کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز

  • Info@roz-clinic.com
  • 02144067005
انواع متنوع پوست برای لیزر موهای زائد کدامند؟

انواع متنوع پوست برای لیزر موهای زائد کدامند؟

لیزر موهای زائد امروزه یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای رفع مشکل رویش موهای زائد می باشد، در حالی که استفاده از لیزر برای حل این مشکل توسط افراد مختلف از جمله پزشکان توصیه می شود، نکات و عواملی نیز مانند انواع پوست مناسب برای انجام این کار وجود دارد که نتایج بدست آمده را تحت تاثیر قرار می دهد، برای درک بهتر این موضوع مباحث زیر را مطالعه فرمایید.

آیا پوست من برای لیزر مناسب است؟

لیزر موهای زائد یا رفع موهای زاید یکی از نوین ترین و بهترین راهکار ها برای از بین بردن موهای زائد رشد کرده در مناطق مختلف بدن است، لیزر موهای زائد به منظور حذف موهای زائد یا موهای رشد کرده در قسمت های مختلف بدن به دلیل داشتن مزایای زیاد، بی خطر بودن و منجر شدن به نتایج رضایت بخش همواره بهترین راه حل برای مقابله و رفع مشکل رویش موهای زائد بوده است.

گزارشات و تجربیات بدست آمده از لیزر موهای زائد نشان داده است که انجام لیزر موهای زاید در از بین بردن موهای زائد و حتی جلوگیری از رشد آن ها تا حد امکان بسیار اثر بخش است، از این رو به افرادی که می خواهند از شر موهای زائد خود خلاص شوند یا موهای رشد کرده روی پوست بدنشان را از بین ببرند، استفاده از این راهکار بشدت پیشنهاد می شود.

حال با فهمیدن کارایی لیزر موهای زائد و تمایل برای اقدام به رفع موهای زاید ممکن است سوالاتی درباره شرایط انجام آن پیش آید، آیا از پوست مناسب برای لیزر موهای زائد برخوردارید؟ چه نوع پوستی برای انجام این کار مناسب خواهد بود؟ لیزر موهای زائد بر روی انواع پوست های مختلف نتایج متفاوتی به دنبال دارد؟

لیزر موهای زائد در گذشته با مشکلاتی همراه بود، اگر شما قصد انجام حذف موهای زاید را روی پوست تیره رنگ خود داشتید نه تنها به نتیجه ای نمی رسیدید بلکه باعث سوزش پوست و ناراحتی شما هم می شد، در تکنولوژی قدیمی لیزر موهای زاید پوست های تیره رنگ اشعه و گرمای تولید شده را به خود جذب می کردند و به همین علت دستگاه لیزر موهای زائد قادر به سوزاندن فولیکول های مو نبود.

 

آیا پوست من برای لیزر مناسب است؟

 

اما امروزه با پیشرفت علم و بوجود آمدن تکنولوژی های برتر در زمینه لیزر موهای زائد امکان این وجود دارد تا بسته به رنگ و نوع پوست از راهکار های متناسب با آن استفاده شود، برای انجام  لیزر موهای زاید روی انواع مختلف پوست دستگاه های مختلف لیزر وجود دارند که هر کدام به منظور استفاده بر روی پوست خاصی مناسب و تاثیر گذار است.

انواع پوست مناسب برای لیزر موهای زائد

در سال 1975 میلادی یک پزشک متخصص پوست به نام توماس فیتزپاتریک سیستمی طراحی کرد که بر اساس آن می شود انواع مختلف پوست را بر اساس رنگ، میزان حساسیت آن ها به نور آفتاب و اشعه فرابنفش (UV) طبقه بندی کرد، این تقسیم بندی می تواند به شما کمک کند تا نوع پوست خود را تشخیص دهید و در انتخاب نوع لیزر موهای زائد دچار مشکل نشوید.

دکتر فیتزپاتریک انواع پوست را بر اساس رنگ و واکنش آن ها به نور آفتاب به 6 نوع مختلف طبقه بندی کرده، در نظر گرفتن این نکته به هنگام اقدام برای لیزر موهای زائد می تواند شما را به نتایج دلخواه برساند، انتخاب نادرست نوع انجام حذف موهای زاید بدون نظر گرفتن نوع پوست امکان بروز برخی عوارض را بالا خواهد برد، انواع پوست براساس این طبقه بندی بصورت زیر هستند:

  1. نوع اول: پوست سفید بسیار روشن و رنگ پریده، همیشه با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می سوزد و سرخ می شود، این نوع پوست هیچگاه تیره یا برنزه نمی شود.
  2. نوع دوم: پوست سفید روشن، به طور معمول با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می سوزد و به سختی برنزه یا تیره می شود.
  3. نوع سوم: پوست سفید متعادل و متمایل به قهوه‏ای، گاهی اوقات با قرار گرفتن در زیر نور آفتاب به صورت ملایم می سوزد، می تواند به تدریج برنزه شده و به رنگ قهوه‏ای روشن درآید.
  4. نوع چهارم: پوست قهوه‏ای روشن یا متعادل، به ندرت دچار آفتاب سوختگی شده و به راحتی برنزه و تیره تر می شود.
  5. نوع پنجم: پوست قهوه‏ای تیره، به ندرت زیر نور آفتاب می سوزد و به راحتی برنزه می شود.
  6. نوع ششم: پوست سیاه و تاریک، به هیچ عنوان دچار آفتاب سوختگی نمی شود، به آسانی برنزه شده و دارای رنگ دانه های بسیار تیره است.

همانطور که ملاحظه فرمودید انواع مختلف مو با قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند، پس بهتر است در انتخاب نوع دستگاه لیزر برای لیزر موهای زائد خود با پزشک خود مشورت کرده و به دقت انتخاب کنید تا علاوه بر دستیابی به نتایج دلخواه از سوختن پوست خود جلوگیری کنید.

تاثیرات لیزر موهای زائد بر پوست های مختلف

با آگاهی داشتن از این موضوع که لیزر موهای زائد تاثیرات متفاوتی روی انواع پوست دارد، می توان بهترین نوع دستگاه مورد استفاده در انجام لیزر موهای زاید را انتخاب کرد، از انواع این دستگاه های لیزر موهای زائد می توان به IPL، I2PL، Diode Laser، N-D-Yang و Alexandrite نام برد، انتخاب این دستگاه ها باید پس از مشورت با یک پزشک متخصص پوست و مو انجام گیرد.

معمولا افرادی که پوست بسیار روشنی دارند برای انجام حذف موهای زاید مناسب تر هستند چرا که پوست و موهای آن ها تفاوت رنگ بیشتری نسبت به پوست های تیره تر دارد، در نتیجه آن دستگاه لیزر موهای زائد راحت تر می تواند رنگدانه ها یا فولیکول های مو و پیاز آن را تشخیص داده و آن ها را از بین ببرند، استفاده از دستگاه های لیزر مو مانند Alexandrite برای این نوع پوست پیشنهاد می شود.

دسته دوم افرادی هستند که پوست متعادل و قهوه‏ای رنگ دارند، معمولا رنگ پوست و موهای این افراد به هم نزدیک بوده و تشخیص آن ها از هم دشوار تر از دسته اول است، دستگاهی مانند Diode Laser به همین منظور طراحی شده که تاثیرات آن بر پوست های سفید و رنگ پریده بسیار کم بوده اما در لیزر موهای زائد رشد کرده روی پوست های قهوه‏ای و تیره تر کارایی دارد.

اما دسته آخر به پوست های سیاه و به اصطلاح تاریک اختصاص داده می شود، پوست این افراد بسیار تیره بوده و تشخیص موها از پوست کار دشواری است که دستگاه های معمولی لیزر موهای زائد نمی توانند موثر واقع شوند، دستگاه N-D-Yang به منظور انجام رفع موهای زاید در این نوع پوست ها طراحی شده و کاربرد دارد که استفاده از آن برای متقاضیان با پوست های تیره توصیه می شود.

و در نهایت استفاده از دستگاه های لیزر موهای زائد جدیدتر و تخصصی تر به افرادی که قصد انجام laser hair removal را دارند توصیه می شود، چرا که با انتخاب بهترین مورد موجب کاهش درد ناشی و عوارض جانبی احتمالی شده و نتایج بدست آمده از لیزر موها کاملا رضایت بخش شما خواهد بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Button
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ