لیپوماتیک

میزان خطر آمبولی بعد از جراحی لیپوماتیک چقدر است؟

آیا شما نیز از علاقمندان به انجام عمل زیبایی لیپوماتیک هستید؟ آیا هشدار ها و بدگویی افراد در مورد ریسک انجام عمل پیکر تراشی باعث شده از آرزوی خود، یعنی داشتن بدنی خوش فرم و زیبا دست بکشید؟ با این حال، چنانچه از خطر ابتلا به آمبولی پس از انجام پیکرتراشی نوبت خود را به تعویق انداخته اید، توصیه می شود پیش از وقت دکتر گرفتن این مقاله را مطالعه نمایید.

آمبولی لیپوماتیک در چه حالتی اتفاق می افتد؟

به طور کلی آمبولی زمانی رخ می‌دهد که ماده‌ای –گاز، جامد یا مایع- راه به درون رگ‌های خونی پیدا کرده و به دیگر اندام‌های بدن برسد. این بیماری با مسدود کردن شریان‌ها منجر به بروز نارسایی‌هایی در بدن فرد خواهد شد. از انواع آمبولی می‌توان به آمبولی چربی، آمبولی چربی کامل و آمبولی ریوی اشاره کرد. بسیاری از افراد از ترس ابتلا به آمبولی از انجام عمل زیبایی لیپوماتیک فراری هستند. اگر شما نیز در لیست این فراریان قرار دارید توصیه می‌شود پیش از هر چیزی کمی مطالعه و تحقیق کنید. شما می‌توانید پس از آگاهی از زیر و بم شرایط انجام عمل لیپوماتیک، انتخاب آگاهانه‌تری داشته باشید. هم اکنون بهتر است پیش از اقدام به پیکرتراشی، با کلیت بیماری آمبولی آشنا شوید. برای مبارزه با این ترس، یک نفس عمیق بکشید و کمتر از ۱۰ دقیقه درمورد عمل لیپوماتیک مطالعه کنید.

آمبولی در لیپوماتیک و احتمال بروز آن

آمبولی چربی زمانی رخ می‌دهد که بافت چربی به شریان‌های خون راه پیدا کند.  از علائم بروز این بیماری می‌توان به تنگی نفس، اختلالات عصبی، کاهش پلاکت و… اشاره نمود. آمبولی چربی به عقیده بسیاری از پزشکان، از نادر‌ترین ریسک‌های عمل زیبایی پیکرتراشی به شمار می‌رود. با این حال، بروز این نوع آمبولی و شیوع آن ممکن است به بروز آمبولی چربی کامل که یک بیماری خطرناک است منتهی گردد. آمبولی چربی کامل زمانی رخ می‌دهد که توده‌های چربی از یکدیگر گسسته شده و به دام شریان‌های خونی گرفتار شوند.

آمبولی ریوی نیز از دیگر انواع آمبولی است که در صورت بروز، فرد شرایطی اورژانسی ایجاد می‌کند. بنابراین همچون آمبولی چربی کامل، لازم است که در صورت بروز، به سرعت برای معالجه آن اقدام شود.

آمبولی لیپوماتیک در چه حالتی اتفاق می افتد؟

آیا خطر آمبولی در لیپوماتیک وجود دارد؟

امروزه بسیاری از افراد مایل هستند بدون تکیه به ورزش و رژیم غذایی، بدنی خوش‌فرم و متناسب داشته باشند. عمل پیکرتراشی این خواسته‌ رویایی را جامه‌ عمل پوشانده است. لیپوماتیک نیز همچون سایر عمل‌های زیبایی دارای ریسک‌ها و عوارض جانبی است. هدف اصلی عمل زیبایی لیپوماتیک، برداشتن چربی‌های اضافی و درمان چاقی موضعی می‌باشد. در لیپوماتیک چربی افراد از بدن خارج می‌شود. در نتیجه پس از لیپوماتیک، احتمال بروز بیماری‌هایی چون آمبولی چربی وجود دارد. البته واژه‌ احتمال به هیچ‌وجه مترادف واژه‌ شیوع نمی‌باشد.
بنابراین، مطمئن باشید وقتی احتمال بروز علائم یا بیماری‌هایی پیش‌بینی می‌شود، به طور قطع راه‌های پیشگیری مربوط به آن نیز معرفی و تجویز خواهند شد.

حین عمل زیبایی لیپوماتیک، بافت‌های چربی توسط کانولا از بدن خارج می‌شوند. با این حال، مقدار اندکی از چربی در درون شریان‌های آسیب‌دیده خشک می‌شوند. ذرات چربی که از طریق شریان‌های پاره شده در جریان گردش خون قرار می‌گیرند، می‌توانند در اندام‌هایی مانند ریه، مغز، کلیه و پوست آمبولی ایجاد کنند. به طور کلی، ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل زیبایی پیکرتراشی، بهترین زمان ممکن برای پیشرفت و تبدیل آمبولی به آمبولی چربی کامل می‌باشد.

مطالب بیشتر: نتایج نهایی لیپوماتیک

چگونه می توان احتمال خطر آمبولی کاهش داد؟

در شرایط ذیل خطر بروز آمبولی بعد از عمل زیبایی لیپوماتیک وجود دارد:

 1. وقتی که پزشک شما بدون توجه به اصول کاری، قسمت اعظمی از بافت‌های چربی شما را دستکاری کند.
 2. وقتی که شما به بیماری‌های مزمنی مبتلا باشید که ممکن است به بروز آمبولی چربی کامل منجر گردد.
 3. وقتی که پزشک شما از ابتلای شما به این بیماری‌ها آگاه نباشد.

شما می‌توانید یک پزشک حرفه‌ای و مجرب انتخاب کنید که رویای شما را محقق سازد. نه اینکه عمل پیکرتراشی را به یک کابوس تلخ و ناتمام بدل سازد. به طور کلی، ریسک بروز عوارض جانبی عمل زیبایی پیکرتراشی زمانی بیشتر می‌شود که جراح شما بر روی بخش اعظمی از بدن شما پیکرتراشی انجام دهد. همچنین در صورتی که حین انجام عمل زیبایی لیپوماتیک شما، یک یا چند عمل زیبایی دیگر نیز صورت گیرد خطر بروز این عوارض افزایش خواهد یافت.

برای پزشکان نیز بسیار مهم است که از تکنیک‌های جراحی لاغری مناسب استفاده کنند. در واقع، پزشکان باید برای انجام لیپوماتیک، روش جراحی هر فرد را متناسب با شرایط ویژه‌ او انتخاب و اجرا کنند. شما باید پیش از پیکرتراشی، سابقه‌ بیماری‌های خود را با پزشک خود در میان بگذارید. یک پزشک خوب و حرفه‌ای قادر است تنها با نگاهی اجمالی به پرونده پزشکی شما، بی‌خطرترین روش ممکن لیپوماتیک را برای شما به کار بندد.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یک عمل زیبایی پرطرفدار است که یک شبه شما را به بدن ‌ایده‌آل نمی رساند. منظور این است که اگر می‌خواهید از پیکرتراشی خود نتیجه‌ مطلوب و عالی بگیرید، باید دوران بهبودی و مراقبت‌های ضروری بعد از پیکرتراشی را پشت سر بگذارید:

 1. شما می‌توانید 48 ساعت بعد از لیپوماتیک، استحمام کنید. باید محل زخم را زیر دوش به آرامش ماساژ دهید تا خونابه خارج شود.
 2. بعد از انجام عمل زیبایی پیکرتراشی، در ناحیه‌ جراحی شده دچار ورم خواهید شد. البته جای نگرانی نیست چرا که ورم‌های ناشی از لیپوماتیک قرار نیست تا ابد روی بدن شما نقش ببندند. این ورم‌ها ظرف مدت چند هفته برطرف خواهند شد.
 3. با گذشت هر روز از عمل زیبایی لیپوماتیک، بدن شما بیش از پیش با شرایط جدید خود وفق خواهد یافت. در نتیجه، بدن رویایی شما رفته رفته شکل گرفته و تصویر داخل آینه برای شما دلپذیر‌تر خواهد بود.
 4. حتما باید تا مدت زمان معلوم، گن طبی مخصوص را به تن کنید تا از افتادگی و شل شدن پوست جلوگیری گردد.
 5. به هیچ عنوان به محل جراحی فشار وارد نشود چون احتمال خونریزی، زیاد خواهد بود. در نتیجه در زمان خواب به این موضوع توجه کنید که بر روی محل زخم نخوابید.
 6. رژیم غذایی سالم و مملو از میوه و سبزیجات تازه داشته باشید.
 7. تا یک ماه نباید به سراغ سیگار و نوشیدنی الکلی بروید.
 8. تا مدتی نباید فعالیت ورزشی سنگین داشته باشید ولی از روز سوم باید پیاده‌روی آهسته را شروع کنید.

مطالب بیشتر: فیبروز بعد از لیپوماتیک

2.7/5 (6 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

مشاوره رایگان واتساپ