسی های لازم و تایید پزشک، اقدام به تزریق بوتاکس نمایند.

نتایج و تاثیرات تزریق بوتاکس در سنین مختلف

تزریق بوتاکس در دهه 20 سالگی یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز چروک های بعدی برای کسانی می باشد که پوست آن ها مستعد ابتلا به چین و چروک است. از آنجا که به احتمال زیاد در این سن چروک های کمی دارید، ممکن است که از دوزهای کمتری نسبت به روش استاندارد استفاده کنید. بسیاری از خانمها در 20 سالگی فقط هنگام حرکت چهره خود دچار چین و چروک می شوند به عنوان مثال زمانی که اخم می کنند یا لبخند می زنند. این چین و چروک ها به عنوان چین و چروک پویا شناخته می شوند زیرا تنها در هنگام حرکت دادن عضلات صورت ظاهر می شوند؛ بنابراین تزریق بوتاکس در 20 سالگی، اقدامی برای جلوگیری از بروز چین و چروک در آینده است. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و سیگار کشیدن یکی از عوامل اصلی پیری زودرس است. زنانی که سیگار می کشند در معرض خطر خاص ابتلا به چین و چروک زودرس هستند. سیگار کشیدن پوست را از جذب اکسیژن محروم می کند سطح پوست را خشک می کند مقدار جریان خون به پوست را کاهش داده و آن را از بین می برد و اکسیژن و مواد مغذی را از بین می برد.

گروه سنی 25 تا 34 سال بیشترین درصد افراد سیگاری را تشکیل می دهند. تزریق بوتاکس برای این افراد در حالی است که پوست و عضله انعطاف پذیری خود را از دست داده اند تا جایی که Botox یا هر روش زیبایی دیگری برای ایجاد رضایت بیمار تفاوت چندانی در خطوط ایجاد نمی کنند. البته با وجود پرکننده ها، هنوز هم می توان آن ها را به خوبی پنهان کرد. تقریباً همه افراد بالای 30 سال می توانند از تزریق بوتاکس برای حجم دادن مجدد صورت استفاده کنند. گونه از اولین مناطقی است که با افزایش سن، چربی را از دست می دهد. تزریق بوتاکس به گونه می تواند جوانی را به چهره باز گرداند؛ بنابراین هنگامی که کسی چربی کافی برای ایجاد گونه از دست داده باشد، با تزریق بوتاکس به گونه می تواند باعث تقویت گونه ها شود و تفاوت شگفت انگیزی را در آن ها مشاهده کند.

بهترین سن برای انجام تزریق بوتاکس

 

دهه 20

زمانی که در دهه 20 سالگی هستید و دریافت می کنید که پوست شما مستعد ابتلا به چین و چروک زودرس می باشد می توانید تزریق بوتاکس را انجام دهید و از بروز چین و چروک در اوایل دهه 30 جلوگیری کنید.

دهه 30

در دهه 30 سالگی زمانی که شما متوجه چند چین و چروک مخصوصاً در پیشانی و خطوط کنار چشم ها شده اید و می خواهید جلوی عمیق شدن آن ها را بگیرید اقدام به تزریق بوتاکس می کنید.

دهه 40

در دهه 40 سالگی متوجه خطوط عمیق تری در اطراف چشم خود، پیشانی و اخم و پلک های فوقانی می شوید. در 40 سالگی کرم های ضد پیری و روال مراقبت از پوست بعید است تأثیر زیادی روی چین و چروک داشته باشد. به همین دلیل است که بسیاری از خانم ها در این مرحله از زندگی خود سعی می کنند بوتاکس را امتحان کنند.

دهه 50

خطوط بین چشم شما بیشتر می شود زیرا تغییرات ناشی از یائسگی پوست شما را خشک تر و مستعدتر از چین و چروک می کند. بوتاکس مخصوصاً در درمان خطوط اخم بین چشم در خانم ها در دهه 50 مؤثر است، اما سایر نواحی صورت ممکن است به کمک بیشتری نیاز داشته باشند. بوتاکس را می توان با سایر روش های درمانی مانند پرکننده های پوستی ترکیب کرد تا ظاهر چین و چروک های سرسخت را کاهش دهد.

دهه 60

شما می خواهید به جای اینکه بخواهید 30 سال جوان تر به نظر برسید، پوست تازه تر و جوان تر به نظر برسید، ظاهراً شاداب تر و جوان تر به نظر برسید. در حالت کلی سن ایده آل برای شروع بوتاکس در اکثر موارد، زمانی می باشد که چین و چروک قابل درمان داشته باشید. ایمنی و کارآیی بوتاکس در کودکان زیر 18 سال هنوز اثبات نشده است، بنابراین یک پزشک دارای مجوز نباید برای کودکان زیر 18 سال اقدام به تزریق بوتاکس به دلایل زیبایی کند، مگر اینکه دلایل پزشکی استثنایی باشد.

0/5 (0 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ