ابدومینوپلاستیلیپوماتیک

ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک کدام بهتر است ؟

استفاده از غذاهای چرب و پر روغن و عدم فعالیت های روزانه باعث به وجود آمدن چربی های اضافی در اندام های بدن و اضافه وزن خواهد شد. برای از بین بردن چربی های اضافی راه های فراوانی اعم از رژیم های غذایی، ورزش، لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی وجود خواهد داشت. اما بسیاری از افراد از فعالیت های ورزشی و رژیم های سخت غذایی به دلایلی مانند کهنه شدن چربی ها جواب نگرفته و قادر به کاهش وزن نخواهند بود.

برای این افراد عمل زیبایی لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی مناسب خواهند بود؛ اما کدام یک مناسب تر است؟ تفاوت عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی در چیست؟

مشاوره سریع و رایگان لیپوماتیک با پزشک متخصص

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک کدام بهتر است؟

ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

با تغییر رژیم غذایی انسان‌ها در قرن اخیر و ماشینی شدن جامعه بسیاری از افراد دچار چاقی و یا اضافه وزن شدند. گروهی از این افراد به دلایل پزشکی مانند حساس بودن قلب، آسیب پذیر بودن زانو‌ها و سایر اندام‌های بدنشان اجازه‌ ورزش کردن و سایر فعالیت‌های تمرینی را ندارند و به همین دلیل به دنبال متدهای دیگری برای خلاص شدن از شر چربی‌های مزاحم بدنشان هستند. در این مواقع پزشکان عمل‌های لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی را توصیه خواهند کرد تا مقداری از چربی‌های اضافی بدن این افراد را کاهش دهند. اول مهم است بدانید که این دو روش جراحی به منظور کاهش وزن فرد نیستند!

به عبارتی هم لیپوماتیک و هم ابدومینوپلاستی (عمل جراحی شکم) متدهایی برای کانتورینگ و فرم‌دهی هستند نه کاهش وزن. انجام عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی توسط جراح پلاستیک انجام خواهند شد و برای هر دو روش نیاز به برش و بی‌حسی وجود دارد. ابدومینوپلاستی نیاز به برش پوست ناحیه تحت درمان دارد و نوعی جراحی به حساب می‌آید اما برای لیپوماتیک نیاز به باز کردن بافت‌های بدن نیست. به طور کلی قطعاً تفاوت‌هایی بین این دو متد وجود دارد و در ادامه به توضیحاتی مختصر درباره نحوه چگونگی متد لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی بسنده شده است:

 1. عمل زیبایی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی (همچنین با نام تامی تاک نیز شناخته می‌شود) روشی است که علاوه بر از بین بردن چربی‌های اضافی شکم، پوست اضافی آن را نیز از بین می‌برد. به طور معمول برای انجام متد ابدومینوپلاستی از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود و فرد در طول عمل به هوش نمی‌باشد. نحوه انجام لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی کمی متفاوت می‌باشد با این حال هدف از انجام هر دو متد رسیدن به تناسب اندام است. بعد از اعمال بیهوشی، برشی در پایین شکم حد فاصل زیر ناف تا پهلوها (خط سزارین) ایجاد می‌شود. هنگامی که عضلات در معرض دید قرار گرفتند، اگر عضلات دیواره شکم نیاز به کشیده شدن داشتخ باشند، جراح این کار را انجام داده و سپس آن‌ها را به هم می‌دوزد.

سپس پوست شکم را محکم می‌کشد و پوست اضافی بلقیمانده را کوتاه می‌کند و محل برش را با بخیه می‌بندد. عمل جراحی شکم در یک جلسه انجام می‌شود کل آن معمولاً دو تا سه ساعت طول می‌کشد. این خط بخیه‌ای شبیه اثر یک کمربند است و اغلب برای ترمیم کشش ناشی از چاقی مفرط در دوران باروری یا بیماری لازم است.

 1. عمل زیبایی لیپوماتیک

لیپوماتیک روشی بسیار کم تهاجمی‌تر نسبت به ابدومینوپلاستی است و تقریباً در هر قسمتی از بدن که چربی اضافی دارد قابل انجام است؛ نواحی مانند: شکم، پهلو، پشت، بازوها، ران‌ها و حتی زیر چانه. ابتدا برای انجام عمل لیپوماتیک پزشک از بی‌حسی موضعی به ناحیه تحت درمان استفاده خواهد کرد. پس از بی‌حس شدن ناحیه مورد نظر، پزشک متخصص چند سوراخ کوچک در بافت چربی ایجاد کرده و لوله نازکی به نام کانولا را وارد آن می‌کند. این لوله با حرکات ارتعاشی باعث خرد شدن چربی‌ها خواهد شد و در این زمان، چربی به یک محلول روان تبدیل می‌شود که به راحتی با نیروی مکش، می‌توان آن را از بدن خارج نمود. برای کمک به خرد کردن سلول‌های چربی از محلول آب و نمک استفاده شده و آن را به سلول‌های چربی تزریق می‌کنند.

برخلاف جراحی شکم، لیپوماتیک پوست اضافی را از بین نمی‌برد و به همین دلیل است که برای حذف رسوبات ریز چربی مناسب است. علاوه بر این، مهم است که بدانید لیپوماتیک یک جراحی کاهش وزن نیست و شما با این روش وزن زیادی را از دست نخواهید داد.

ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

مطالب بیشتر: آیا لیپوماتیک با درد همراه است ؟

نتایج و تاثیرات ناشی از ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

اگرچه لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی هر دو نتایج دائمی را مدعی هستند اما افزایش وزن قابل توجه بعد از هر دو روش می‌تواند این نتیجه را تغییر دهد. بسیاری از زیباجویان خواستار مشاهده نتایج فوری پس از لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی هستند اما باید در نظر داشته باشید که تا زمانی که از التهابات عمل کم نشود، نتایج قابل مشاهده نخواهند بود. بیشتر افراد شاهد نتایج لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی در طی چندین ماه بعد از پیکرتراشی خود خواهند بود و تورم‌های ناشی از عمل حدوداً ۴ هفته پس از عمل برطرف خواهند شد.

پس از انجام جراحی لاغری باید بیشتر به غذا‌های مصرفی خود توجه کرده و مواظب باشید تا اضافه وزن پیدا نکنید. تا زمانی که بر تعادل وزن خود نظارت داشته باشید، این متدها نتایج دائمی خواهد داشت اما اگر وزنتان افزایش یابد، چربی‌های اضافی بیشتر در ناحیه شکم شما تجمع خواهند یافت. اگر بخواهیم نتایج ابدو و لیپو را به صورت مقایسه‌ای بررسی کنیم به موارد زیر خواهیم رسید:

 1. ابدومینوپلاستی: عمل ابدومینوپلاستی برخلاف عمل لیپوماتیک دارای نتایج فوری پس از عمل زیبایی بوده و فرد پس از چند روز می‌تواند نتیجه جراحی لاغری شکم را مشاهده کند. برخی از افراد پس از جراحی لاغری شکم متوجه می‌شوند که جای ناف آن‌ها تغییر کرده است. بیشتر جراحان سعی بر این دارند تا برش را در محلی بزنند که بتوان آن را زیر خط بیکینی پنهان کرد. پس از انجام عمل زیبایی ابدومینوپلاستی، شکم شما دارای پوستی محکم و صاف شده و از شکمی با پوست شل شده و چربی‌های اضافه خبری نخواهد بود مگر اینکه نوسانات وزن پیدا کرده و یا باردار شوید.
 2. لیپوماتیک: افرادی که لیپوماتیک را روی شکم خود انجام می‌دهند پس از بهبودی از عمل، قسمت میانی تنه‌شان صاف‌تر و متناسب‌تر به چشم خواهد آمد و خبر خوب این است که با حفظ وزن سالم، این نتایج قرار است دائمی باشند.

مطالب بیشتر: ورزش بعد از لیپوماتیک

مزایا و معایب ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

اگر چه انواع عمل‌های زیبایی فواید خاص خود را دارند اما معایبی نیز به همراه خود خواهند داشت. در اینجا به مزایا و معایب عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی اشاره شده است:

 • مزایای عمل لیپوماتیک

 1. مناطق پرچربی بدن که در برابر رژیم و ورزش مقاوم هستند، توسط عمل پیکرتراشی درمان خواهند شد.
 2. برای درمان بیماری ژنیکوماستی که تجمع چربی در سینه مردان است، کاربرد گسترده و موثر دارد.
 3. برای افرادی که دارای شکم بزرگ با خاصیت ارتجاعی بالا دارند، مناسب‌تر است.
 4. این روش برای همه قسمت‌های بدن کاربرد دارد.
 5. پیکرتراشی یک روش غیر تهاجمی است چون سوراخ‌های ایجاد شده، بسیار کوچک بوده و نیاز به بخیه ندارند.
 6. طی یک جلسه درمان به تناسب اندام دلخواه خود خواهید رسید.

اما از معایب این متد زیبایی می‌توان به عوارض جانبی آن‌ها اشاره کرد.

عوارض جانبی عمل زیبایی پیکرتراشی

 1. عفونت احتمالی (درصورت عدم رعایت نکات پزشک)
 2. کبودی شدید
 3. التهاب و تورم
 4. تهوع
 5. واکنش آلرژیک
 6. عدم تقارن بدن و غیر یکنواخت بودن محل هدف به دلیل تخلیه نادرست چربی

مطالب بیشتر: لیپوماتیک بازو

مزایای عمل زیبایی ابدومینوپلاستی

 1. درمان افتادگی شکم
 2. بهبود وضعیت اندام
 3. برداشتن چربی و پوست اضافی در شکم
 4. کوچک کردن شکم و در نتیجه کاهش فشار به ستون مهره‌ها

عوارض جانبی ابدومینوپلاستی

 1. تورم طولانی مدت
 2. تغییر در احساس پوستی
 3. خونریزی
 4. درد شدید
 5. عدم تقارن بدن
 6. خطرات بیهوشی عمومی
 7. احتمال بروز عفونت به دلیل وجود زخم زیاد
 8. احتمال تشکیل اسکار در محل زخم

مطالب بیشتر: تغذیه بعد از لیپوماتیک

ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک؟

تا اینجا مقایسه‌هایی از لحاظ مزایا و معایب عمل‌های زیبایی لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی انجام شد و تا حدودی درباره انتخاب صحیح بین این دو عمل اطلاعاتی در اختیار شما قرار گرفت. اما لازم به ذکر است که اگر چه هر دو نوع عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی روش‌های عالی برای کانتورینگ بدن هستند اما با توجه به نحوه انجام عمل لیپوماتیک و جراحی زیبایی شکم، این دو عمل نتایج متفاوتی ارائه خواهند داد. اگر دارای پوست اضافی و شل هستید و یا بر اثر کاهش وزن عضلات شکم شما شل و افتاده شده است، بهتر است از ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم استفاده کنید تا نتایج رضایت بخش‌تری را دریافت کنید.

در هر صورت تنها کسی که می‌تواند بهترین روش را برای شما انتخاب کند، یک پزشک متخصص است زیرا پزشکان با توجه به مشکل شما و ناحیه مورد نظر، بهترین گزینه درمان را به شما پیشنهاد داده و تمامی مزایا و معایب روش‌های انتخابی را گوشزد خواهند کرد. اگر انتخاب درستی در انجام عمل زیبایی لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی برای کانتور بدن داشته باشید، نتایج بهتری با توجه به مشکل خود مشاهده خواهید کرد. بهتر است بعد از انجام انواع عمل‌های زیبایی پیکرتراشی یا ابدومینوپلاستی و یا هر عمل دیگر، به دستورالعمل‌های پزشک خود گوش کرده و دوران نقاهت را به بهترین نحو ممکن استراحت و مراقبت کنید تا به بهترین نتایج دست یابید.

هزینه لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی کلینیک رز

پیکرتراشی چه به صورت لیپوماتیک و چه در قالب ابدومینوپلاستی به جز در موارد بسیار خاص، متد زیبایی در نظر گرفته می‌شود و این بدان معناست که معمولاً تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌گیرد. در حالت کلی قیمت دقیق لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی به موارد و عوامل مختلفی بستگی دارد برخی از این عوامل عبارت هستند از انتظارات ایده آل مورد نظر شخص متقاضی، حجم چربی بدن او، کیفیت پوست و میزان خاصیت ارتجاعی آن در ناحیه تحت درمان، وضعیت سلامتی زیباجو، دستمزد جراح و تیم او، وسایل بی حسی و ابزارهای مورد نیاز.

باید دقت داشته باشید که همان قدر که هزینه‌های مصرفی برای انجام عمل لاغری مهم است، باتجربه بودن پزشک نیز مهم است و هزینه نسبتا بالای عمل نباید باعث شود تا شما پزشک نامناسبی را برای انجام لیپوم یا ابدو انتخاب کنید. در این صورت ممکن است دچار صدمات جبران ناپذیری بعد از انجام عمل شوید و یا با عوارض و خطرات جدی مواجه شوید که برخی از آن‌ها جبران ناپذیرند. شما زیباجویان عزیز در صورت تمایل برای اطلاع از هزینه لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز به صورت کاملا رایگان از طریق شماره  02148679 در ارتباط باشید. هچنین می‌توانید از طریق پیام رسان واتساپ به شماره 09052106009 تمامی سوالات خود در این رابطه و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

2/5 (3 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *