کلینیک فوق تخصصی پوست و مو رز

 • Info@roz-clinic.com
 • 02144067005
آیا تزریق بوتاکس به صورت خطرناک است؟

آیا تزریق بوتاکس به صورت خطرناک است؟

تزریق بوتاکس پر استفاده ترین و پر طرفدار ترین اقدام زیبایی برای رفع نواقص و مشکلات در پوست می باشد و افراد زیادی در دنیا قصد انجام تزریق بوتاکس به نواحی مختلف بدن خود را دارند و می خواهند با استفاده از تزریق بوتاکس نواقص و کاستی های موجود در ظاهر خود و به ویژه پوست خود را با تزریق Botox به آن ناحیه بر طرف کنند.

اما به دلیل وجود افسانه ها و تصورات غلط بسیار در مورد تزریق بوتاکس همیشه قبل از انجام تزریق بوتاکس توسط هر شخص یک سوال بزرگ در ذهن آن ایجاد می شود که آیا بوتاکس برای سلامتی خطر جدی دارد و یا تزریق Botox خطرناک است؟

آیا تزریق بوتاکس فاقد عوارض می باشد؟

بوتاکس از نوعی سم به نام بوتولونیوم تهیه و تولید می شود که سمی بسیار کشنده است که حتی یک گرم از آن سم می توان تعداد زیادی از انسان ها را زمین گیر کنند؛ اما در حین تهیه بوتاکس از این سم، آن را در دوز های بسیار کوچک برای تهیه بوتاکس با سایر موارد دیگر ترکیب می کنند تا پس از تزریق بوتاکس برای شخص مشکلی به وجود نیاورد.

تزریق بوتاکس سالانه توسط تعداد بسیار زیادی از افراد در سراسر دنیا مورد استفاده و تزریق قرار می گیرد و کاربران زیادی در دنیا دارد که پس از اتمام دوره بوتاکس دوباره برای تزریق مجدد اقدام می کنند.

تزریق بوتاکس یکی از اقدامات زیبایی است که توسط بسیاری از سازمان های درمان و بهداشت در دنیا و علل خصوص سازمان بهداشت آمریکا FDA که یکی از مهم ترین و معتبر ترین سازمان های دنیا می باشد مورد تایید قرار گرفته است و بوتاکس را به عنوان یک اقدام با تهاجم کم و ایمن معرفی کرده است.

طی تحقیقات و بررسی های بسیاری که در رابطه با تزریق Botox انجام شده است تاکنون هیچ سند معتبر علمی مضر بودن بوتاکس را تایید نکرده است. پس به طور کلی تزریق بوتاکس برای بدن هیچ مشکل و خطر مهمی به همراه ندارد.

 

آیا تزریق بوتاکس فاقد عوارض می باشد؟

 

البته تزریق Botox نیز مانند سایر درمان ها و اقدامات زیبایی دارای خطراتی می باشد که عمده آن ها به دلیل اشتباهات و خطاهای پزشکان می باشد. شخصی که قصد انجام تزریق بوتاکس را دارد حتما باید قبل از انجام آن درباره پزشک خوب و باتجربه که مهارت و دانش خوبی در این زمینه دارد را جستجو کند و درباره آن تحقیق کند.

چه افرادی نباید تزریق بوتاکس را انجام دهند؟

مانند هر عمل و اقدام زیبایی دیگر تزریق بوتاکس نیز دارای کاندید ها و گزینه های مناسبی است که در صورت انجام تزریق بوتاکس می توانند نتایج بهتری نسبت به سایر افراد بگیرند. این که چه افرادی نباید تزریق بوتاکس را انجام دهند قطعا موضوع بسیار مهمی است که هر شخصی قبل از تزریق Botox باید به آن توجه کند.

 1. عمدتا تزریق بوتاکس برای آن دسته از خانم هایی که باردار و یا شیرده می باشند مناسب نیست و ممکن است خطراتی برای آن ها به وجود آورد. برای این دسته از افراد معمولا پیشنهاد می شود که انجام آن را به بعد از اتمام دوران شیردهی موکول کنند.
 2. افرادی که به بیماری های فلج عضلانی مبتلا هستند نباید تزریق بوتاکس را انجام دهند زیرا اثرات نامطلوبی برای آن ها به همراه خواهد داشت.
 3. برخی از افرادی که بیماری های خاصی مبتلا هستند و دارو هایی را به طور مداوم مصرف می کنند باید قبل از انجام بوتاکس حتما با پزشک در میان بگذارند تا در صورت صلاح دید پزشک، این اقدام برای شخص انجام شود.
 4. برای برخی از افرادی که در بدن خود دارای عفونت های فعال هستند و این مشکل برای آن ها وجود دارند نباید تزریق بوتاکس را انجام دهند زیرا ممکن است باعث بروز مشکلاتی در سلامتی آن شود.
 5. افرادی که هنوز به سن قانونی نرسیده اند و هنوز در سنین جوانی و بلوغ هستند انجام این اقدام پیشنهاد نمی شود و بهترین سن برای تزریق بوتاکس از 18 سالگی به بعد می باشد.
 6. اگر آلرژی و حساسیت به برخی از مواد دارید بهتر است قبل از تزریق بوتاکس تست حساسیت و آلرژی را توسط پزشک انجام دهید تا مطمئن شوید حساسیت ندارید. افرادی که داروی بوتاکس حساسیت دارند نباید تزریق Botox را انجام دهند.

خطرات و عوارض جانبی تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس دارای عوارض جانبی متعددی می باشد که برخی از آن ها موقتی و کوتاه مدت است که خود به خود از بین می رود و برخی دیگر را نیز می توان با انجام کار هایی از بروز آن ها پیشگیری کرد که عمدتا مربوط به پزشک می باشد و بر عهده او خواهد بود.

 1. شایع ترین عارضه پس از تزریق بوتاکس معمولا درد خفیف و کبودی هایی در ناحیه تزریق شده می باشد.
 2. در برخی از افراد ممکن است پس از بوتاکس دچار سردرد شوند.
 3. در بعضی موارد دیده شده که فرد پس از تزریق بوتاکس دچار تب و لرز شده است.
 4. اگر تزریق به نواحی اطراف دهان تزریق شود و پزشک در حین تزریق دچار اشتباه شود ممکن است در هنگام صحبت کردن دچار مشکل شوید.
 5. ممکن است در صورت اشتباه پزشک در حین تزریق Botox، فرد دچار مشکلات تنفسی شود.
 6. برخی از افراد ممکن است پس از تزریق بوتاکس دچار ضعف عمومی بدن شود.
 7. یکی دیگر از عوارضی که در صورت اشتباهات پزشکی صورت می گیرد، هنگام تزریق بوتاکس به نواحی نزدیک چشم ها می باشد که ممکن است فرد دچار افتادگی پلک شود.
 8. از عوارض اشتباهات پزشکی در ناحیه دهان می توان به تغییر حالت لبخند فرد اشاره کرد که ممکن است بسیار کشیده و یا ناخوش آیند به نظر رسد.

ناگفته نماند که تزریق بوتاکس برای خانم های باردار و شیرده دارای عوارض جدی است و ممکن است سبب آسیب رسیدن به مادر یا جنین شود. پس خانم های باردار از تزریق بوتاکس خودداری کنند و آن را به زمان دیگری موکول کنند.

عمده این عوارض بعد مدت کوتاهی از بین می روند؛ اما عوارضی که مربوط به اشتباهات پزشکی اشت ممکن است برای مدت طولانی تری باقی بماند. البته روزانه هزاران تزریق بوتاکس در سراسر دنیا انجام می شود و تقریبا تمامی آن ها به درستی انجام می شود و هیچ گونه مشکلی برای بیمار به وجود نمی آید.

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس برای پیشگیری از بروز خطرات

مراقبت های پس از انجام تزریق بوتاکس قطعا یکی از مهم ترین و پر اهمیت ترین بخش ها پس از تزریق آن می باشد و می تواند تاثیرات به سزایی در آثار و نتایج حاصل از تزریق Botox داشته باشد که باید حتما توسط هر بیماری رعایت و اجرا شود.

 1. بیمار باید پس از بوتاکس از فشار دادن یا ضربه زدن به ناحیه تزریق شده پرهیز کند.
 2. از نوشیدن مشروبات الکلی بعد از Botox injection تا 48 ساعت باید خودداری شود.
 3. تا یک هفته بیمار نباید فعالیت ورزشی شدید و فعالیت سنگین داشته باشد.
 4. بیمار در صورت بروز کبودی پس از تزریق بوتاکس می تواند از کرم آرنیکا و مصرف ویتامین K استفاده کند.
 5. نباید پس از تزریق بوتاکس در ناحیه تزریق شده خوابید و یا با بالش تماس داد.
 6. از قرار گرفتن زیر نور مستقیم آفتاب و سونا و جکوزی به مدت طولانی تا دو هفته پس از تزریق بوتاکس باید پرهیز شود.
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Button
مشاوره نیاز دارید ؟ چت از طریق واتساپ