پوست و مومقالات پزشکی

دلایل و درمان فوری افتادگی و شل شدگی پوست صورت

افتادگی و شل شدگی پوست صورت از عواملی است که جوانی و شادابی پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. روش‌های درمان شل شدگی پوست تنوع بالایی دارند و شامل روش‌های مختلف خانگی و پزشکی می‌شوند. جوانسازی پوست صورت با استفاده از روش‌های نوین پزشکی مانند تزریق ژل و تزریق چربی می‌تواند افتادگی پوست را درمان کند. آشنایی با دلایل افتادگی و شل شدگی پوست صورت می‌تواند به افراد کمک کند تا

سریع‌تر به راهکار درمانی مناسب برای شل‌شدگی پوست برسند. برخی از مهم‌ترین دلایل افتادگی و شل شدگی پوست عبارتند از:

افزایش سن: افزایش سن باعث ضعیف شدن رشته‌های کلاژن و الاستین در پوست می‌شود که همین عامل موجب شل شدگی پوست می‌شود.

ضعف طحال: طحال در فیلتر کردن خون سوداوی نقش مهمی ایفا می‌کند؛ اگر طحال تحت تاثیر عواملی مانند یبوست شدید دچار ضعف در عملکرد شود؛ نمی‌تواند به خوبی خون سوداوی را تصفیه کند در نتیجه پوست دچار شلی و افتادگی خواهد شد.

قرار گرفتن در معرض آفتاب: افرادی که زیاد در معرض آفتاب قرار می‌گیرند و از ضدآفتاب استفاده نمی‌کنند باید قبل از افزایش سن و رسیدن به میان‌سالی منتظر شلی و افتادگی پوست باشند.

کار در کنار کوره‌های آتش: افرادی که در کنار کوره‌های آتش فعالیت می‌کنند؛ زودتر از از سایر افراد دچار افتادگی و شلی پوست می‌شوند؛ زیرا رشته‌های پروتئینی پوست در اثر حرارت زیاد ضعیف می‌شوند و به دنبال آن شلی پوست اتفاق می‌افتد.

سوء تغذیه: تغذیه نقش بسیار مهمی در شادابی و سلامت پوست و مو دارد. افرادی که از فست فودها به صورت زیاد استفاده می‌کنند و سبد غذایی آنها خالی از میوه و سبزیجات است؛ سریعتر دچار شلی و افتادگی پوست می‌شوند. کمبود پتاسیم نیز پوست را نازک می‌کند و باعث افتادگی پوست می‌شود.

سایر عوامل شلی و افتادگی پوست صورت عبارتند از:

  • مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان
  • مصرف زیاد داروهای کورتونی
  • خوردن مشروبات الکلی
  • رژیم‌های لاغری سخت
  • نوسانات وزنی شدید
  • استفاده زیاد از شوینده‌های حاوی سولفور
  • عوامل ژنتیکی

روش های پیشگیری از افتادگی پوست در سنین بالا

پیشگیری از افتادگی پوست در سنین بالا چندان کار سختی نیست و می‌توان با رعایت نکات ساده‌ای، پوستی همیشه جوان و شاداب داشت. روش‌ های پیشگیری از افتادگی پوست شامل مراقبت‌های پوستی، اصلاح سبک زندگی و سبک تغذیه است. برخی از مهم‌ترین این روش‌ها عبارتند از:

ماساژ پوست: ماساژ پوست باعث افزایش گردش خون در پوست می‌شود. اگر هنگام ماساژ پوست از کلاژن‌سازهای خانگی و در دسترس استفاده شود؛ تاثیر بیشتری به همراه دارد. ژل آلوئه‌ورا و روغن نارگیل می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند.

خوردن آب هویج: اگر به کبد چرب مبتلا نیستید و از نظر پزشکی منعی برای استفاده از آب هویج ندارید؛ می‌توانید تا ۳۰ روز، هر روز یک فنجان آب هویج میل کنید. این آبمیوه طبیعی و ارزشمند به طور موثری از شلی و افتادگی پوست صورت جلوگیری می‌کند و باعث لیفت صورت نیز می‌شود.

استفاده از سبزیجات: استفاده از سبزیجاتی مانند جعفری، کدو تنبل و انواع کلم به صورت سالاد می‌تواند از شلی پوست جلوگیری کند.

روش‌ های درمان خانگی افتادگی پوست

درمان‌های خانگی افتادگی پوست مانند ماسک‌های گیاهی و دست‌ساز یکی از روش‌های رایج در بین بانوان است که می‌توانند علاوه بر نقش درمان کننده، نقش پیشگیری کننده نیز داشته باشند. برخی از این ماسک‌های موثر گیاهی و دست‌ساز عبارتند از:

ماسک جلبک اسپیرولینا: ترکیب کردن مقداری جلبک اسپیرولینا با ژل آلوئه‌ورا و استفاده از آن به صورت روزانه می‌تواند به مرور زمان باعث  لیفت پوست شود. همچنین این ماسک می‌تواند باعث روشن شدن پوست صورت شود.

ماسک آب هندوانه: مخلوط کردن ماش با آب هندوانه و استفاده از آن به صورت روزانه روی پوست به مرور زمان باعث لیفت پوست صورت می‌شود.

گلنار فارسی: مخلوط کردن پودر گلنار فارسی با سرکه سیب یا آب انار و استفاده از آن به صورت ماسک روی پوست می‌تواند به مرور زمان باعث لیفت پوست شود.

روغن سبوس برنج: مخلوط کردن ژل آلوورا با روغن سبوس برنج و ماساژ آن روی پوست، باعث افزایش جریان خون و لیفت پوست می‌شود.

روغن شنبلیله: ماساژ پوست با روغن بذر شنبلیله و آلوئه ورا یک کلاژن ساز قوی است که می‌تواند باعث افزایش جریان خون در پوست و لیفت پوست شود.

درمان خانگی شل شدگی پوست

 درمان های خانگی تا چه حد موثر هستند؟

درمان‌های خانگی افتادگی پوست در صورتی موثر هستند که فرد در انجام دادن آن‌ها استمرار داشته باشد. در صورتی که فرد وقت کافی را برای این روش‌های درمانی نگذارد؛ نمی‌تواند نتیجه مطلوبی را به دست آورد. زمان نتیجه گرفتن از روش‌های درمان خانگی نیز از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است و به عواملی مانند میزان شلی و افتادگی پوست، سن پوستی فرد و مراقبت‌های پوستی بستگی دارد. نمی‌توان گفت که روش‌های درمان خانگی روش‌هایی بی تاثیر هستند؛ زیرا این روش‌ها در گذر زمان به اثبات رسیده‌اند و جزو روش‌های علمی نه صرفاً تجربی محسوب می‌شوند. تفاوت روش‌های خانگی با روش‌های پزشکی درمان افتادگی این است که این روش‌ها دیرتر پاسخ می‌دهند و ممکن است  برخی افراد به این روش‌ها، واکنش‌های آلرژیک نشان دهند؛ ضمن اینکه برای استفاده از روش‌های درمان خانگی نیز باید نظر پزشک یا کارشناس مراقبت‌های پوستی را جویا شد و نباید به صورت خودسرانه این روش‌ها را استفاده کرد.

 معرفی روش های پزشکی درمان افتادگی پوست صورت

در سال‌های اخیر روش‌های پزشکی برای درمان افتادگی پوست بسیار مورد استقبال واقع شده‌اند. غیر تهاجمی بودن روش‌ها و داشتن نتایج موثر و سریع از جمله دلایل استقبال از این روش‌ها است. روش آر اف فرکشنال، روش تزریق ژل، روش تزریق بوتاکس، روش تزریق چربی و جوانسازی صورت با لیزر از روش‌های پزشکی رایج برای درمان افتادگی پوست صورت هستند.

درمان پزشکی شل شدگی پوست

روش ار اف فرکشنال

دستگاه آر اف یک دستگاه رادیوفرکانسی پرکاربرد در حوزه زیبایی در پزشکی است که علاوه بر برطرف کردن چین و چروک‌های پوست صورت باعث افزایش لیفت پوست نیز می‌شود. این دستگاه در قسمت درم پوست ایجاد حرارت می‌کند و از این طریق کلاژن سازی در پوست را تحریک می‌کند. این روش مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است و می‌تواند تاثیراتی همچون رفع تیرگی پوست، رفع منافذ باز پوست و رفع اسکار آکنه  را به همراه آورد. دستگاه آر اف در دو شکل تک قطبی و دوقطبی موجود است که نوع دو قطبی آن برای جوانسازی پوست به کار می‌رود.

روش تزریق ژل

تزریق ژل از دیگر روش‌های درمان افتادگی پوست است که در دو نوع قابل جذب و غیر قابل جذب به کار می‌روند. فیلرهای غیرقابل جذب هم می‌توانند عوارض جانبی زیادی در پی داشته باشند؛ به همین سبب استفاده از آنها در چند سال اخیر کاهش چشمگیری پیدا کرده است. برای لیفت پوست از ژل‌های قابل جذب مانند کلاژن، هیالورونیک اسید و پلی لاکتیک اسید استفاده می‌شود. ماندگاری این روش به نوع ژل و برند ژل بستگی دارد.

روش تزریق بوتاکس

 تزریق بوتاکس روشی سریع و در عین حال آسان است که می‌تواند در کم‌ترین زمان ممکن مشکل افتادگی را رفع کند اما این روش برای افتادگی‌های خفیف کاربرد دارد و یک روش موقت است. این روش مورد تایید سازمان غذا و دارو نیز قرار گرفته است و جزو روش‌های بدون عارضه به حساب می‌آید. این روش بیشتر برای لیفت ابرو به کار برده می‌شود. در صورت مراجعه به افراد غیر متخصص ممکن است شاهد عوارضی چون افتادگی پلک شوید.

روش تزریق چربی

کاهش حجم چربی پوست یکی از دلایل شل شدگی و افتادگی پوست است. تزریق چربی به صورت، یک راهکار مناسب برای افرادی است که در اثر این عامل دچار شلی پوست شده‌اند. این روش جزو روش‌های ایمن و کم عارضه محسوب می‌شود. همچنین این روش می‌تواند خشکی پوست را نیز درمان کند و روند پیری صورت را به تعویق اندازد. چربی‌های تزریق شده به پوست صورت از نواحی ران، باسن و بازو به روش‌های غیرتهاجمی مختلف چون روش لیپوماتیک برداشته می‌شوند. این روش به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیاز به بیهوشی وجود ندارد. از این روش برای جوانسازی و پر کردن چین و چروک صورت نیز استفاده می‌شود.

جوانسازی صورت با لیزر

در لیزر از پرتوهای پرتوان نوری استفاده می‌شود که این پرتوها ضمن برخورد به اپیدرم به لایه‌های زیرین پوست نفوذ پیدا می‌کنند و سلول‌های پوست را وادار به تولید کلاژن و الاستین می‌کنند. در اثر این روش پوست خاصیت ارتجاعی خود را به دست می آورد. همچنین لیزر باعث افزایش گردش خون در پوست می‌شود و از این طریق افزایش ترشح فاکتورهای جوانساز پوست می‌شود؛ در نتیجه در کم‌ترین زمان ممکن پوست فرد لیفت می‌شود. این روش نیز مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است.

  مراجعه به کلینیک زیبایی رز

مراکز متعدد بسیاری هستند که روش‌های زیبایی را انجام می‌دهند. افرادی که به دنبال نتایج سریع‌تر، ماندگارتر و با عوارض کمتر هستند باید به مراکز معتبر و خوشنام مراجعه کنند زیرا نوع دستگاه، مهارت پزشک متخصص، تجربه و دانش پزشک متخصص و جنس مواد استفاده شده برای زیبایی در ماندگاری نتایج و عوارض بسیار تاثیرگذار است. کلینیک زیبایی رز مفتخر است که جوانسازی پوست را با سطح بالایی از رضایت‌مندی انجام می‌دهد. کافی است تنها یک بار برای مشاوره به این مرکز زیبایی مراجعه کنید تا تفاوت را احساس کنید. همواره به یاد داشته باشید که مراجعه به کلینیک‌های غیر معتبر و افراد غیر متخصص می‌تواند عوارضی مانند التهاب شدید پوست و زخم را به همراه آورد ضمن اینکه نتایج ایجاد شده از این مراکز بسیار کوتاه مدت خواهد بود.

3.5/5 (6 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مشاوره رایگان واتساپ