کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز

  • Info@roz-clinic.com
  • 02144067005
بانک مو چیست

بانک مو و گرافت مو چیست ؟

برای درمان کم حجم شدن مو ها و یا طاسی موهای سر بهترین روش ، ” کاشت مو ” می باشد که باعث زیبایی و جوانی چهره فرد می شود. توصیه ما به شما این است که پیش از اقدام به انجام این عمل زیبایی با اصطلاحات مرتبط با این عمل به طور کامل آشنا شوید.

به عنوان مثال از اصطلاحات رایج و پر کاربرد عمل زیبایی کاشت مو می توان به بانک مو و گرافت مو اشاره کرد که در ادامه به توضیح مفصل آن ها می پردازیم.

بانک مو چیست و کجاست ؟

بانک مو به فاصله بین پشت دو گوش فرد از قسمتی که مو روییده است و طولی به حدود 25 الی 30 سانت دارد گفته می شود، که در ناحیه پشت سر قرار دارد و معمولا موها در این ناحیه تراکم بالایی دارند و بسیار پر حجم تر از دیگر نواحی سر می باشند و همچنین از مقاومت بیشتری نیز نسبت به دیگر نواحی سر برخوردار هستند.

که باعث می شوند خیلی دیرتر بریزند که این خود سبب این مسئله است که بهترین قسمت از مو که می توان برای کاشت از آن استفاده کرد همین قسمت باشد.

افرادی که قصد انجام عمل کاشت مو را دارند در ابتدا باید بانک موی آن ها توسط متخصص و جراح سنجیده شود به این دلیل که بانک مو تاثیر بسیار زیادی در نتیجه این عمل خواهد داشت و تمام گرافت ها برای کاشت از همین قسمت بانک مو برداشته می شوند.

نکته مهم این است که در طول عمل کاشت مو فقط از دو سانتی متر ناحیه بانک مو استفاده می شود تا در صورت نیاز برای عمل های بعدی فرد بتواند از مابقی ذخیره بانک موی خود استفاده کند.

نکته بعدی که حائز اهمیت است روش برداشت مو از بانک مو می باشد که بنا به صلاح دید پزشک متخصص بهترین روش برداشت مو از بانک مو که مناسب ترین روش برای فرد کاندید این عمل است انتخاب خواهد شد.

در کاشت مو به روش FUT مو ها از بانک مو به صورت نواری برداشته می شوند به این صورت که یک نوار حدودا یک سانتی متری برداشته و آن قسمتی که نوار از آن برداشته شده است بخیه خواهد خورد که نیاز به دقت بالا و تجربه کافی متخصصی دارد تا به گونه ای بخیه ها را بزند که هیچ اثری از آن به جا نماند.

و اما روش بعدی که جدید تر نیز می باشد کاشت مو به روش FIT است. در این روش موها از قسمت بانک مو به صورت تک تک و پراکنده برداشته می شوند و دیگر نیازی به برداشتن نوار از بانک مو نیست.

روش دیگری که می توان به آن اشاره کرد روش ترکیبی است که در آن از هردو روش FIT و FUT به طور همزمان استفاده می شود.

اینکه در عمل کاش مو به بهترین شل از بانک موی فرد استفاده شود و مراقبت کافی از بانک مو صورت گیرد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است بنابر این در انتخاب پزشک خود و مرکزی که قصد کاشت مو در آن را دارید نهایت دقت را داشته باشید.

ضعیف بودن بانک مو

ضعیف بودن بانک مو

بعضی از افراد که بنا به دلایل مختلفی دارای بانک موی ضعیف هستند و بانک موی آن ها گرافت های کافی برای برداشت را ندارد می توانند ار روش دیگر کاشت مو استفاده کنند که به آن کاشت مو به روش BHT می گویند.

در روش BHT از فولیکول های مو که در قسمت های دیگر بدن وجود دارند (مانند موهای پشت ران، سینه و دیگر نواحی بدن) برای کاشت مو استفاده می شود و این فولیکول ها برداشته شده و در قسمت جلوی سر فرد کاشت می شود.

دلایل تخریب بانک مو

چنانچه در برداشت مو از ناحیه بانک مو پزشک دقت کافی را به خرج ندهد و به اصطلاح خطای پزشکی رخ دهد ممکن است به بانک موی فرد آسیب وارد شده و بانک مو تخریب شود که البته این مشکل بیشتر در روش FIT رخ می دهد چرا که نواحی که پزشک از آن فولیکول های مو را بر می دارد باید دارای فاصله مناسبی باشند در غیر این صورت باعث مردگی پوست سر خواهد شد و ممکن است قسمت زیادی از بانک موی خود را از دست بدهید که بسیار ارزشمند است.

گرافت مو چیست و چگونه برداشت می شود ؟

با دقت به موهای خود و دیگران به سادگی متوجه خواهید شد که تعداد یک الی چند تار مو در یک نقطه روییده است برای دقت بیشتر می توانید از ذره بین نیز استفاده کنید تا به وضوح این موضوع که موها به صورت تک شاخه الی چند شاخه از پوست خارج شده اند را مشاهده کنید. بنابراین پیاز آن ها نیز در یک ناحیه قرار دارد.

به این دسته های چند تایی مو که در یک نقطه روییده اند اصطلاحا گرافت مو می گوییم که حدودا شامل یک الی چهار تار مو می شوند و هر گرافت مو علاوه بر تار های مو شامل شبکه عروقی عصبی و غدد چربی پوست و باف پیوند خورده به موها و عضله ارکتور پیلای که به آن ماهیچه راست کننده مو نیز می گویند و از همه مهم تر پیاز مو می باشد.

گرافت یک واحد نیز می باشد که برای شمارش موهای جا به جا شده در عمل کاشت مو از آن استفاده می شود.

پزشک باید در برداشت گرافت از بانک مو دقت کافی را به خرج دهد که کیفیت گرافت ها از بین نرود. بنابر این برداشت گرافت ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده و رابطه مستقیم با تجربه و تخصص پزشک دارد در غیر این صورت ممکن است گرافت مو آسیب ببیند و از دست برود.

پزشک متخصص پس از مشاهده بانک موی شما و جلسه مشاوره اولیه می تواند به سادگی محاسبه کند که چه تعداد گرافت برای جا به جایی و کاشت نیاز است به طور مثال اگر پزشک به شما بگوید که برای عمل کاشت مو حدود نیاز به برداشت 1500 گرافت و کاشت آن می باشد یعنی چیزی حدود 4000 تار مو برای شما کاشت شده است.

روش های مختلفی در عمل کاشت مو برای برداشت گرافت های مو از بانک مو وجود دارد مانند روش FIT و FUT و روش ترکیبی که در بالا به آن ها اشاره کردیم .

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Button
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ