لیپوماتیک

آمبولی در لیپوماتیک و احتمال بروز آن

آیا شما نیز از علاقمندان به انجام عمل زیبایی لیپوماتیک هستید؟ آیا هشدار ها و بدگویی افراد در مورد ریسک انجام عمل پیکر تراشی باعث شده از آرزوی خود، یعنی داشتن بدنی خوش فرم و زیبا دست بکشید؟

با این حال، چنانچه از خطر ابتلا به آمبولی پس از انجام پیکرتراشی نوبت خود را به تعویق انداخته اید، توصیه می شود پیش از وقت دکتر گرفتن این مقاله را مطالعه نمایید.

آمبولی لیپوماتیک در چه حالتی اتفاق می افتد؟

به طور کلی آمبولی زمانی رخ می دهد که ماده ای –گاز، جامد یا مایع- راه به درون رگ های خونی پیدا کرده و به دیگر اندام های بدن برسد. این بیماری با مسدود کردن شریان ها منجر به بروز نارسایی هایی در بدن فرد خواهد شد.

از انواع آمبولی می توان به آمبولی چربی، آمبولی چربی کامل و آمبولی ریوی اشاره کرد. بسیاری از ترس ابتلا به آمبولی از انجام عمل زیبایی لیپوماتیک فراری هستند. اگر شما نیز در لیست این فراریان قرار دارید توصیه می شود پیش از هر چیزی کمی مطالعه و تحقیق کنید.

شما می توانید پس از آگاهی از زیر و بم شرایط انجام عمل لیپوماتیک انتخاب آگاهانه تری داشته باشید. هم اکنون بهتر است پیش از اقدام به پیکر تراشی، با کلیت بیماری آمبولی آشنا شوید. برای مبارزه با این ترس، یک نفس عمیق بکشید و کمتر از 10 دقیقه در مورد عمل لیپوماتیک مطالعه کنید.

آمبولی چربی زمانی رخ می دهد که بافت چربی به شریان های خون راه پیدا کند. از علائم بروز این بیماری می توان به تنگی نفس، اختلالات عصبی، کاهش پلاکت و غیره اشاره نمود.

آمبولی چربی به عقیده بسیاری از پزشکان، از نادر ترین ریسک های عمل زیبایی پیکرتراشی به شمار می رود. با این حال، بروز این نوع آمبولی و شیوع آن ممکن است به بروز آمبولی چربی کامل که یک بیماری خطرناک است منتهی گردد.

 

آمبولی لیپوماتیک در چه حالتی اتفاق می افتد؟

 

آمبولی چربی کامل زمانی رخ می دهد که توده های چربی از یکدیگر گسسته شده و به دام شریانهای خونی گرفتار شوند. گاهی این احتمال وجود دارد که توده های چربی به ریه یا مغز نیز راه یابند. در این شرایط بیمار با آمبولی ریوی مواجه خواهد بود.

آمبولی ریوی نیز از دیگر انواع آمبولی است که در صورت بروز، شرایطی اورژانسی ایجاد می کند. بنابر این همچون آمبولی چربی کامل، لازم است که در صورت بروز به سرعت برای معالجه آن اقدام شود.

آیا خطر آمبولی در لیپوماتیک وجود دارد؟

امروزه بسیاری از افراد مایلند بدون تکیه به ورزش و رژیم غذایی، بدنی خوش فرم و متناسب داشته باشند. دهه هاست که پیکرتراشی این خواسته ی رویایی را جامه ی عمل پوشانده است.

لیپوماتیک نیز همچون سایر عمل های زیبایی دارای ریسک ها و عوارض جانبی به خصوص خود می باشد.

هدف اصلی عمل زیبایی لیپوماتیک برداشتن چربی های اضافی و پیکر تراشی بدن می باشد. در لیپوماتیک چربی افراد از بدن خارج می شود؛ و یا در بعضی موارد، طی یک عملیات پیکر تراشی به اندام های مختلف منتقل می گردد. در نتیجه پس از لیپوماتیک، احتمال بروز بیماری هایی چون آمبولی چربی وجود دارد.

احتمال بروز آمبولی چربی کامل و آمبولی ریوی پس از عمل زیبایی پیکرتراشی وجود دارد. این جمله را مجددا بخوانید. شایان ذکر است که واژه ی احتمال به هیچ وجه مترادف واژه ی شیوع نمی باشد.

بنابراین، مطمئن باشید وقتی احتمال بروز علائم یا بیماری هایی پیش بینی می شود، به طور قطع راه های پیشگیری مربوط به آن نیز معرفی و تجویز خواهند شد.

حین عمل زیبایی لیپوماتیک، بافت های چربی توسط کانولا از بدن خارج می شوند. با این حال، مقدار اندکی از چربی در درون شریان های آسیب دیده خشک می شوند.

ذرات چربی که از طریق شریان های پاره شده در جریان گردش خون قرار می گیرند، می توانند در اندام هایی مانند ریه، مغز، کلیه و پوست آمبولی ایجاد کنند.

به طور کلی، 24 تا 48 ساعت بعد از عمل زیبایی لیپوماتیک، بهترین زمان ممکن برای پیشگیری از آمبولی ریوی و پیشرفت و تبدیل آن به آمبولی چربی کامل می باشد.

با این وجود، بر کسی پوشیده نیست که این جهان بر پایه احتمالات می چرخد. در واقع، در مواردی ممکن است بیمار پس از انجام پیکر تراشی دچار یکی از سه نوع آمبولی فوق الذکر شود.

چگونه می توان احتمال خطر آمبولی کاهش داد؟

در شرایط ذیل خطر بروز آمبولی بعد از عمل زیبایی لیپوماتیک وجود دارد:

  1. وقتی که پزشک شما بدون توجه به اصول کاری قسمت اعظمی از بافت های چربی شما را دستکاری کند.
  2. وقتی که شما به بیماری های مزمنی مبتلا باشید که ممکن است به بروز آمبولی چربی کامل منجر گردند.
  3. وقتی که پزشک شما از ابتلای شما به این بیماری ها آگاه نباشد.

در واقع، همانطور که از سه مورد فوق بر می آید، مهم ترین عواملی که می تواند مانع از بروز آمبولی پس از انجام پیکر تراشی شما شود اول شمایید و دوم نیز شما.

چرا که این شمایید که می توانید یک پزشک حرفه ای و مجرب انتخاب کنید که رویای شما را محقق سازد. نه این که عمل پیکرتراشی را به یک کابوس تلخ و ناتمام بدل سازد.

به طور کلی، ریسک بروز عوارض جانبی عمل زیبایی پیکرتراشی زمانی بیشتر می شود که جراح شما روی بخش اعظمی از بدن شما پیکر تراشی انجام دهد. همچنین در صورتی که حین انجام عمل زیبایی لیپوماتیک شما، یک یا چند عمل زیبایی دیگر نیز صورت گیرد خطر بروز این عوارض افزایش خواهد یافت.

برای پزشکان نیز بسیار مهم است که از تکنیک های لیپوماتیک مناسب بیمار استفاده کنند. در واقع، پزشکان باید برای انجام لیپوماتیک، روش جراحی هر بیمار را متناسب با شرایط ویژه ی او انتخاب و اجرا کنند.

شما باید پیش از پیکر تراشی، سابقه ی بیماری های خود را با پزشک خود در میان بگذارید. یک پزشک خوب و حرفه ای قادر است تنها با نگاهی اجمالی به پرونده پزشکی شما بی خطرترین روش ممکن لیپوماتیک را برای شما به کار بندد.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یک عمل زیبایی پرطرفدار است که یک شبه شما را به بدن ایده آلتان…نمی رساند. منظور این است که اگر می خواهید از پیکر تراشی خود نتیجه ی مطلوب و عالی بگیرید، باید دوران بهبودی و مراقبت های ضروری بعد از پیکرتراشی را پشت سر بگذارید.

شما می توانید چند ساعت بعد از اتمام عمل زیبایی لیپوماتیک، محل جراحی را ترک کنید. همچنین می توانید 24 ساعت پس از عمل استحمام نمایید.

بعد از انجام عمل زیبایی پیکر تراشی شما در ناحیه ی جراحی شده دچار ورم خواهید شد. البته جای نگرانی نیست، چرا که ورم های ناشی از لیپوماتیک قرار نیست تا ابد روی بدن شما نقش ببندند. این ورم ها ظرف مدت چند هفته برطرف خواهند شد.

با گذشت هر روز از عمل زیبایی لیپوماتیک، بدن شما بیش از پیش با شرایط جدید خود وفق خواهد یافت. در نتیجه، بدن رویایی شما رفته رفته شکل گرفته و تصویر داخل آینه برایتان دلپذیر تر خواهد بود.

با این حال، شما نمی توانید از پیکر تراشی انتظار معجزه داشته باشید. چرا که رسیدن به یک بدن زیبا و رویایی، حتی بعد از پیکرتراشی هزینه هایی هم در بر دارد.

چند مورد از این هزینه های بعد از عمل لیپوماتیک که فشار چندانی هم به جیب شما نمی آورد عبارتند از:

  1. ورزش
  2. تغذیه سالم
  3. سبک زندگی سالم

اگر بعد از انجام lipomatic با یک برنامه ی سالم، وزن خود را کنترل کنید با اثربخشی درازمدت لیپوماتیک روبرو خواهید شد.

3/5 (3 نظر)

دکتر رضا روحانی

دکتر رضا روحانی فارغ التحصیل از دانشگاه تهران به شماره نظام پزشکی ۷۳۸۱۰ | مدرس انجمن کاشت موی ایران با بیش از 5000 نمونه کار موفق کاشت مو و ابرو انجام شده در کلینیک تخصصی پوست و موی رز.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

مشاوره رایگان واتساپ