کاشت مو

اسکار های بعد از کاشت موی طبیعی چیست؟

عمل زیبایی کاشت مو همانند سایر عمل های زیبایی، دارای عوارض جانبی پس از عمل پیوند مو خواهد بود. یکی از این عوارض جانبی، پیدایش اسکار می باشد. به وجود آمدن و پیدایش هر یک از عوارض جانبی، دلیلی داشته و بی جهت به وجود نخواهند آمد.

بسیاری از عوارض جانبی عمل های زیبایی اعم از عمل زیبایی پیوند مو در صورت عدم پیگیری و درمان دائمی شده و از بین نخواهند رفت؛ اما اسکار ناشی از عمل زیبایی کاشت مو قابل درمان خواهد بود؟

جای زخم و یا اسکار ناشی از پیوند مو میتواند به اندازه یک فولیکول مو و یا به اندازه ی جای زخم کامل در مناطق اهدا کننده مخصوصا در کناره و پشت سر، شدید و دردناک باشد.

اما علت پیدایش اسکار پس از عمل زیبایی پیوند مو چیست؟ با نگاهی دقیق تر به این موضوع می توان به علت بروز اسکار پس از عمل زیبایی کاشت مو و راه های درمان آن پی برد.

دلیل بروز اسکار بعد از کاشت موی طبیعی

همه ی افراد در طول زندگی خود بارها با انواع اسکار و زخم های مختلف به دلایل متفاوت از جمله تصادفات، بیماری های پوستی روبرو شده و با زخم ها آشنا می باشند. یکی از عوارض جانبی، بروز اسکار پس از عمل های زیبایی مانند عمل زیبایی پیوند مو بوده و شاهد زخم هایی در محل های پیوند مو خواهید بود.

اما تمامی عوارض جانبی ناشی از عمل های زیبایی اعم از عمل زیبایی پیوند مو دلیلی داشته و تا زمانی که مشکلی وجود نداشته باشد، عوارض جانبی پدیدار نخواهند شد.

همانطور که میدانید برای انجام عمل زیبایی کاشت مو بیشتر از روش FUE استفاده خواهد شد. در این روش برای کاشت فولیکول های مو، ابتدا فولیکول های مو منطقه اهدا کننده را جدا کرده و در مناطق گیرنده جایگذاری خواهند کرد.

در هنگام کاشت فولیکول های جدید در منطقه آماده سازی شده برای کاشت مو، درمات یا لایه بالای پوست آسیب خواهد دید. برای بازسازی پوست آسیب دیده به کلاژن نیاز خواهد بود.

پروتئین به عنوان کلاژن فرستاده خواهد شد. در این منطقه پس از فرستاده شدن کلاژن، فیبرها کلاژن جدید تشکیل داده و این امر منجر به ساختار پوستی جدید برای ترمیم پوست آسیب دیده ناشی از عمل زیبایی پیوند مو خواهد شد.

این ترمیم و پوست جدید پس از کاشت مو، بافتی متفاوت از پوست اطراف سر داشته که در موارد شدید اسکار مطرح خواهند شد.

 

دلیل بروز اسکار بعد از کاشت موی طبیعی

 

در موارد خاص، اسکار با گذشته زمان ناپدید شده و از بین خواهند رفت با این حال بعید است که زخم ها و اسکار ناشی از عمل های زیبایی خودبخود و بدون هیچ واسطه ای از بین روند. برای نابودی اسکار ناشی از عمل زیبایی کاشت مو، روش های درمانی وجود دارد که در ادامه درباره آنها صحبت خواهد شد.

اسکارهای ناشی از روش های مختلف کاشت مو

برای انجام عمل زیبایی کاشت مو دو روش وجود خواهد داشت که هر کدام از این روش ها، زخم ها و اسکار پس از عمل زیبایی پیوند مو به جای خواهند گذاشت.

روش FUE و روش FUT از روش های عمل زیبایی پیوند مو می باشند. برای انجام عمل زیبایی کاشت مو به روش FUE به صورت واحدی فولیکول های مو برداشته شده و در محل های مناسب قرار خواهند گرفت.

در این روش فولیکول های مو از قسمت پشت و کناره های سر استفاده شده و پزشک متخصص کاشت مو هر پیوند مو را به صورت جداگانه توسط یک میکروپانچ جدا خواهد کرد. برای هر استخراج فولیکول مو، یک جای زخم گرد و کوچک با قطر تقریبی 1 میلی متر ایجاد خواهد شد.

بر اساس تعداد فولیکول های مو استخراج شده و کاشت مجدد آنها، صدها و یا هزاران جای زخم ایجاد خواهد کرد. پس از بهبودی و گذراندن دوران نقاهت عمل زیبایی پیوند مو ممکن است این زخم ها مانند نقاط سفید به نظر برسند.

البته شایان ذکر است که هر فولیکول مو حاوی یک تا چهار مو بوده و هر فولیکول به تنهایی حاوی یک شاخه مو نخواهد بود. پس از برداشتن فولیکول ها، نوبت به کاشت مو و فولیکول ها خواهد رسید. موها در قسمت های گیرنده سر در آن برش های کوچکی زده شده است، قرار خواهند گرفت.

اما برای انجام عمل زیبایی پیوند مو به روش FUT نیاز به منطقه ای از پشت سر وجود دارد که آنجا حاوی مو باشد. در روش FUT به صورت نواری فولیکول های مو جدا خواهند شد که این نوارها اسکار و زخم هایی به وجود خواهند آورد.

گاهی زخم های ناشی از عمل زیبایی کاشت مو ممکن است از یک گوش تا گوش سمت دیگر ادامه و گسترش یابند.

آیا اسکارهای ناشی از کاشت مو دائمی هستند؟

همانطور که گفته شد در صورت انجام عمل زیبایی کاشت مو شاهد اسکار و زخم های ناشی از عمل زیبایی پیوند مو خواهید بود. همه ی افراد در طول زندگی روزمره خود زمانی با زخم ها مواجهه می شوند، روش های درمانی برای بهبود آنها طی کرده و یا به پزشک پیوند مو خود مراجعه خواهند کرد.

حال برای بهبود اسکار ناشی از روش ها مختلف عمل زیبایی کاشت مو، درمانهایی وجود خواهد داشت اما موفقیت بهبود و از بین رفتن دائمی آنها تضمین نخواهد شد. برخی از زخم ها ممکن است بهبود نیافته و آثار دائمی از خود برجای بگذارند.

همواره به یاد داشته باشید که سن شما یکی از موثرترین عوامل در بازسازی و ترمیم اسکار ناشی از کاشت مو خواهد بود.

یکی دیگر از گزینه های موثر در دائمی ماندن آثار اسکار، پیوند فولیکول های مو با استفاده از روش FUE عمل زیبایی کاشت مو خواهد بود. با اثر بخشی این گزینه بخشی از ضخامت اسکار تعیین می شود.

بافت های انواع زخم ها و اسکار توسط داروها کمرنگ و یا به طور کامل ناپدید خواهند شد؛ اما اگر از بین نرفتند، همواره سعی کنید تا اسکار را بر پوست خود سالم نگه داشته و از آسیب رساندن به آنها خودداری نمایید.

پزشک متخصص پیوند مو شما بهترین شخص برای تشخیص ماندگاری علائم عمل زیبایی کاشت مو بر سر شما خواهد بود. وی برای از بین رفتن آنها اقداماتی انجام خواهد داد و راهکار هایی به شما توصیه خواهد کرد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

روش های محو کردن اسکارهای ناشی از کاشت مو

بسیاری از پزشکان پیوند مو برای نابودی و از بین رفتن محل اسکار و زخم ها، داروها و پمادهای موضعی را به شما پیشنهاد می دهند؛ اما ممکن شما نیز همانند بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از مواد شیمیایی نداشته باشید.

خوشبختانه باید گفت که درمان های موضعی برای از بین بردن کامل و یا حتی کمرنگ کردن اسکار وجود خواهد داشت که در زیر به تعدادی از آنها اشاره شده است.

1- آلوئه ورا

معمولا برای درمان های آفتاب سوختگی و زخم های سطحی از آلوئه ورا استفاده خواهد شد. به همین دلیل یکی از گزینه ها برای محو کردن اسکار عمل زیبایی پیوند مو خواهد بود.

یکی از مزیت های اصلی آلوئه ورا خواص ضد التهابی آن است. همچنین برای افزایش رطوبت پوست نیز مناسب خواهد بود. برای بهبود اسکار ناشی از عمل زیبایی کاشت مو به دلیل افزایش کلاژن مفید خواهد بود.

2- ویتامین K

ویتامین K یک ویتامین ضروری بوده و برای تولید پروتئین مناسب خواهد بود. اکثر افراد از کمبود ویتامین K رنج نمی برند اما کاربرد موضعی آن برای زخم ها می تواند مفید باشد.

3- روغن معدنی

روغن معدنی به عنوان یک مرطوب کننده پس از کاشت مو مفید بوده و به رشد موها کمک خواهد کرد. با این وجود، با فراهم آوردن هیدراتاسیون میتواند از زخم کردن بیشتر بافت جلوگیری نماید.

4- سرکه سیب

درمان اسکار توسط سرکه سیب یکی از گزینه های عالی برای درمان زخم ها و اسکار ناشی از پیوند مو خواهد بود.

5- عصاره پیاز

شاید یک گزینه بعید پس از پیوند مو، استفاده از آب پیاز و عصاره آن باشد. عصاره پیاز با خواص ضد قارچی، ضد باکتری و ضد التهابی درمان خوبی برای زخم های ناشی از عمل زیبایی کاشت مو خواهد بود.

6- روغن امو

از روغن امو بیش از 400000 سال استفاده می شود. روغن امو با نفوذ عمیق و مرطوب کردن پوست موجب از بین رفتن اسکار ناشی از کاشت مو خواهد شد. با این حال بهتر است از پزشک متخصص hair transplant خود پرسیده تا وی راه حل های بهتر و موثرتری به شما معرفی نماید.

0/5 (0 نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ